Asuntokauppa

Miten käy asuntokauppa porvoossa? Saako asuntoja hyvin kaupaksi? Millaisia koteja ostetaan eniten?
Mikä asuinalue on suosituin?
122831
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Olen lähtenyt itse Porvoosta lähes 20 vuotta sitten. Moni asia ja moni paikka on muuttunut roimasti sitten lähtöni. Asuin aikoinani Suomenkylässä ja Peippolassa, jotka olivat lähes rauhallisia ja idyllisiä maalaiskyliä. Nyt on tilanne toinen. Taloja vierivieren. Peltoja, aukeita, metsiä, luontoa ei enää missään. Järkytyin, kun kävin näissä paikoissa jokunen kk. sitten. Kuin olisi vieraaseen kaupunkiin tullut. Huonomaiset alueet ovat aina olleet, (en tiedä enää, mutta silloin, kun siellä vielä asui).., Gammelbacka, Eestinmäki, osa Kevätkumpua ja nyt jälkeenpäin olen saanut kuulla, että myös Huhtinen. Ainakin silloin Gammelbacka "Kamppula", oli täynnä syrjäytyneitä, työttömiä, alkoholisteja, huumehörhöjä, mustalaisia ja pakolaisia.
Talossa jossa minäkin asuin jonkun aikaa, kun oli pakko ottaa asunto, kun sitä vvo tarjosi, niin ammuttiin ja rähinöitiin jatkuvalla syötöllä. Muutinkin melko pian pois. Siellä sai pelätä jatkuvalla syötöllä. Minunkin ovea ropeloitiin ja hakattiin humalapäissään milloin kukakin hörhö ja jouduin soittamaan poliisit useaan otteeseen. Näitä kaheleita en edes tuntenut, enkä ollut missään tekemisissä kyseisen alueen ihmisten kanssa. Huh! Onneksi pääsin pois sieltä pöpilästä.
Itse pidän Tarkkisista, Tirmosta, Pellingistä, kun ovat merellisiä ja luonnonläheisiä alueita. Pernaja (n. 20km. Porvoosta) on myös kaunista ja rauhallista seutua. Ja toki löytyy Porvoosta varmaan muitakin kivoja asuinalueita, mutta kun ei ole kokemusta niistä, niin en voi muita nimetä, kuin nämä em. alueet. Asuntokaupoista en tiedä, mutta olettaisin jo asuntojen hintojen perusteella, (varmaan korkeat, kun on tuo Helsinki sen verta lähellä), että vain varakkailla on varaa ostaa taloja Porvoosta ja nekin ovat lähinnä kesäasuntoja tai osan aikaa vuodesta asuttavia.

Äänestä
  • Kyllä gamppulassa on sama meininki päällä vieläkin, huumehörhöt, alkkikset, pakolaiset, mustalaiset, varkaat rosvot ja huorat ovat siellä edelleen, nyt vain sukupolvi vaihtunut.

    Äänestä

  • On ja pysyy kirjoitti:

    Kyllä gamppulassa on sama meininki päällä vieläkin, huumehörhöt, alkkikset, pakolaiset, mustalaiset, varkaat rosvot ja huorat ovat siellä edelleen, nyt vain sukupolvi vaihtunut.

    Olet joku hörhö,eipä täällä ole sen kummepaa
    kuin muualakaan.Vain paikkaa haukkuvat nostavat
    sillä itsetuntoaan. (olen lukihäriöinen turha
    kenenkään kielipoliisin puuttua)

    Äänestä

  • Länsiranta on arvostetuinta aluetta.Joka paikkaan lyhyt matka.Asuntojen hinnat ovat kylläkin Porvoon kalleimmat.

    Äänestä

  • vielä liittynyt porvooseen...???

    Äänestä

  • ei ole kirjoitti:

    vielä liittynyt porvooseen...???

    ...mutta olen myös asunut Pernajassa ja tykkäsin paikasta. On kuitenkin aika lähellä Porvoota. Pernaja kuulemma liitettiin Loviisaan.

    Äänestä

  • ent. porvoolainen kirjoitti:

    ...mutta olen myös asunut Pernajassa ja tykkäsin paikasta. On kuitenkin aika lähellä Porvoota. Pernaja kuulemma liitettiin Loviisaan.

    No ei todellakaan ole Pernajaa liitetty Loviisaan. On kyllä käynyt jo selväksi, että et ole perillä Itä-Uudenmaan nykytilasta, joten älä turhaan yritä kertoa sen alueen asioista.

    Äänestä

Kaikki välittäjät eivät vain ole niin päteviä, että kauppaa saataisiin aikaiseksi... Huonoja kokemuksia Habitasta:S

Äänestä
  • Meidän tapauksessa Habita ei ottanut selvää, oliko rakennusluvat kunnossa? Eivät olleet ja minulta meni ylimääräistä rahaa lähes 2300 e.

    Joku Habitan päällikkö Hesassa (kaljupää) ei suostu edes keskustelemaan Porvoon kuluttajaneuvojan kanssa! Että tällaista porukkaa...!

    Porvoossa ovat kyllä olleet asiallisia, mutta heillä ei ole valtaa korvata virheitä?

    Äänestä

Myllymäki, Pappilanmäki, Vanha kaupunki sekä Joonanmäki.

Äänestä
  • Mites on Uddas ?

    Äänestä

  • Haussa kirjoitti:

    Mites on Uddas ?

    Kait siellä on ihan kivoja taloja, mutta kulkuyhteyksiä ei ole eikä myöskään minkäänlaisia palveluja. Mutta missäpä niitä keskustan ulkopuolella muutenkaan. Älä kuitenkaan maksa "merellisyydestä" liikaa, vaikka jokimaisema jostain kaislikon välistä sattuisi näkymäänkin. Varmasti kohtuullisen hiljaista sekä lenkkipolut ja ladut lähellä, jos sitä arvostaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


????????? kirjoitti:

Miten käy asuntokauppa porvoossa? Saako asuntoja hyvin kaupaksi? Millaisia koteja ostetaan eniten?
Mikä asuinalue on suosituin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu