Asuminen Australiassa

kenguru1

Australiassa asuvat/asuneet! Olemme kiinnostuneita muuttamaan Australiaan asumaan ja töihin joksikin aikaan (avopari N33 M26). Onko helppo saada oleskelulupa ja töitä Australiassa? Kaikkia tieto on tervetullutta.

3

4271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikeaa

      Australiaan pysyvän oleskeluluvan saaminen on nykyään todella vaikeaa ja prosessi kestää pitkään, muistaakseni puoli vuotta on minimiaika. Oleskeluluvan saaminen ei myöskään ole ilmaista, vaan kaikkineen maksaa aika reilustikin. Työpaikkoja ei myöskään saa noin vain, tai ehkä hedelmien poimintaa sesonkiaikaan ja sellaista saa helpommin. Netistä löydät ohjeet miten hakea ja miten pitää toimia.

    • MIR

      saa suoraan Department of Immigration and Citizenship'iltä, www.immi.gov.au.

      Tällä hetkellä normaali Permanent Resident -viisumin käsittelyaika on n 10 - 12 kk, sisältäen ammattikelposuuden vahvmistamisen (skills assesment). Jos ammattinne on haluttujen ammattien listalla (Migration Occupation on Demand, MODL), hakemus saa prioriteetin käsittelyssä.

      Työnsaanti on sekä helppoa että vaikeaa. Monilla aloilla on työvoimapulaa eli tekemistä riittää etenkin jos ei ole liian ronkeli. Toisaalta on vastaan tullut niitäkin tapauksia, jotka ovat hakeneet töitä 8 - 12 kk mutta kyse on ollut manager-tasosta ja hakija on pitänyt kiinni vaatimustasostaan eli halunnut tietyntasoisiin hommiin.
      Etenkin amamttialoilla työmarkkinat ovat sisäänpäinlämpiävät eli ekan paikan saaminen voi olla vaikeaa. Seuraavat paikat onkin sitten paljon helpompi saada ja työmarkkinat ovat varsin toimivat ja joustavat eli työn vaihto onnistuu yleensä varsin helposti (paljon näpsäkämmin kuin Suomessa).

    • make...

      katsokaapa loytyyko taalta apua, www.dundernews.com , jos ette ole jo katsoneet. ainakin asiantuntevaa porukkaa on keskusteluissa mukana ja muistaakseni on myos kyseisesta aiheesta ollut juttua.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      265
      2418
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      75
      2396
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1568
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      1412
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe