Miten poistetaan näppis

kekeee

Minulla on kannettavan näppäimistössä pahoja ongelmia johtuen varmasti sinne aikaa sitten kaatuneista virvokkeista, esim. delete ei toimi jos sitä painaa, mutta se on kuitenkin koko ajan "toiminnassa". Eli jos laittaisin osoittimen tämän tekstin alkuun niin kohtapa sitä ei enää olisi. Kysymys on siis miten saisin kannettavan oman näppiksen pois käytöstä? Kokeilin poistaa sitä ohjainta tuolta ohjauspaneelista mutta ei tuntunut auttavan.

Kiitos avuliaille!!

3

1105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 9876

      poisto käytöstä. Ohjauspaneli-näppäimistö-laitteisto-ominaisuudet-yleiset.
      Alhaalla valikko, jota en näe tällä rajoitetun tilin puolella, mutta muistaakseni siitä saa näppäimistön kytkettyä pois.

    • letta

      Sillä tavalla opikseen. Älä ikinä käytä mitään nestettä tietsikan äressä/läheisyydessä. Jos jano tulee niin mene keittiön puolelle. Onks se niin vaikeeta tajua... Sitten meidän pitää autaa sotkujasi...

      • harmittaa

        no allekirjoittamatonkin on syönyt, juonut ja polttanut näppiksen välittömässä läheisyydessä luultavasti pitempään kuin kukkahattutäti on ollut olemassa eikä yhtäkääm kämmiä ole tullut..

        Kysyjälle: läpsyttimen BIOSista saattaa hyvinkin löytyä valinta jolla sivuutetaan koneen oma näppis kokonaan ja otetaan käyttöön esim. ulkoinen USB-näppis.

        Kyniikkaa: sinne BIOSiin pääsee yleensä täräyttämällä - aivan oikein - Deleten pohjaan kun kone buuttaa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      328
      7121
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      71
      4338
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3165
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2967
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1952
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      149
      1800
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      212
      1746
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1577
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1548
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1438
    Aihe