lähihoitajaksi muutaman viikon opiskelulla

Moro ! pitäs alkaa opiskelemaan lähihoitajaksi, koulu on kyllä jo muilla alkanut, itse olen suorittanut jo KTO:n näytön. No, nyt vähän arvelluttaa että miten tässä käy, lähiopetusta on yhteensä KOKO koulun aikana 13viikkoa. Onko se ees mahollista käyä nuin lyhyessä ajassa ? En ole enää varma haluanko olla mukana tällaisessa puoskaroinissa, en todellakaan halua valmistua epäpäteväksi. Minun opinnot alkaa viikon päästä ja paperit pitäs työkkärin mukaan olla kourassa jo elokuussa !!! Sanokaa hyvät kohtalotoverit tuleeko tästä yhtään mitään ????
81699
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Vaikka olet suorittanut KTO:n näyttöineen, niin sinulla on vielä KOLME osaa suorittamatta näyttöineen, Hoito-ja huolenpito, Kuntoutumisen tukeminen, sekä suuntautumisopinnot. Läharinpaperit kourassa ensi elokuussa, et millään opilla ole tuollaisella aikataululla pätevä hoitaja. Missä työkkärissä tuollainen koulutus on alkamassa? Se on puoskarointia, niinkuin itsekin ajattelit.

Äänestä
  • Kysehan on aikuisopiskelusta joka on paljon tiiviimpaa kuin nuorisoasteella. Lukiokin on nuorisoasteella 77 kurssia ja aikuislukio 44 kurssia. Etta eihan tuossa mitaan ihmeellista ole.

    Äänestä

  • mimmiini kirjoitti:

    Kysehan on aikuisopiskelusta joka on paljon tiiviimpaa kuin nuorisoasteella. Lukiokin on nuorisoasteella 77 kurssia ja aikuislukio 44 kurssia. Etta eihan tuossa mitaan ihmeellista ole.

    yrittäjä puolen koulutuksesta....

    Äänestä

Elikkä suuntautuminen alkaa elokuussa, ja se on oppisopimuksella sitä en tiä koska lopulliset paperit on kourassa. Mutta silti tuntuu aivan käsittämättömän lyhyeltä tämä koulutus...

Äänestä

Ei kait sitä voi noin suorittaa tai voi, valitettavasti! Onko koululla enää mitään vastuuta. Pitää olla kyllä tosi hyviä etätehtäviä koko koulutuksen ajalle (sekä etä- että lähijaksolle), että pystyt yhtään kasvamaan ammattiin. Oppiminen ei voi tapahtua nopeasti vaan pitäää olla aikaa sisäistää oppimaansa.

Onpa hyvä, että mietit haluatko enää kyseiseen ammattiin. Tee asiallinen valitus tutkintotoimikuntaan ja työkkäriin. Oppilaitokseen ei taida paljon kannattaa valituksia viritellä, ne kun peittävät virheensä ja tekevät muista töppäyksiensä syyllisiä.

Äänestä

Moi itse opiskelen työvoimapoliittisessa koulutuksessa lähihoitajaksi joka kestää kaikkiaan 1,9v ja olen nyt yli puolen välin opiskeluissa ja ei tosiaankaan ole jäänyt mitään päähän kaikki tärkeet asiat ovat kuin tuhka tuuleen heitetty, mitään ei opi, mutta en ole viittinyt lopettaa keskenkään koska tahdon ammatin

Äänestä

Et millään ole pätevä. Huomaat sen viimeistään sitten, kun siirryt työelämään! Tiedot ja taidot ovat puutteellisia.

Äänestä
  • Totahh.... Aloittaja taitaa olla jo lähihoitaja...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko ees mahollista kirjoitti:

Moro ! pitäs alkaa opiskelemaan lähihoitajaksi, koulu on kyllä jo muilla alkanut, itse olen suorittanut jo KTO:n näytön. No, nyt vähän arvelluttaa että miten tässä käy, lähiopetusta on yhteensä KOKO koulun aikana 13viikkoa. Onko se ees mahollista käyä nuin lyhyessä ajassa ? En ole enää varma haluanko olla mukana tällaisessa puoskaroinissa, en todellakaan halua valmistua epäpäteväksi. Minun opinnot alkaa viikon päästä ja paperit pitäs työkkärin mukaan olla kourassa jo elokuussa !!! Sanokaa hyvät kohtalotoverit tuleeko tästä yhtään mitään ????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu