Onneksi olkoon, olet siis juuri tullut uuden digipokkarin omistajaksi! Ihan aluksi perusasetukset kuntoon. Säädä aluksi kuvien koko mahdollisimman pieneksi, näin saat mahtumaan kortille enemmän kuvia. Kuvanlaatu ei kärsi, tai ainakaan sinä et siinä mitään eroa huomaa. Sitten vain virta päälle (se pieni power-nappi siinä oikealla). Kuvaustavaksi laita toisesta napista Auto (se pieni vihreä teksti, juuri se samanvärinen joka on liikennevaloissa alimmaisena, paitsi jos olet juuri vetänyt iskän kalliin auton katolleen niin silloinhan se vihreä liikennevalo näkyy ylimmäisenä). Tarkista myös että salama räpsähtää aina kun otat kuvan, riippumatta oliko yö tai päivä, kuvasitpa sitten tyttökaverisi rumaa pärstää(salama peittää pahimmat aknet) tai paikallista uimarantaa (salama valaisee uimarannan paremmin kuin tuhat aurinkoa). Nyt vain osoitat kameralla johonkin, ihan sama mihin. Paina laukaisin nappia ihan reilusti. RÄPS! ja välähdys. Olet juuri ottanut ihan oikean valokuvan. Hienoa. Nyt vain äkkiä kavereille kylään räpsimään helvetisti kuvia ja upit ne johonkin irkkigalleriaan kaikkien naureskeltavaksi. Muutaman viikon kuluttua voit kutsua itseäsi jo ammattikuvaajaksi. Eihän tämä niin vaikeaa ollutkaan.
Ohjeita aloittelijoille
valo kuvaaja ammatti lainen
5580
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mukava kun jaoit kokemuksesi kanssamme, mutta ehkä sinulla on vielä vähän opettelemista...;-)
Kun mie kuvvoon kuun pimennystä niin räpsäytänkö mie sitä salamata silloinkin.
Salamallahan suap aina parempija kuvia ku iliman.
Kuu on poikkeus, salama polttaa sen puhki. Lisäksi se salama voi sokeuttaa ohi lentävän lentokoneen kuskin ja saattaa törmätä johonkin korkeaan puuhun. Tulee melkoinen sotku.
No ei se kuvaus nykyaikana tuon kummempaa olekaan. Ammattilaiset (ns.) ottavat hienoja kuvia tietty: mutta ne hienot kuvat ovat usein imelää desktopbulkkia. Kiinnostava kuva on kiinnostava vaikka se olisi tuolla lailla räpsittykin.
http://www.ajassanyt.net/kuvakilpailun-satoa.htm
Näissä kuvissa on luonnetta vaikka ei olekaan ammattilaisotoksia.