Paintball aseiden teho?

yber_softaaja

Alkoi tuossa vain kiinnostaa se, kuinka paljon tehoa noissa paitti aseissa oikein on. Lähdöt ovat siinä 100m/s mutta kuika paljon tuo on jouleissa?

Ja miten pahaa jälkeä nuo paittiaseet tekevät lähietäisyydeltä, kun ainakin hieman viritetystä pyssystä lähtenyt muovikuula uppoaa voi upota ihon sisään jopa 1cm, eli muovikuulat aiheuttavat ampumahaavoja :D.

5

8299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peinttaaja90

      En noita jouleja osaa laskea, mutta värikuulat painavat noin 3 grammaa ja lähtönopeus on noin 90 m/s tai vähän alle.

      Airsoft-kuulat taitavat painaa 0,2 tai 0,3 grammaa? Ja lähtiksiä on 100 m/s tai joissain paljonkin päälle?

      Taitaa tuossa värikuulassa olla jouleissa paljon enemmän energiaa kun tuota painoa on noin paljon enemmän.

      Värikuulat eivät onneksi uppoa ihon alle, ne menevät yleensä rikki :). Läheltä ammuttuna paljaalle iholle iho menee kyllä rikki, sen vuoksi onkin hyvä ettei pelatessa olisi ihoa näkyvissä.

      Normaalisti kuulasta jää pieni mustelma jos sitäkään, kuulan nopeus putoaa nopeasti piipusta ulos tulemisen jälkeen, joten esim. 30 metrin jälkeen osuma harvoin sattuu.

    • Kuulasta

      Kuulia on eri kovuusasteisia.
      Viime kesänä pelattiin kahteen kertaan ja ensimmäisellä kerralla oli kovimmat mahdolliset kuulat. Sain paljaaseen käteen osuman noin 10 metrin päästä ja seurauksena veri tuli ihon läpi ja muutenkiin mustelmat oli aika karkeaa katsottavaa. Kuulat ei käsin heitettäessä särkynyt lainkaan.

      Jälkimmäisellä kerralla kuulat olivat pehmeämpiä.
      Osuessa ei todellakaan käynyt kipeää, vaan pelaaminen oli paljon rauhallisempaa eikä tarvinut "pelätä" osumaa. Tietysti kukaan ei lähde "Ramboilemaan" jos osuma käy vähän kipeämmin.

      Suosittelen kuitenkin pehmeämpiä kuulia.

    • wawfa

      Kuulan tekema vahinko riippuu paljon kuulan laadusta, vaatetuksen maarasta ja ampumaetaisyydesta. Yleensa kalliimmat kuulat ovat pehmeampia ja rikkoutuvat helpommin. Usein reeneissa kaytettavat reenikuulat eivat rikkoudu niin helposti ja ovat siksi halvempia ja sattuvat hieman enemman.

      • hhhhhbgrdf

        Haluan nyt korjata et se on 300 m/s :)


      • peinttaaja90
        hhhhhbgrdf kirjoitti:

        Haluan nyt korjata et se on 300 m/s :)

        Värikuula-aseiden max lähtönopeus ei ole 300 m/s vaan noin 90 m/s.

        Taitaa yllä oleva viesti olla väärinkäsitystä siitä syystä että paintball-hommissa käytetään oikeastaan yksinomaan lähtönopeuksien mittaamiseen sellaisia jenkkilaitteita, joissa nopeus näytetään "feet per second" (fps, jalkaa sekunnissa), eli 90 m/s on suunnilleen 300 fps:ää.

        Eli laitteen avulla voi värikuula-aseiden lähtönopeuksia tarkistaa ja säätää niin että nopeudet pysyvät tuon 300 fps:n alla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4243
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2704
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2462
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1497
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      172
      959
    Aihe