Tervehdys!
Olisko kenelläkään tietoa CZ 527:n (.223rem)Rihlan noususta??
Ase on ostettu uutena, vuonna 1997...
Tieto olis tarpeen kuulia lataillessa..
Olisko kenelläkään tietoa CZ 527:n (.223rem)Rihlan noususta??
Ase on ostettu uutena, vuonna 1997...
Tieto olis tarpeen kuulia lataillessa..
Vastaukset 16
Vanhimmat
Saat takuulla todellisen lukeman. Kierrät tiukan tupon esim. wc paperia puhdistuspuikon päähän ja työnnät se pesän kautta piippuun. Kun puikko alkaa työnnettäessä pyöriä rihlojen mukaan on tiukkuus oikein ja mittaus onnistuu. Merkki puikon varteen ja työnnetään tasaisesti kunnes täysi kierros on pyörähtänyt, sitten toinen merkki ja niiden väli on aseesi rihlanousu. Jos vielä ruikaat aseöljyä piippuun ennen koetta, niin tulipa asehuoltokin tehtyä samalla.
Huomioi samalla rihlauksen kätisyys, yleensä se on oikealle. Tämä vaikuttaa kiertopoikkeaman korjauksen suuntaan, tarvit sitä jos ammut pitkille matkoille.
Kiitän hyvästä ja asiallisesta vastauksesta.
Ei muuta kuin mittaamaan.
Kiitti Huovi vielä kerran.
ja hyvät talvet!!
Mutta eihän 223:ssa esiinny lainkaan kiertopoikkeamaa.
tuoho Esa ohjeesee jotta yritä vuan niin monta kertoo ku tulloo 14". Ku noessa vessapapermittaaksissa tahtoo tulla helepostikkii - yks tuuma.
joka ei kiertopoikkeamasta ymmärrä enempää kun rapu remingtonista
on kai niitä tietoja muutenkin saatavilla. Löysin kuvasi oot vissiin jossain ollut ammattisotilaana.
http://www.dofiga.net/photos/41719.jpg
Veli osti pari kuukautta sitten CZ 527 lux aseen kaliiberissa .223rem. Siinä on rihlannousu 12" asekauppiaan mukaan. Varmintmallissa on ilmeisesti 9" nousu.
Yritin mitata sitä edellä mainitulla tavalla... prkl, ei lähe puikko pyörimään.. yritin saada sopivan tiukaks wc-paperia.. mut ei ni ei...
Ja aseen malli oli LUX...
paper pitöö olla käätettyä, kukkolopaskoon pyhkääsy eeenee mittooksia
olikaan? kaikilla hyvät tiedot mutta kun niin erilaisia....
laitoin paperiin ulkoa löytämääni koiranpaskaa.. nyt pyörii pikkasen paremmin, mut ei täyttä ympyrää..?!?! neuvoja miten saan paperin pyörimään kokoympyrän että saan mitattua sen rihlan nousun.. vai onko muita keinoja?
Rätistä repäse retale, öljyä tiputtele pinnalle.
Ok, täytyy sumppien jälkeen kokeilla..
Oesko puekkos niitä missee tämä piä johon paskapaper tae joku muu laetettaan niin oes pyörivee mallia, tämä piä. Kaekissa puekoessa ei piä uo kintee. Nyt ei sitten aata vaekka laettasit piipun tääteen koeran ripulpaskoo, niin jiäp rihlannousut mittoomata.
Kiinteällä saa mainiosti seuraamalla kätösellään rihkojen nousua.
onnistu... Oulun työstökeskuksen puikolla.. 14" näyttäis olevan..
jaaha se on sitte 3,2g-3,6 g:n kuulat niitä toimivia...