Saimme kaksospojat, ollaan ajateltu nimiksi Dylan ja Damien. Halutaan englantilaiset nimet, koska me muutetaan sinne kesällä. Onko nuo nimet liian vaikeat lausua täällä Suomessa? Saa ehdottaa lisää nimiä, mutta sellaisia jotka eivät ole noita perussuomalaisia. Myös toisia nimiä saa ehdottaa. Kiitos:)
Dylan ja Damien
13
2439
Vastaukset
- älä jätä..
ai kun muutatte Englantiin niin pitää ottaa englantilaiset nimet lapsille? Sori nyt vaan mutta en ymmärrä ollenkaan. Asun itse ulkomailla enkä todellakaan sen takia antaisi lapselle täkäläistä nimeä. Ja nuo sun ehdottamat oli joka tapauksessa perseestä. Miksi et voi antaa suomalaisia nimiä jos lapset ovat suomalaisia??
- aina ollut
paholaisen nimi!
Juu,anna tavalliset suomalaiset nimet vaan,eikös
Ari ja Jari kävis?
Sellaiset helposti lausuttavat...Ake ja Make
- Jilla
Nämä kaikki sopivat mielestäni suomalaiseenkin suuhun:
Aaron
Alexander
Alvar
Amos
August
Benjamin
Casimir
Christian
Daniel
Elmer
Emil
Glen
Henry
Hugo
Jaron
Jason
Jasper
Jere
Jerry
Jesse
Jim
Jimi
Joel
Julian
Julius
Leo
Leon
Leonard
Lucas
Magnus
Marcus
Marius
Martin
Max
Milo
Morris
Neo
Nikolas
Oliver
Oscar
Otto
Patrick
Peter
Ralf
Robert
Robin
Sam
Samuel
Sebastian
Thomas
Tim
Titus
Tom
Tony- eka kirjottaja
poikien isä englantilainen..
- JereLaurila
Tuossa on mun nimi (Jere)
- Englannissa
...mutta täällä Suomessa nimet ei sitten toimikaan. Kehottaisin harkitsemaan jotain muita kansainvälisiä nimiä. Damien nimi olisi muuten kaunis ellei siitä tulisi mieleen demon eli paholainen.
- Omen I-III
Saatana tuosta Damienista minullekin tulee mieleen. Lähinnä siksi, että on tullut muutamaan kertaan nähtyä Omen-elokuvat (suom. Ennustus). En pidä sitä muutenkaan kovin kauniina nimenä.
Noista nimistä kumpikaan ei myöskään toimi oikein Suomessa ja suomalaisessa suussa. Daniel toimisi.- Liisa-Maria
mitä kaikkea nimistä voikaan tulla ihmisten mieleen!
Damien on muunnos nimestä Damianos. Pyhät Kosmas ja Damianos olivat kristityt lääkäriveljekset, jotka kärsivät marttyyrikuoleman vuonna 284. - jummss
Liisa-Maria kirjoitti:
mitä kaikkea nimistä voikaan tulla ihmisten mieleen!
Damien on muunnos nimestä Damianos. Pyhät Kosmas ja Damianos olivat kristityt lääkäriveljekset, jotka kärsivät marttyyrikuoleman vuonna 284.minä mietin juuri samaa kun näihin viesteihin törmäsin, kyllä pitää ihmisillä olla vilkas mielikuvitus kun pitää ruveta nimiä väänteleen kaiken maailman paholaisiksi!!!
huhhuh
- Kukkakimppu I
Jos aiotte asettua Englantiin pysyvästi asumaan ja varsinkin jos kotikielenne tulee olemaan englanti, toimivat Dylan ja Damien ensimmäisinä niminä paremmin kuin suomenkieliset nimet. Minusta ne ovat hienot nimet.
Hiukan samaa sarjaa olisivat esim. Donovan ja Duncan.
Toiseksi nimeksi voisitte valita jonkin suomalaisen nimen muistuttamaan poikia heidän suomalaisista juuristaan.- gbtgbhtght
kannattaa kuitenkin aina miettiä sitä, ettei lapsista tulisi kiusattuja nyt ainakaan nimen takia...
- kuulostaa
mun mielestä hyvät nimet, etenki damien. mulle syntyy toukokuussa luultavasti poika ja oon myöski miettiny tota damien-nimeä. totta et siitä tulee "paholainen" mieleen, mut mun mielestä just hyvä :) on jotenki mahtipontinen ja vahva nimi jos näin voitais sanoa...
- nimestä dylan
itse olen nimeltäni dylan ja hyvinhän se ääntäminen on ihmisiltä sujunut: kaikki lausuvat kirjoitusasun mukaisesti, kuten on tarkoituskin.
damien on varmasti vaikeampi tapaus, luulen että suomessa tulette kuulemaan sekä "damienia" että "deimienia."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271964
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001720Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571360Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?761320Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51923Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 109853
- 73846