Alkoi tuossa vain kiinnostaa se, kuinka paljon tehoa noissa paitti aseissa oikein on. Lähdöt ovat siinä 100m/s mutta kuika paljon tuo on jouleissa?
Ja miten pahaa jälkeä nuo paittiaseet tekevät lähietäisyydeltä, kun ainakin hieman viritetystä pyssystä lähtenyt muovikuula uppoaa voi upota ihon sisään jopa 1cm, eli muovikuulat aiheuttavat ampumahaavoja :D.
Paintball aseiden teho?
5
7888
Vastaukset
- peinttaaja90
En noita jouleja osaa laskea, mutta värikuulat painavat noin 3 grammaa ja lähtönopeus on noin 90 m/s tai vähän alle.
Airsoft-kuulat taitavat painaa 0,2 tai 0,3 grammaa? Ja lähtiksiä on 100 m/s tai joissain paljonkin päälle?
Taitaa tuossa värikuulassa olla jouleissa paljon enemmän energiaa kun tuota painoa on noin paljon enemmän.
Värikuulat eivät onneksi uppoa ihon alle, ne menevät yleensä rikki :). Läheltä ammuttuna paljaalle iholle iho menee kyllä rikki, sen vuoksi onkin hyvä ettei pelatessa olisi ihoa näkyvissä.
Normaalisti kuulasta jää pieni mustelma jos sitäkään, kuulan nopeus putoaa nopeasti piipusta ulos tulemisen jälkeen, joten esim. 30 metrin jälkeen osuma harvoin sattuu. - Kuulasta
Kuulia on eri kovuusasteisia.
Viime kesänä pelattiin kahteen kertaan ja ensimmäisellä kerralla oli kovimmat mahdolliset kuulat. Sain paljaaseen käteen osuman noin 10 metrin päästä ja seurauksena veri tuli ihon läpi ja muutenkiin mustelmat oli aika karkeaa katsottavaa. Kuulat ei käsin heitettäessä särkynyt lainkaan.
Jälkimmäisellä kerralla kuulat olivat pehmeämpiä.
Osuessa ei todellakaan käynyt kipeää, vaan pelaaminen oli paljon rauhallisempaa eikä tarvinut "pelätä" osumaa. Tietysti kukaan ei lähde "Ramboilemaan" jos osuma käy vähän kipeämmin.
Suosittelen kuitenkin pehmeämpiä kuulia. - wawfa
Kuulan tekema vahinko riippuu paljon kuulan laadusta, vaatetuksen maarasta ja ampumaetaisyydesta. Yleensa kalliimmat kuulat ovat pehmeampia ja rikkoutuvat helpommin. Usein reeneissa kaytettavat reenikuulat eivat rikkoudu niin helposti ja ovat siksi halvempia ja sattuvat hieman enemman.
- hhhhhbgrdf
Haluan nyt korjata et se on 300 m/s :)
- peinttaaja90
hhhhhbgrdf kirjoitti:
Haluan nyt korjata et se on 300 m/s :)
Värikuula-aseiden max lähtönopeus ei ole 300 m/s vaan noin 90 m/s.
Taitaa yllä oleva viesti olla väärinkäsitystä siitä syystä että paintball-hommissa käytetään oikeastaan yksinomaan lähtönopeuksien mittaamiseen sellaisia jenkkilaitteita, joissa nopeus näytetään "feet per second" (fps, jalkaa sekunnissa), eli 90 m/s on suunnilleen 300 fps:ää.
Eli laitteen avulla voi värikuula-aseiden lähtönopeuksia tarkistaa ja säätää niin että nopeudet pysyvät tuon 300 fps:n alla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1056358
- 2223575
Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!183405Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j663328Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po332721Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi162555Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242524Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.282373- 2742181
Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441786