Nykypäivän puhekieli on kammottavaa luettavaa. Miksi siis et kirjoittaisi kirjakielellä? Kirjakieltä ymmärtävät vanhat mummotkin.
Kirjakielellä kiitoksia, terveisin pilkun nussija.
Kirjakielellä kiitoksia, terveisin pilkun nussija.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sana "nykypäivä" ei ole kirjakieltä.
taavi tontun viesti oli asiaa. Ehkäpä juuri siksi kirjakieltä ei käytetä, kun sitä ei osata. Ei se, että kirjoittaa "minä" eikä "mä," tai että välttelee sanojen lyhtenelyä, takaa vielä oikeaoppista kirjoitusta.
Lukiossa viimeistään oon huomannut, että kirjakielihän on kaameata pilkunnusutusta jos sitä haluaa ihan "oikein" kirjoittaa. Ensinnäkin täytyy osata lauserakenteet sun muut, ja sitten vielä tietää, että mitä substantiiveja passaa käyttää. Mä luulin joskus osaavani kirjakieltä, mutta nyt se usko on mennyt. (huom. mä en tän viestin kohdalla tosiaankaan panostanu kirjakieleeni)
Tietenkin on semmosia aika simppeleitä mokia, kuten "niimpä" tai "erillainen," joiden bongaaminen tekstistä saa mut ärtymään. Jos joku käyttää esim. täällä pilkuntarkkaa kirjakieltä, saattavat muut ajatella hänen olevan jotenkin koppava, kylmä, tönkkö, tms. MUTTA kyllä huonon kuvan itsestään saa annettua myös kirjoittamalla ihan pyllylleen! Ihminen vaikuttaa jotenkin tyhmältä. Semmoinen rento keskitie on ehkä paras näillä keskustelupalstoilla. Ei täällä mitään koulun esseetä olla kirjoittamassa, mutta kyllä olisi kiva saada tekstistä selvää!
On sulla ongelmat.