kertokaa kokemuksianne omatoimiretkistä!
Omatoimiretket
minne mennä?
71340
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ominpäin teimme matkan juffretin kylää kunta kintein koti seudulle ja james island orja saarelle.Kylässä oli museo ja wc käytössä.
Lähdimme banjulista lautalla barraan aamulla aikaisin -paikallinen opas ja autokuski mukana.Matka oli jonkin verran kylään ja tiet huonoja.Ympärillä näkyi aidot afrikan savannit.Aikaa kului koska auto oli huono ja tiet kuoppaisia hiekkateitä.Näkee samalla hyvin paikallista elämää.Takaisinpäin joutu odottaa lauttaan pääsyä pitkään.Hauskat muistot kuitenkin vaikka oli vähän rankka reissu ja hiekka lensi.
eteläisen rannikon kyliä kierreltiin. Varsinaisia turistikohteita ei kyllä ole kuin ne matkatoimistojenkin kohteet, mutta kannattaa ehdottomasti lähteä taksilla tai paikallisten pikkubussilla katsomaan muutakin kuin turistikeskusten antia. Hotelleja, ja varsinkin lodge- tyyppistä majoitusta on paljon, meillä ei ollut etukäteisvarauksia mutta helposti löytyi mukavat majapaikat.
Me käytiin paikallisoppaan ja taxin kanssa ensin Serrekundan markkinoilla. Todella värikäs paikka! Ja opas on siellä tarpeellinen, muuten eksyy. Enkä tiedä, miten paikalliset suhtautuisivat jos siellä yksin sekoilee, oppaamme kanssa saimme olla täysin rauhassa ja ihmetellä sitä touhua, jota sanoin ei voi kuvata.
Samalla kerralla kävimme myös siellä Crocodile Poolilla Bakaussa, no se oli aika nopeasti nähty, mutta siellä tuli lisäksi myös selostusta Gambian historiasta koska siinä on pieni museo ennen krokotiilien silityspaikkaa, ja ainakin meidän Ali Babamme olisi kertonut sitä tarinaa vaikka kuinka pitkään.
Opas oli siis Ali Baba, virallinen opas Kairaba-hotellin edustan kopperosta, lisäksi oli taksi(sen opas järjesti), ja kyseessä oli ns. puolipäiväretki. Siihen saisi muutakin mukaan, heillä on valmiit ohjelmat joista voi valita, me emme halunneet kaikkea samaan päivään vaan otimme supistetun version. Tämä maksoi 1200 dalasia eli 40 euroa kahdelta hengeltä, ja olimme tyytyväisiä.
Serrekundaan pääsee hieman halvemmalla ja vaikka koko päiväksi toria kiertelee ihan helposti paikallisbussilla, 5 dalasia /hlö. Esim. hotelli BB:n edestä bussit menevät sinne suoraan. Päätepyskiltä pääsee sitten takaisin yhtä helposti, kysyy vaan mikä bussi/auto menee BB. (tai esim Senegambia). Serrekundan torin läheltä löytyy myös ihana "batiikkitehdas" kiinnostuneille, kannattaa kysyä tietä joltain, varmasti osaavat neuvoa,mistä se löytyy.
Myös toinen vinkki, Banjuliin lasten kanssa menevät! Albert marketin lähellä on lapsille ihan viihtyisä leikkipuisto jossa voi hengähtää ja syödä eväitä! Siellä oli myös mukavasti varjoa ja penkit. Lähellä myös yleinen vessa, tosin reiät lattiaissa,mutta ihan siisti ja kelpaa hädässä! ;)
HEI, kiinnostaisi vielä tietää sinä joka annoit tuon halvemman vinkin, olitko ihan yksin liikkeellä tuolla paikallisbussilla ja siellä markkinahumussa?
Luulisin, että näissä jutuissa on aika ero siinä, onko liikkeellä valkoiset turistit keskenään, vai onko mukana joku paikallinen...
Ja jos on rahaa, niin voihan sen ottaa tapana 'avustaa' oppaan perhettä ja taksikuskin perhettä, he ainakin hankkivat rahaa työtä tekemällä eivätkä pelkästään kerjää sitä rahaa.
Hauska elämys kieltämättä on tuo bussissa matkustaminen jos on yhtään seikkailuhenkeä, mutta sellaisille, keillä ei ole, niin sitten nuo oppaat on hyvä 'turva'.
Yksin ja porukalla... Monesti bussiin oli tulossa esim. italialaisia tai espanjalaisia hieman hukassa, minne, paljon,miten jne.. Puolin jos toisn annettiin vinkkejä...Eli kyllä siellä ihan yksinäiset ja vanhemmat turistipariskunnatkin vinkkailivat bussia pysähtymään.. Serrekundassa harvemmin törmäsin suomalaisiin,mutta muihin eurooppaisiin "joka kojulla"...Ja sen oppaankin kera voi sinne bussiin mennä;), siinäkin yksi säästövinkki.
Teille, jotka olette liikkumassa pienessä Gambiassa omin päin voisin suositella joulumatkalla käyttämäämme taksikuskia mr. Ismaelia. Pieni ystävällinen heppu, joka on sovitusti aina paikalla, toimii "diskreetisti ja näkymättömästi", kantaa kassit ja huolehtii lapset. Eikä myöskään maksa paljon. Koko päivän taksa meidän kyydeistämme oli 1200 dalasia eli n. 40 €. Se on aika kohtuullinen hinta, olletinkin kun bensa maksaa n. euron litra ja kilometrejä päivän reissulla voi kertyä aika lailla. Kaveri ajaa keltavihreää paikallistaksia. Ns. turistitaksit veloittavat samasta palvelusta ainakin 3000 dalasia / päivä (100 € paikallisoppaan maksut päälle).
Varsinkaan luonnonpuistoissa, Abukossa ja Bijulossa ette tarvitse paikallisopasta, koska puistoissa on omat asiantuntevat luonto-oppaansa. He tietävät kasveista ja eläimistä varsin paljon mukavaa asiaa. Ismaela tietää myös batiikkitehtaat,kalastusmahdollisuudet, kalastajasatamat, markkinat ja muut ihmeet. Mr Ismaelan puhelinnumero on: 2207285633
Muuten suosittelen myös mr. Byen hiekkamaalauskursseja Bakaun Craft-marketin hotellien puoleisessa päässä (kaikki kauppiaat kyllä tietävät mr Byen). Yksi tuntia maksaa 100 dalasia eli n. 3 € ja se sisältää materiaalit ja opetuksen. Meidän 7 ja 10 vuotiaat ainakin nauttivat todella paljon puuhailuistaan ja taitojensa kehittymisestä. Kolmaskin positiivinen tuttavuus sattui kohdallemme. Bakaun rannalla, hotelleista oikealla (n. 1 km) on massage studio (hieronta). Mrs Stella hoiti hienosti kipeytyneen selän ja muutkin lihakset aromaterapiakäsittelyllä, suosittelemme.
Hyvää ja rentouttavaa lomaa