Työvoimapula hee hee

vastasin yhteen työpaikkailmoitukseen, kun tuntuivat etsivän juuri minua.

No muuten varmaan täsmäsinkin, mutta kun palkkavaatimukseni on työvoimapulaindeksillä korotettu, niin taisi kiinnostus loppua.

Kannattaa teidänkin laittaa hakemuksia menemään työvoimapulaindeksillä korotettuna =D
61850
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mitä laitoit palkkatoiveeksi ja minkä tason tehtävästä oli kyse?

Äänestä
  • vai muuten vain venkoilet

    Äänestä

  • juukko kirjoitti:

    vai muuten vain venkoilet

    Mistä kohtaa viestiäni sait sellaisen kuvan? Vai oletko rivien välistä lukija?

    Kiinnosti vaan tietää mikä oli palkkatoive suhteessa tehtävään, jos kerran eivät olleet enää kiinnostuneita.

    Äänestä

Kuten täälläkin jo moneen kertaan todettua: pulaa on halvalla töitä tekevistä.

Varsinkin koodaajien/suunnittelijoiden kohdalla palkat ovat polkeneet paikallaan jo pitkään. Alalla on se tapa että tiettyä euromäärää et voi ylittää koska olet "vain" koodaajaa. Palkka nousee sitä mukaan kun nouset organisaatiossa.

Useammassa artikkelissa työnantajat valittavat palkkapyyntöjen korkeutta. Hei haloo! IT-alalla palkat eivät todellakaan ole nousseet juuri ollenkaan vaikka työn vaativuus on aivan eri luokkaa.

Se on ihan eri asia tehdä jotain COBOL-eräajo-ohjelmia vs. hallita Java/.NET:n älyttömät luokkakirjastot, palvelut jne. ja osata valita niistä parhaat ja pysyä perässä noissa tapahtuvissa muutoksissa. Lisäksi softat ovat siirtyneet nettiin (kaistan leveys, vasteajat, tietoturva, käyttäjämäärät jne.) joten se koodaus on nykyään potenssiin 20 vaikeampaa kuin joskus kultaisella 70-luvulla. Jopa työasemasovelluksia ajetaan monella eri käyttiksellä tai käyttiksen versiolla, eri tehoisissa koneissa. Ja vielä pitäisi alkaa optimoimaan dual/quad jne. core-systeemeille.

Tuossa vain muutama kiva juttu joiden parissa koodaajat painivat. Ei kannata edes mainita eri selainten erityispiirteitä, kämmenlaitteita tms.

Äänestä
  • Kerroit juuri hyvin miksi java ja .net ovat syvältä.

    Äänestä

  • ibiiiiibn kirjoitti:

    Kerroit juuri hyvin miksi java ja .net ovat syvältä.

    Nohevana kerrotkin sitten mikä näille tekniikoille olisi vaihtoehto web-sovelluskehityksessä kun puhutaan enterprise-tason sovelluksista?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


IT hemmo kirjoitti:

vastasin yhteen työpaikkailmoitukseen, kun tuntuivat etsivän juuri minua.

No muuten varmaan täsmäsinkin, mutta kun palkkavaatimukseni on työvoimapulaindeksillä korotettu, niin taisi kiinnostus loppua.

Kannattaa teidänkin laittaa hakemuksia menemään työvoimapulaindeksillä korotettuna =D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu