.. kun jätetään lohkotiiliperustat muurauksen jäljille puolenkin miljoonan taloissa. Ihan kuin olis perse auennut kalkkiviivoilla...
Eikö arkkitehdit vaadi valmiin näköistä viimeistelyä?
Köyhän
10
1360
Vastaukset
- Zabadak
Milläs vaadit, jos asiakkaalla ei ole rahaa / näkemystä?
Raaputat nimesi pois jo hyväksytyistä piirustuksista? Justjoo.
Usein asiakas tilaa vain lain vaatimat suunnitelmat eli 1:100 lupakuvat.
Loppu jää silloin asiakkaan ja rakennusreiskojen harkintaan. - kädentaitaja
Voithan tehdä sauvakävelysi muuallakin. Vaikka metsässä. Silloin ei tarvitse katsella köyhän näköisiä rakennuksia. Eikä köyhiä ihmisiä.
- loppurarkastukseen aikaa
5 - 10 vuotta. Vielä kerkiää. Toisaalta huippuarkkitehdit voi vaatia aidon harkkopinnan näkyville, niitäkin on nähty.
- silmäilijä
Mielestäni Suomessa tehdään liian kliinisen näköisiä millitoleranssin taloja - ainakin mitä tulee muuraamiseen ja rappaamiseen. Ikään kuin tavoitteena olisi jokin eloton geometrinen kappale joka on CAD:lla taivaalta tiputettu. Sitten kun hyttysen tappaa seinälle niin näyttää kuin kaikki olis pilalla. Työn ja materiaalin jälki pitäis näkyä ihan vaan krouvisti. Eihän se itse asuminenkaan mitään millin päälle toimintaa ole.
- Zabadak
Totta haastat.
Luterilaista pilkunviilausta näkee meillä ihan liikaa.
Esimerkiksi Englannissa, Tanskassa ja Hollannissa näkee tosi rehevästi toteutettuja taloja.
Sellaisten tekemiseen vaaditaan paitsi käsityötaitoa, myös hyvää luottamusta
ja yhteistä näkemystä tilaajan ja arkkitehdin kesken.
Meikäläisessä ammatillisessa opetuksessa ei muurareille ja muille rakentajille sellaisia
taideta näyttää edes kuvissa. - M.Aster
Tuo on osittain ihan totta. Suunnittelin erääseen vanhaan tehdaskiinteistöön väliseinän jonka tuli olla "ronskisti muurattu", samaan tapaan kuin itse rakennus aikanaan oli tehty. Tiilikin oli vanhahtavaa käsinlyötyä ruukintiiltä mutta lopputulos oli kuitenkin liian tehdyn näköinen ja siisti koska muurari ei uskaltanut olla riittävän suurpiirteinen. Olisi varmaan pitänyt viedä leka whiskyä työmaalle aamulla niin ehkä muurausjälkikin olisi ollut autenttisempaa... ;)
Yleisesti katsoen ei kuitenkaan voi sanoa, että Suomalaisessa rakentamisessa tehtäisiin kovin tasokasta jälkeä. Monessa asiassa fuskataan ja mennään sieltä missä aita on matalin. Jätetään esim. jalkalistojen ruuvinpäät törrölleen, keittiön sokkeleita ei kitata, seinä- ja lattialaatoitusten saumat menevät poikkeuksetta keskenään miten sattuu, ym., ym.
Tasapaksua toisin sanoen on. Hyvää jälkeä ei saa mutta ei tarkoituksenmukaista huonoakaan.
- A.Lanmies
Arkkitehti voi ehdottaa mutta päätökset on jo kauan tehty muualla, esim rakennuttajan ja rakennuskonsultin kesken. Mainitsemastasi esimerkistä on mahdoton sanoa onko se päätös, unohdus vai rakennusaikainen halvennus. Vai onko kenties tarkoitus istuttaa puskia sokkelin peitteeksi?
Arkkitehti ei siis vaadi mutta toivoo että rakennus olisi valmiina viimeistelty ja tyylikäs.- Rakennus valvontaan
Katsomaan mitä pelleilyä harrastetaan rakennus valvonnassa! Ensimmäisenä tökkää se yx ämmä joka myöntää rakennuslupia! Akka ei ymmärrä rakentamisesta tuon taivaallista, JA kaiken huippu, kun rupee ehdottelee minkälaiset verhot saa sisälle laittaa! Ja toisekseen imatran kaupunki on nykyään kilpaileva yritys, eli kaikki ketkä siellä asioivat, niin kannattaa miettiä mitä haastelee,ja kelle haastelee!!!T : VITTUUUNTUNUT!
- osaa katsoa
Rakennus valvontaan kirjoitti:
Katsomaan mitä pelleilyä harrastetaan rakennus valvonnassa! Ensimmäisenä tökkää se yx ämmä joka myöntää rakennuslupia! Akka ei ymmärrä rakentamisesta tuon taivaallista, JA kaiken huippu, kun rupee ehdottelee minkälaiset verhot saa sisälle laittaa! Ja toisekseen imatran kaupunki on nykyään kilpaileva yritys, eli kaikki ketkä siellä asioivat, niin kannattaa miettiä mitä haastelee,ja kelle haastelee!!!T : VITTUUUNTUNUT!
onko sinulla ollut pätevät suunnittelijat ja onko hakemuksessa kaikki liitteet mukana ja täytetty oikein.
Mainitsi verhoista kun näytit niin urpolta ettet ymmärrä rakentamisesta mitään. Suurin osa puhuu avaimet käteen paketeista ja vain verhot ripustetaan itse.
Rakentamisen vastuu ei ole virkamiehillä. - Kannattaakin
osaa katsoa kirjoitti:
onko sinulla ollut pätevät suunnittelijat ja onko hakemuksessa kaikki liitteet mukana ja täytetty oikein.
Mainitsi verhoista kun näytit niin urpolta ettet ymmärrä rakentamisesta mitään. Suurin osa puhuu avaimet käteen paketeista ja vain verhot ripustetaan itse.
Rakentamisen vastuu ei ole virkamiehillä.Olla ottamatta yhteyttä koko rakennus valvontaan..jos mitä tekeekin! Tänä päivänä rakentaminen on sen verran kallista lystiä, että tuskin kukaan haluaa lisää maksamista huomosti tehdystä työstä! Mutta tuo rahastus kaikkien lupien puoleen kuulostaa just siltä, että jonkun vaan pitää näitten tyhjäntoimittajien palkat maksaa! Ja missä on määritelty että jos haluaa itselleen tietynlaisen ulkovuorauksen esim paneelista pysty vaaka pysty linjaan, ja kaupungin talolla pätemätön nainen räkyttää että ei tule hyvännäköinen, ja rupeaa heittämään omia mielipiteitään siintä mite se pitää tehdä??Sen ymmärtäis, jos rakentaisi tälle melipiteensä ilmaisseelle, ja se maksaisi vielä tämän lystin, mutta kun tekee itselleen, ja sellaista mikä silmää miellyttää!! Ja mitä rakennus valvoja (tuo jolle maksetaan) on velvollinen korvaamaan jos joku sattuis menee vituix??? EI YHTÄÄN MITÄÄN, siinä sen vastuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst7610560- 2434516
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1583914Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1633408PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija503189Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,542908Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58322462Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i212012Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.631744Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas
Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt1621477