minulla on 98 Windows. ja ostin siihen monitoimitulostimen epson stylis cx 3200. nyt on viikon ajan yritetty saada toimimaan. EI TOIMI. AUTTAKAA KOHTA ON KAIKKI KONEET PIHALLA !
98 windows
missä vika
4357
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Oli ihan mukavaa, että et vaivannut lukijoita, ja mahdollisisa vastaajia, lioilla tiedoilla mitä yleensä on yritetty. Neuvoisin hakemaan valmistajan sivuilta uusimmat ajurit ja poistamaan vanhat alta pois ennen uusien asentamista.
Jos tulostimessa on usb-liitännän lisäksi tavallinen tulostin portti liitäntä (rinnakkaisportti) käytä sitä.
Omaa epsoniani ei saanut toimimaan usb:ssä millään ajureilla.
ohjeita:
- sammuta tietokone
- kytke tulostin tietokoneeseen tulostimen virtajohto seinään
- käynnistä kone
- wintoosa ei löydä automaattisesti tulostinta
- pane tulostimen mukana tullut cd-levy, cd-asemaan,ja asenna tulostimen tarvitsema ohjelmisto
- kokeile tulostaa
jos joudut asentamaan usb-ajurit ajurit koneelle niin se tapahtuu BIOSSISTA
eli käynnistä kone uudestaan.. hakkaa DELETE näppäintä niin kauan kunnes BIOS aukeaa
jossain valikossa oli ENABLE USB FUNCTION siihen rasti (siis enable) ja tallenna asetukset ja käynnistä kone uudestaan...kone pyytää WIN98:n CD:tä kun USB-ajurit on asennettu oikein
ps. toivottavasti oli jotain apua noista
kiitos neuvoistanne, laitteet toimii, piti hankkia toinen usb laite.onpahan iso nivaska erilaista ohjetta miksi windows 98 ja usb eivät toimi yhdessä.