Oon kauhea pipofriikki ja nimenomaan hauskojen ja itsetehtyjen pipojen.
Nyt kun tv:stä katselee kaikenmaailman alppihiihto- ja mäkihyppykisoja, niin kilpailijoilla on hienoja merkkipipoja, jotka ovat karvaisia, korvallisia jne.
Kävin urheiluliikkeessä katsomassa hintoja, kivat 80€! Ja kyseessä oli siis pipo, jossa oli fleece-reunus ja päällä karvaista kangasta.
Onko vinkkiä / ohjetta miten tuollaisen voisi itse tehdä?
Nyt kun tv:stä katselee kaikenmaailman alppihiihto- ja mäkihyppykisoja, niin kilpailijoilla on hienoja merkkipipoja, jotka ovat karvaisia, korvallisia jne.
Kävin urheiluliikkeessä katsomassa hintoja, kivat 80€! Ja kyseessä oli siis pipo, jossa oli fleece-reunus ja päällä karvaista kangasta.
Onko vinkkiä / ohjetta miten tuollaisen voisi itse tehdä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
...niin sellainenhan on aika yksinkertainen tehdä. En tiedä minkätasoinen käsityötaitaja olet, mutta varmuuden vuoksi laitan nyt vinkkejä aika pikkutarkasti.
Kangaskaupasta löytyy erivärisiä karvakankaita, ja joustavaa fleeceä. Molemmat ovat yleensä sellaisia, etteivät ne rispaannu reunoista, eli ovat helppoja käsitellä; vaan hurauttaa ompelukoneella ilman siksakkeja. Käsin ommellenkin voi pipon kokoluokkaa olevan työn tehdä, jos ei ole ompelukonetta käytössä.
Karvakankaasta leikkaat reilun 20cm halkaisijaltaan olevan soikion (sellaisen, joka sopii päälaen muotoon). Fleecestä leikkaat pään ympäryksesi mukaan kaksinkertaisen "pannan". Voit tehdä siitä:
a) suorakaiteen muotoisen, joilloin taite jää alareunaan, ja "panta" on helppo vain ommella karvakankaan reunaan, siten että sauma jää sisäpuolelle.
b) "korvaläpällisen" siten että panta on otsalta kapeampi, ja korvien ja niskan kohdilla leveämpi. Silloin kannattaa leikata kaksi identtistä pantaa, ommella ne ensin alareunasta kiinni toisiinsa, kääntää sauma sisäpuolelle, ja sitten kiinnittää yläreuna karvakankaaseen.
Muista:
- Saumanvarat kaikissa leikattavissa kappaleissa
- Fleeceosassa sauma tietenkin niskan kohdalle
- Käytä nuppineuloja tai harsi ennen kuin ompelet koneella lopullisen sauman
- Osta tarpeeksi kangasta! Jos kangasta jää yli, niin lopusta voit tehdä vaikka pipoon sopivat karvarukkaset tai kaulaliinan, tai käyttää karvakankaan laukun tai muiden asusteiden koristeluun.
Toivottavasti tästä oli jotain apua :) Kysy, jos selitin jotain epäselvästi!
Taisi todellakin olla tuo minun eka viesti aika sekava. Mutta kiitos vinkeistä. Olen aika aloittelijan tasolla käsitöissä. Kiva olisi kaikkea itse vääntää, mutta en vain osaa. Nyt pitää kokeilla pipon tekemistä jos se vaikka onnistuis.
Kiitos vinkeistä:)
..."linkittäjän" korvaläpällisestä piposta (löytyy näköjään listalta nimellä "Mössa nr 2") voisi muuten saada aika hyvän pohjan mainitsemallesi karvakangas-fleecepipolle. Ja kaavatkin on kätevästi saatavilla, ettei tarvitsisi alkaa arpomaan palasten koon kanssa, jos ei sellaisesta ole aikaisempaa kokemusta :)
Onneksi pipoon menee niin vähän kangasta, ettei tule kovin kalliiksi, jos ei heti ensimmäisellä kerralla täydellisesti onnistuisikaan. Ja mahdolliseti epäonnistuneesta kappaleesta jäävät hukkapalat voi sitten tosiaan käyttää vaikka muiden asusteiden koristeluun.
Toivottavasti onnistuu, ja jos ei heti onnistu, niin älä heti lannistu! Vähän vaan opettelua, ja kohta olet niin pro, että voit tehdä pipoja vaikka lahjaksi ja ilahduttaa muitakin.
Yksinkertainen myssy
http://www-pp.hogia.net/anders.jonsson/kajakwebb/mossa4.htm
Korvaläpällinen myssy
http://www-pp.hogia.net/anders.jonsson/kajakwebb/projekt_startsida.htm
Sivustolla on muutakin kivaa, mitä voi itse tehdä
http://www-pp.hogia.net/anders.jonsson/kajakwebb/projekt_startsida.htm