Mikähän lienee syynä kun talvella kylmänä nostolaitteet ei nosta heti? Käynnistyksen jälkeen pitää odotella muutama minuutti ennen kuin alkaa nostaa. Kierroksia jos nostaa niin ei nosta ollenkaan vain tyhjäkäynnillä kylmänä nouseee. Öljyinä on m.f tarkoitettua öljykylpyjarruille sopivaa öljyä.
M-F 690 nostolaitteista
ilue
92638
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eli akseli mikä menee voimanulosottoakselille siitä imusihdin vierestä vispaantuu kylmänä pois saatavilta.
Jonkunlainen apu voisi olla madaltaa sitä alempaa imusihdin ympärillä olevaa kuppia, jotta saisi paremman imun.
Joo tuo kyllä voisi olla mahdollista.
imusihdin varoitusvalon?
Ei sytytä valoa.
on taipumus pakkasella jäykistyä.Vähänkään järkeä käyttävä ei huudata kylmää konetta, vaan antaa ensin öljyjen notkistua.
Ei tietenkään huudateta ,mutta ei nyt ihan tyhjäkäynnilläkään. Nouseehan nuo muissa erimerkkisissä traktoreissa kierroksillakin ylös kylmänä. Vieläpä samalla öljyllä.
Kone voi kuulua selaiseen sarjan pätkään johon piti 1 huollossa vaihtaa väljempi imusihti.Ongelma on kuvatun kaltainen.
... joo, selvä öljyn saanti vika, laske öljyt ulos ja puhdista imusiivilä ja vielä mielellään kuumassa liuotin pesussa. Homma ei oo niitä kaikkein miellyttävimpiä kun sihti lähtee ulos vain pohjaluukun kautta. jos pesu ja uusi öljy ei riitä sit voit harkita sihdin uusimista.
Juuri tuota vikaa minäkin epäilen , imusihti on tukkeutunut jarruista irtoavasta töhnästä , lähteehän se sihti puhtaaksi pesussa , itse olen noita bensalla pessyt.