Onkos kellään kokemusta tästä hieman harvemmin käytetystä hoidosta? Pco:sa ilmeiseti käytetään. Munasarjan pintaan tehdään sähköllä?laserilla? reikiä, että munasolu kypsyy paremmin. Vähentää kait sitä rakkulaamäärää, siis hoitaa pco:ta.
Reikiä munasarjan pintaan?
kenelläkään operoitu?
6397
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
jokusia vuosia sitten. Nukutuksessa tehtiin laparoskopiassa ja oli helkkarin kipee vatsa toimen piteen jälkeen. Tuntu kun olis jyrän alle jäänyt. Mulla ei ollut mainittavaa apua siitä toimenpiteestä mut tulipahan sekin tehtyä. Toivotaan että sulle olis paremmin apua.
Millä tekniikalla se sulla tehtiin?
Mitä sun lekuri sanoi, että siitä olisi hyötyä miten?
Tutkittiinko sulla samalla munajohtimien aukiolo? Miten kauan toimenpide kesti? Saikkua miten pitkään?
Eli tuliko sulla ovista operaation jälkeenkään?
Onko siitä ollut mitään haittaa jälkikäteen?
Voin vastata vaikka en olekaan tuo edellinen vastaaja...
Eli mulle tehtiin tuo toimenpide ja olin sen jälkeen saikulla olisko ollu 5 päivää. Yleensä tehdään päikinä eli samana päivänä kotiin, mutta itse olin niin kipeä ja pahoinvoiva vielä illallakin että kotiin vasta aamulla. Munajohtimien aukiolo katsottiin samalla.
No sen jälkeen tuli luomumenkat kerran ja kun ultralla katto niin oli edelleen pco:ta. Sain sitten clomit siihen päälle ja ekasta kierrosta tärppäs. En sitten tiedä oliko tuosta toimenpiteestä apua vai ei, kyllä varmaan jonkun verran. Nyt minulla on 6kk poika eli kannattaa vaan ottaa kaikki apu vastaan mitä on tarjolla! Niin ja jälkikäteen ei ole ollut mitään haittaa.
mä oon se eka vastaaja... eli siis operaatio tehtiin laparoskopiassa, nukutuksessa. Hyötyä piti olla että josko munasarjat olis ruvennut toimimaan normaalisti (mulla vaikea PCO)ja olis ruvennyt kehittymään munarakkuloita ja irtoomaan kanssa luonnollisesti. Katsottiin samalla munanjohtimien aukiolo ja että oliko paljon kiinnikkeitä. Toimenpiteen kestoa en enää muista mutta eipä se varmaan kovin kauan kestänyt. Olin kanssa yön yli sairaalassa ja saikkua sain muistaakseni ekaksi 4-5vrk ja sit vielä 3 vrk lisää kun kivut ei meinannu hellittää. Mulla ei kyllä auttanut ovikseen erityisemmin mutta eipä tuosta ole kyllä haittaakaan ollut.
Hei,
Haluaisin kysyä, että minkälaiset oireet sinulla oli pco:sta, ts. mistä ajattelit että kyseessä on vaikea tapaus. Itsellä sama "ihana" vaiva, joka oireilee liiallisena karvankasvuna, kohonneina testosteronitasoina sekä erittäin rakkulaisina munasarjoina. Olen nuori, hoikka eikä insuliiniongelmia ole. Luulen kuitenkin olevani tapauksena vaikeimmasta päästä. Lapsettomuushoidoissa on kertaalleen saatu hyvä vaste clomeilla annoksella 3tbl/vrk, mutta tuollakaan annoksella ei muina kertoina mitään vaikutusta, eli vaste vaihtelee. Seuraavana vuorossa clomit pistokset... Onnea yritykseen! :)
Jep, eli toimenpide on ohi. Kiitos vastaajille!
LISÄÄ KOKEMUKSIA SAA KIRJOITTAA!
Minun tuomio oli, että vasen tuuba täysin tukossa, pois pitäisi leikata, mutta oikea ihan ok. Ja sillä yhdellä pitäisi siis pärjätä... *huoh*
Munasarjojen pintaan oli tehty 6-8 reikää. Saikkua on 5 päivää. Kipuja ei juuri ole.
Seuraavassa kierrossa aloitan clomit isoilla määrillä . 3kiertoa kuulemma vielä hoitavat ja sit on IVF vuorossa...Ja siihen ei varmaankaan jakseta ryhtyä...
VOI PLIIS, tulisimpa nyt seuraavien kuukausien aikana raskaaksi..EI JAKSA ENÄÄ!!