Saksanseisoja?

Miten onnistuu metsästys seisovalla koiralla kun linnut nousevat puuhun, vai onko se vain alkukauden metsästyskoira? Onnistuuko saksanseisojalla jänisjahti? Miten pitkä- ja lyhytkarvainen eroavat toisistaan? Sopiiko tiheäpuiseen ja vaaraiseen maastoon? Onnistuuko metsojen jahtaaminen?
51472
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

-Huonosti puuhun seisoo :), mutta kyllä niitä melkein aina joitain maassakin on..
-Kausi seisojalla kestää koko vuoden: kauden alussa kyyhkyjahdissa sitten sorsa- ja hanhijahdissa, metsäkanalinnut, jänekset. Keväällä riekkojahtiin ja siitä pienpetojen ja varesten kimppuun.. kesällä kalakaverina :D
- Lyhytkarvainen hieman säyseämpi... ja turkki: karkeakarvainen sotkeutuu helpommin mutta kestää pikkasen paremmin kelejä..

-Sopii molempiin maastoihin
-Joiltain onnistuu jo suht nuorena, mutta metso viisaana lintuna usein '"naruttaa" vanhempiakin koiria.

Äänestä
  • ...seisoo myös puuhun, kun tuuliolosuhteet on sopivat. Kaksi puuhunseisontaa on tämänhetkisellä vanhemmalla saksanseisojalla takana. Molemmassa tapauksessa metso säästi henkensä. Ensimmäinen pääs yllättämään, kun oottelin, että maasta se lintu lähtee. Toisella kertaa jätin vaan ampumatta - oli sen verran komia lintu.

    Äänestä

Kyllä se niin on, että se on alkusyksyn metsästystä.
Voi oikein pyytää vain riekkoja ja peltolintuja oikeaoppisella tavalla myöhemmin syksyllä. Mutta, sehän vain säästää linturiistaa, eikö niin..

Äänestä

karkkari on halolla koulutettava ja lyhytkarvainen hieman pehmeämpi koulutettava. pitkäkarvaisesta ei kokemusta, mut mettäkoiraksi en pitkäkarvaista ottas, kauhee peseminen reissujen jälkeen!!

Äänestä

Heippa,
omistin kk-seisojan,joka seisoi jänistä mutta ajoi sitä myös haukkuen ellei jänis jäänyt seisontaan. Koira voi seisoa lintua puuhunkin, metsoa kaukaakin. Olen ampunyt metson seisonnalle mutta pitää olla nopea, koska metso tykkää kävelyttää seisojaa pitkin suota ja metsää. Pelto käy maastona, tiheikkö käy myös, sorsastus onnistuu, seisoja on todella monipuolinen koira. Suosittelen - ja vielä näyttelyssäkin voi käydä -

eräs metsästävä nainen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sanja89 kirjoitti:

Miten onnistuu metsästys seisovalla koiralla kun linnut nousevat puuhun, vai onko se vain alkukauden metsästyskoira? Onnistuuko saksanseisojalla jänisjahti? Miten pitkä- ja lyhytkarvainen eroavat toisistaan? Sopiiko tiheäpuiseen ja vaaraiseen maastoon? Onnistuuko metsojen jahtaaminen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu