kun koko päivä halkkaamista ja naputtelua
monelta remontointi lopetettava illalla ettei häiritse naapurirauhaa
10
8135
Vastaukset
- 22 on
hiljaisuus ja pyhänä saa alkaa vasta 12,00
- Naapurit huomioiden
Kyllähän niitä taloyhtiön sääntöjä olisi hyvä noudattaa jotta naapurisopu säilyy. Mutta taloyhtiön säännöissä on myös usein kohtuuttomia sääntöjä joita ei tarvitse noudatta.
Itse asuin yhtiössä jonka säännöissä oli kielletty mattojen tamppaus ja kaikenlainen työnteko sunnuntaisin. Arvaa noudatinko? No en todellakaan.
- sdlkjsafdölj
Kannattaa pitää järki päässä. Eli kannattaako alkaa piikkaamaan seiniä esim. klo 20 jälkeen jos naapurissa on lapsiperheitä? Tekee rankimmat hommat päiväsaikaa ja koittaa sovittaa maalaamiset ym. hiljaiset työt ilta-aikaan.
- järjestyssäännöt
Yhtiön järjestyssäännöistä se selviää. Yleensä hiljaisuus on 22-8
Rempoista pitää AINA ilmoittaa etukäteen muille asukkaille ja määritellä ajat jolloin töitä tehdään. Pahiten mölyävät työt olisi hyvä ajoittaa virka-aikaan.
Idiootit ja kusipäät tekee töitä ilmoittamatta,kellonaikoja määrittämättä ja omalla luvalla. Nämä pitää AINA käräyttää taloyhtiön edustajille ja rakennusviranomaisille. Kielikellon tai vasikaksi leimautumisen pelko ei ole syy olla hoitamatta asiaa. Myöskään vittumaiseksi leimautuminen ei ole hyvä syy.- afasdfasdf
Miten tuo remonttiaikojen ilmoitusvelvollisuus muodostuu?
Kyllä se on pelkästään hyvien tapojen mukaista, ei muuta.
Teet niin tai näin, niin aina siitä joku alkaa mussuttamaan, joku on kuitenkin vuorotyössä tai leipomossa töissä ja haluaa nukkua päivällä. - järjestyssäännöissä
afasdfasdf kirjoitti:
Miten tuo remonttiaikojen ilmoitusvelvollisuus muodostuu?
Kyllä se on pelkästään hyvien tapojen mukaista, ei muuta.
Teet niin tai näin, niin aina siitä joku alkaa mussuttamaan, joku on kuitenkin vuorotyössä tai leipomossa töissä ja haluaa nukkua päivällä.Juuri kuten jo kerroit. Sen lisäksi yleensä niissä järjestyssäännöissä on asiasta maininta.
Sen lisäksi se on rakentamisessa vallitseva tapa ja veikkaisin jotta myös joissakin pykälissä on asiasta vaatimuksia en tosin osaa sanoa missä.
Asian tärkein pointti on se että pitää ymmärtää yhtiössä olevan muitakin ihmisiä jotka haluaa elää rauhassa ilman kilkuttamisia. Heillä on oikeus tietää missä tehdään mitä tehdään ja kauanko se kestää.
Se mainitsemasi mussuttaminen johtuu melkein aina juuri siitä että ihmisiä ei huomioida.
Naapuri poraa viikonloppuisin niin että seinät tärisee!! Onko remontoinnille mitään rajoitusta viikonloppuisin? Saako esim. lauantaina päivällä porata? Ei vaan jaksaisi kuunnella tauotonta poraamista ja hakkaamista vapaapäivänä.
- taloa rakenteleva
Asun kerrostalossa. Meillä myös naapuri poraa viikonloppuisin. Meillä se on sallittu. Ainoastaan hiljaisuus on klo 22-07 tässä talossa, mutta remontin saa alkaa jo klo 6, jos tarve vaatii. Muu meteli saa alkaa vasta klo 7. Kai säännöt ovat taloyhtiökohtaisia. Parhaimmillaan meillä herää talvella öisin lumiauroihin ja jos päivällä yrittää nukkua, niin naapureitten metelöintiin esim. remontointi, lasten melu, rappukäytävän kaikuminen yms. En silti valita vaan olen käyttänyt korvatulppia, sillä kyllä maailmaan ääntä mahtuu. Tilantarpeemme on kasvanut, joten olemme alkaneet rakentaa omaa taloa. Siitäkin lähtee ääntä ja olemme pyrkineet noudattamaan hiljaisuutta klo 22-06 välillä, kuten alueellamme vaaditaan. Olemme olleet hiljaa lauantai ja sunnuntaiaamuisin ihan vain naapurisovun takia, mutta ei silloinkaan olisi mitään estettä työnteolle.
- Sirkku 3506
22eikös?
- 1+13=?
Tuolla olikin heitelty kellonaikoja jne. Ne kuitenkin ovat yhtiökohtaisia. Soita isännöitsijälle, sieltä selviää.
Jos meinaat ite möykätö, laita ilmot naapuristoon, se on kohteliasta, ei kuitenkaan pakollista. Jos joku möykkää, voit udella, kauanko meinaa möykätä, muuta et asialle voi, jos möykkääminen ei tapahdu hiljaisuuden aikana.
Toi kellonaika on sinällään ihan perseestä. Suuri osa ihmisistä on vuorotöissä. Helppo nukkua päivällä, kun joku purkaa kiviseinää naapurissa....
kerrostalossa on periaatteessa aina jossain remonttia meneillään, se kuuluu kerrostaloasumiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke592945- 1342131
- 921798
- 1641405
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?731341- 631319
- 791262
- 691132
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂731069Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t331017