Olen kärsinyt niska-hartiaseudun ongelmista monta vuotta ja ne on vuosi vuodelta lisäntyneet. Tuntuu, että tässä saa lopun ikäänsä käydä fysioterapeutilla, jonka hoidot auttavat tietysti jonkun aikaa. Illat kotona (töiden jälkeen) menevät kohta siihen, että pitää "jumpata" voidakseen tehdä töitä seuraavana päivänä (työ valitettavasti koneen äärellä istumista). Huimaus on tullut nyt särky-puutumisoireden lisäksi. Samoin myös pahanolon tunne lisääntyy. Niska on röntgenkuvattu (ei magneetti), eikä löytynyt, muuta kuin iän tuomaa kulumaa...V-paine koholla (lääkitys)
Tietääkö kukaan tai onko saanut peräti apua tämän tyyppisiin vaivoihin kuppauksesta? Seuraavaksi aion nimittäin kokeilla sitä! Minua on joskus neuvottu menemään kupparille ihan verien paksuudenkin vuoksi (hemoglobiini n. 160).
Tietääkö kukaan tai onko saanut peräti apua tämän tyyppisiin vaivoihin kuppauksesta? Seuraavaksi aion nimittäin kokeilla sitä! Minua on joskus neuvottu menemään kupparille ihan verien paksuudenkin vuoksi (hemoglobiini n. 160).
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jep! Olen saanut apua, mulle on tehty kuivakuppausta ja mun tilantees se onki parempi kun hemoglobiini on matala. Mutta suosittelen!
Kuivakuppaus on tosi hyvä, mutta kyllä suosittelen
ihan perinteistä vanhanajan suoneniskentää.
Mutta kannattaa todella katsoa kelle menee.
Kannattaa tarkistaa taustat, ja itse en antaisi
kenenkään koskea minuun haavakoneella, vasaran
jäljet paranevat paremmin.
Enpä olisi tuota itse hoksannut, joten kiitti vinkistä! Vaikka olen sitä mieltä, että "ei yks koko komiassa haittaa", jos siitä hyötyä on!
Eli "ei yks kolo komiassa haittaa, jos siitä hyötyä on!
Ja vielä, luotettavia kuppaajia löytänet, kun
kirjoitat Googleen hakusanoihin Kansanparantajat
tai kalevalainen kansanparannus.
Ja mitä siihen haavakoneeseen tulee, taisin olla
vähän ajattelematon. Toistin vain apinana
mitä oma opettajani on sanonut. Ja yksi
kuppaajanainen kolmannessa sukupolvessa.
Tarkoitin vain että itse en uskalla kun
varoitettu, mutta jos päätät kokea sen, kerro
ihmeessä miltä tuntui, kiinnostaisi kovasti...!
Löysin mielestäni luotettavan kuppaajan ja kävin tiistaina hänen luona. Noin tunnin kestävä "operaatio" oli minusta miellyttävä, ei mitään negatiivista sanottavaa. Olo oli jälkeenpäin hyvä. Olen nyt parin päivän ajan "makustellut" oloa ja en ole vielä huomannut muutosta. En oikein tiedä miltä minusta pitäisi tuntua...kun en ole aikaisemmin kupparilla käynyt! Tuleeko vaikutukset jälkeenpäin vai pitääkö ne tuntea heti?! Haavat tietysti tuntuvat ja näkyvät vielä, mutta eivät ole pahannäköisiä, joten luottavaisin mielin odotan niidenkin häipyvän ajan mittaan.
juttu mun mielestä