joutunut / anteeksi saanut harjoitella pohjoisruotsin karuissa ja vaihtelevissa maastoissa liikkuu jyrkänteellä kuin orava tekniikka tullut tutuksi jo pienestä ihaitavaa!
ottakaa suomen nuoret oppia 20 vuotiaana on täydet mahdollisuudet!
suomessa panostetaan liikaa kalkkiksiin ?
ottakaa suomen nuoret oppia 20 vuotiaana on täydet mahdollisuudet!
suomessa panostetaan liikaa kalkkiksiin ?
Vastaukset 3
Vanhimmat
ja onhan hänessä vissiin toinenpuoli Suomalaistakin,niin että onko se ihme,jos sisua ja sitkeyttä löytyy.
puolelta, jos oikein tongitaan. 20 vuotias on täys raakile kestävyysurheilijana. jos joku sen ikäinen hyppää miltei suoraan aikuisten maailman kärkeen, ei voi olla puhtaita pussissa. niin lahjakas ei oo kukaan. se vaatii vuosien työn. eihän tuolla iällä edes fysiikka voi kestää vaadittuja harjoituskilometrejä. ja jos kestää, niin millähän keinoin?
ei nuoret tarvi piristäviä niillä riittä virtaa muutenkin monellakin eri alalla kun annetaan mahdollisuus ? nykyään suomessa urheiluharrastus nuorisotasolla on liian sulkeutunutta ja todella lahjakkaat eivät välttämättä sopeudu näihin ojelmoituihin muotteihin joista ei nuoria huippuja tule !