elintarvikkeiden kuljetus Uuteen Seelantiin?!?

neuvoja kaivataan...

Olen lähdössä maatilaharjoitteluun Uuteen Seelantiin helmikuussa ja ajattelin viedä tilalle tuliaisiksi jotain suomalaisia makuja (kuivattuja karpaloita, ruisleipää, salmiakkia, suklaata, puolukkahilloo..) Olen kuullut, että määräykset ovat tiukat elintarvikkeiden tuonnissa...

Mitä ja miten saa viedä, vai saako viedä mitään?
Entäpä jos on itsetehtyä, eikä kaupan etiketillä?


Kiitos!!

8

3933

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onnistua

      Eipä taida onnistua, ellet etukäteen hanki jotain erityislupaa. Lentokentällä koirat haistelevat matkustajat ja matkatavarat juuri elintarvikkaiden ja eloperäisten tavaroiden vralta. Jos olet taskussasi pitänyt vaikka keksiä, merkkaa tullin koira sinut ja sinut tarkistetaan tarkemmin. Lisäksi matkatavarat joko läpivalaistaan tai käsin tútkitaan tullissa.

      Toki voit asiaa tiedustetlla Uuden Seelannin suurlähetystöstä.

      • ...käynyt

        Aucklandissa oli tullin tarkastus todella tiukka, mutta jos menet reilusti punaiselle linjalle ja sinulla on säilykkeitä ts. ei mitään mikä toisi tauteja tai kasvavia kasveja niin uskon että maahan tuonti onnistuu. Eli kerro suoraan että sinulla on elintarvikkeita, vaikka et saisi tuoda niitä maahan, vältyt sanktioilta.


    • sinne uudelleen kaipaava

      Periaatteesa mitään elintarvikkeita ei saa viedä,
      itse veimme kyllä suklaata, likööriä, karkkeja, mutta kaikki oli ns.tehdaspakkauksessa. Jos on hedelmiä tai jotain kotitekoista, niin pois ottavat, jos tullissa huomaavat. Kenkien pohjatkin tarkistettiin ja desinfioitiin..
      Mutta kun pakkaat pieniä eriä eri paikkoihin, niin ei laukun tarkastuksessa välttämättä kaikkea löydy. Ja jos haluat ihan olla varma, elintarvikevirastosta saa ns. ötökkätodituksen, jolla voi todistaa, että viety tuote on puhdas.

      • yritän..

        Kiitos neuvoista!

        Kaipa sitten koitan mennä punaista linjaa ja toivoa, että mahdollisimman moni tarvike menee läpi.
        Vai kengänpohjatkin desinfioitiin.. Sittenhän minun täytyisi mennä punaiselle linjalle jo niiden takia.. =)


      • Kiwireissumies

        Asun taalla Uudessa Seelannissa ja tuon aina Suomesta tullessani sallittua ruokaa.

        Lihaa, kalaa maitotuotteita, tuoreita hedelmia tai kasviksia jne ei saa tuoda ja on suuret sakot jos jaa kiinni kielletyista aineista.

        Kuivattuja karpaloita eika karpalomehua kannata tuoda kun niita saa taalla supermarketeista.

        Puolukkahilloàja lakkahilloa taalta ei viela saa joten niita voi tuoda jos on alkuperaisessa tehtaan paketissa. Kaikki hillot ja mehut tietty pitaa laittaa isoon reppuun tai laukkuun hihnalle eika kasimatkatavarana koska on nuo uudet turvamaaraykset nesteiden ja geelien suhteen.
        Mulla ottivan liiantayden hammastahnaputkilon pois kun jai kasimatkatavaroihin.
        Olin tulossa Brisbanesta ja kavin Ikeassa ostamassa puolukkahilloa ja lakkahilloa jotka Australian tullivirkailijat huomasivat ja meinasivat takavarikoida.
        Sain heidat ymparipuhuttua ja lentoyhtioni virkailija onneksi vei ne mun toisen repun mukana hihnalle.

        Hapankorppuja ja nakkileipaa voi tuoda huoletta. Taalta ei saa hapankorppuja eika kunnon nakkileipaa usein.
        Kannatta joka tapauksessa menna punaisen linjan kautta ja kertoa tullivirkailijoille etta on ruokatavaraa niin paasee helpommalla.

        Paikalliset kiwit ei kylla ymmarra hyvan paalle ja hapankorppu ja salmiakit ei valttamatta maistu mutta on meita Suomalaisia taalla siellataalla jotka kylla mielellaan maistelisi noita herkkuja :)

        Kiwit on kylla sellaista pullamossokansaa etta monetkaan ei syo ruisleipaa vaan pitaa olla sita pehmeaa vehnapaahtoleipaa ja muita paistettuja rasvasokerivehnamossoja ja sata eri lajia suklaakekseja!

        Ja kannattaa lentaa ensin Christchurchiin Etelasaarelle. Parempi palvelu kentalla eika liikenneruuhkia kaupunkiin. Auckland Sucks!

        Tervetuloa

        Heikki


    • elintarvikkeita

      maahan jossa kaikkea on edullisesti tarjolla??????? Oletko menossa johonkin erämaahan suoraan Suomesta? Miten nuo tuollaisia miettivät yleensä selviävät päivistään kotioven ulkopuolella? Miksi he matkustavat noilla aivoilla varustettuna?

      • käytöstapoja

        toisilla taas ei..
        Käytöstapojen abc nro 1.: on kohteliasta viedä tuliaisia, kun menet kylään varsinkin pitemmäksi aikaa!!!
        =)


      • tuliaisten
        käytöstapoja kirjoitti:

        toisilla taas ei..
        Käytöstapojen abc nro 1.: on kohteliasta viedä tuliaisia, kun menet kylään varsinkin pitemmäksi aikaa!!!
        =)

        pitää olla elintarvikkeita tai muuta kiellettyä tai rajoitettua?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      575
      7472
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      331
      2825
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      387
      2064
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      127
      1274
    5. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      31
      1233
    6. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      4
      1169
    7. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1027
    8. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      91
      1026
    9. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      64
      1003
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      44
      872
    Aihe