Kellä olisi tietoa kertoa noista lämpöä tallentavista ilmastointilaitteista ?
Itselläni on -90 rakennettu Kastelli talo ja siinä joku alkuperäinen "Findow" tuhisee varaston puolella. Ilmeisesti se ei ole lämpöä talteenottavaa mallia... Lisäksi laitatin ilmalämpöpumpun eteiseen, tähän muutoin sähköpattereilla lämmitettävään talooni.
Paljonko maksaisi vaihtaa kyseinen ilmastointimasiina lämpöä tallentavaan laitteeseen ja mikä niiden toimintaperiaate on ?
Itselläni on -90 rakennettu Kastelli talo ja siinä joku alkuperäinen "Findow" tuhisee varaston puolella. Ilmeisesti se ei ole lämpöä talteenottavaa mallia... Lisäksi laitatin ilmalämpöpumpun eteiseen, tähän muutoin sähköpattereilla lämmitettävään talooni.
Paljonko maksaisi vaihtaa kyseinen ilmastointimasiina lämpöä tallentavaan laitteeseen ja mikä niiden toimintaperiaate on ?
Vastaukset 11
Vanhimmat
reilusti alle 2 donaa vuonna 2006 ja on hyvä peli ollut. K-raudasta tilasin, itse tehtaalta noudin.
ks www.meptek.fi
Kesä kelillä kun ns"kesäpelli" menee lämmöntalteenoton kennon päälle, niin se peittää eu3 eli karkeasuodatuksen!!
Kaikki paskat ja elukat pääsee koneen sisälle!
No kyllä toi kone ilman vaihtaa ja on kohtuu edullinen, mutta vi**u mikä bugi on päästetty tehtaalta myyntiin!
ja jokaiseen ilmavaihtokoneeseen tulee ötöiköitä.
Niin, mutta mitä virkaa on sittenEu3 karkeasuodattimella minkä nimenomaan pitäisi pölyisellä kautena=kesällä suodattaa mahdollisimman paljon "karkeaa" pölyä ja estää itikoiden pääsyn koneeseen(nyt menee koko koneen kierron aina eu7 astin!!
imuroitua, imuroin just eilen oman ILTO 440:n ja on hyvä fiilis.
Jos sua kesällä niin paljo haittaa kesäpellin asento, niin säädä se käsin pois käytöstä ja ulkoile kesällä paljon. Kesällä pääse esim purjehtimaan ja uimaan, niin on kiva tulla vesileikeistä lämpöiseen kotiin.
Mulla on kivitalo, niin eipä täällä kesäkuumallakaan hirmu kuuma tule. Puutalossa voi olla toinen juttu.
Ilton myyjäkö siellä puolustaa konettaan(vai peräti suunittelija)!
Edelleenkin jos koneessa on karkeasuodatus Eu3 jonka tarkoitus on suodattaa noi isommat paskat pois, niin miksi koneen sisään pitäisi päästää kaikenlaiset itikat??
Mitenkäs se talo vaikuttaa tuon Ilto440 Eu3 suodattimen toimintaan??
Ps.Minä ajan X5(liittyy yhtä paljon tuon karkeasuodatuksen toimintaa kuin tuo sinun vertaus)
Eihän olla pässejä, eihän!
ole. Käyttöohjeessa pellin toiminta on selostettu selkeästi. Jos jonkin laittee design ei miellytä, voi sitä itse virittää. Tässä tapauksessa itikoista inisijöille vinkki, että suodatin huopaa voi ostaa erikseen ja siitä askarrella hienosuotimen eteen karkeasuodatin kesäkäyttöä varten.
Itse en moista viritystä kaipaa ja olen tyytyväinen ILTO 440:n omistaja.
Mulla on myöskin velaton kivitalo ja hyvä fiilis:-)
NO EDELLEENKIN!
MIKSI SOTKEA KONE HIENOSUODATTIMELLE ASTIN, KUN SE EU3 KARKEASUODATIN VOISI TEHDÄ SEN ILMATULOAUKOLLA!!
MITÄ HELVETTIÄ SE DI-Saini TÄHÄN LIITTYY????
JA SUN MAKSETTU KIVITALOSI???
HELVETTIÄKÖ SITÄ KARKESUODATUSTA SITTEN MAINOSTETAAN, JOS SE ON "KORISTE"!!
laita siihen kesäkennon tulopuolelle aukon päälle suodattimen kokonen teräsverkon pala ja sen päälle se suodatin
on hyvin yksinkertainen..sisältä poistuva lämmin ilma ja pihalta tuleva kylmä ilma kohtaavat lto:ssa..se on sellainen metallin kuutio joka kerää sitä lämpöä ja johtaa sitä kylmälle puolelle...ompas vaikee yksinkertainen asia pistää sanoiksi=)
Ilmeisesti sinulla tulee myös tuloilma koneen kautta. Todennäköisesti siellä on ristivirtauskenno jos katsot koneen sisään. Uuteen vaihto ei taida kannattaa, ei ne pysty sen parempaan.
Laita sisä-ulkolämpömittari mittaamaan lämpötilat kaikista neljästä liitännästä(tulo, poisto, ulkotulo, jäteulos) niin näet miten kone toimii. Ehkä pientä viilausta voi tehdä jäätymissuojan asetukseen niin koneesta saa kaiken irti.