Ajattelin kyhätä "pihavalaistusta" käyttämällä ledejä ja autonakkua (ylimääräinen lojumassa). Minkälaisia komponentteja tuohon piiriin tarvitsisi? Jotain regulaattoria tms.? Ja miten tuon vastuksen koon saisi laskettua, eli kuinka paljon akku antaa virtaa? Riippuuko se akun Ah määrästä?
Entäs sitten ihan ideana, olisiko järkevää tuohon kyhätä jotain hämäräkytkintä, vai kuluttaako se enemmän kuin jos pitää ledejä päällä kokoajan?
Entäs sitten ihan ideana, olisiko järkevää tuohon kyhätä jotain hämäräkytkintä, vai kuluttaako se enemmän kuin jos pitää ledejä päällä kokoajan?
Vastaukset 4
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=98&conference=4000000000000029&posting=22000000031625526
Auton akku on muuten ihan ok virtalähde ledeille, mutta jollain pitäisi valvoa ettei akkua syväpureta. Se nimittäin saattaa hajota siihen. Vapaa-ajan akku olisi parempi, ne sietävät paremmin syväpurkamista mutta ovat kalliita ja tietysti koko alkuperäinen idea ylimääräisenä olevan akun käytöstä katoaa.
Auton akku on suunniteltu kestämään toistuvaa sykliä jossa siitä puretaan tolkuttoman suurella virralla 30% kapasiteetista ja heti perään se ladataan kovalla virralla täyteen. Loppuaika vietetäänkin täyteen ladattuna.
Rakenteen takia se kuolee alle aikayksikön jos sitä syväpuretaan toistuvasti ja ulkona pakkasessa koko akku jäätyy ja tuhoutuu kerrasta jos se pääsee tyhjäksi.
Täyteen ladatusta akusta irtoaa 12,7V ja reippaassa pakkasessa pienellä virralla alle 11V napajännitteeseen purettu akku on niin tyhjä että se pitää saada välittömästi lämpimään lataukseen.
Regulaattori vaatii yleensä 1,5V jännitteen toimiakseen joten lähes 4V kynnysjännitteen vaativia teholedejä ei voi asentaa regulaattorin kanssa sarjaan kuin kaksi.
Jos taas hyväksyt sen että LED:ien virta ja kirkkaus muuttuu akun varauksen mukana, voit laittaa sarjaan aina kolme LED:iä ja laskea niille vastuksen niin että nimellisvirta saadaan 12,7V jännitteellä.
Helpointa olisi pätkäistä jostain vanhasta jouluvalosarjasta ulkokäyttöön tarkoitettu 12V muuntaja ja rakentaa perään tasasuuntaaja. Pitkän jalkalampunjohdon vastus on tässä sovelluksessa riittävä siihen että perään voi kytkeä kolme teholediä sarjaan. Näitä kolmen ledin sarjoja sitten tarpeellinen määrä rinnankytkentään.
Voi olla, että olet saanut jo vastauksen.
Minulla on terassilla 5 mm ledeillä toteutettu valoketju. Siinä on 24 kirkasta lediä. Kaikki ovat kytketty keskenään rinnan 560 ohmin vastuksen ollessa jokaisen ledin kanssa sarjassa. Toimii autonakulla.
Toinen on osoitekilpi jossa on n. 350 kpl keltaista 3 mm lediä, kilvessä on 16 kirjainta ja numeroa.Ledit ovat 5 kpl sarjaan kytkettynä ja joissa etuvastus 560 ohmia. 3-4 lediä voisi olla parempi tai hieman pienempi etuvastus, tulisi kirkkaampi näyttö, muttei kuitenkaan "sotkeentuisi" yhdeksi keltaiseksi "valoläntiksi"
Virtaläheenä käytän vanhaa akkulaturia, riittää toki joku 12V /100 mA DC virtalähde. Toinen osoitekilpi on toteutettu samoin, mutta ledejä ehkä 20 kpl (vain yksi numero) ja virtalähteenä vanhan Nokia 1610 kännykän 12 v laturi. Hyvin toimivat
Jäi kertomatta, että tietenkin nämä kaikki toimivat akulla koska jännite on 12 V ja virrankulutus erittäin vähäistä.
Odotan nyt kevättä ja aurinkoa jotta pääsen kokeilemaan saanko latauksen toiminaan vanhoilla aurinkokennovalaisimilla.