Mitä kuuluu nykyisin tunnetulle kainulaismäkihyppääjälle Björn Wirkolalle?
Vanha polvi vielä muistaa hyvin Wirkolan.
Björn Wirkola
11
6388
Vastaukset
- saara,
Björn asustelee Melhus issä norjassa aina silloin tällöi kuullaan hänesstä , esm , kuka uskaltaa hypätä Wirkolan jälkeen.Menetti poikansa auto onnettomuudessa.
- norjalaiset hänen
sukunimensä muodossa Virkkula?
- saara,
Wirkola lausutaan ihan oikein norjassa , siis Wirkola , hän on potkinut myös jalkapalloa ,senioreissa . hän on suosittu norjassa .
- karrrrri
Suunnilleen, kutakuinkin virkkuula
- Yks Hiihtäjä
Niin ne nimet muuntuvat. Suvun nimi lienee tarttunut mukaan Iiläisestä Virkkulan talosta.
Sieltä pitäisi oleman.
Tulee kaiketi etäsukulaiseksi, mutta eipä taida minulla olla sukutietoja häneen asti. Muutama sukupolvi puuttuu...- virkola
tuliskohan ne kaikki kveenit iiiistä?
- sitroen.
virkola kirjoitti:
tuliskohan ne kaikki kveenit iiiistä?
Tuskin kaikki, mutta muutamia kyllä lähti Iistäkin Norjaan. Ehkä kuitenkin enemmän Kuusamosta Petsamon kautta Norjaan, paitsi sieltä Amerikkaan menneet.
Ja Tornionjokilaaksostakin lähti paljon kansaa Norjaan. Osa Petsamon kautta.
Tuo sukujohto Björn Wirkolasta taaksepäin on jo selvinnyt. Etäsukulaiseksi tulee...
- penttix1
Wirkola tulee 17. - 19.6.2016 Norjan tv:n kuvausryhmän kanssa Iihin tekemään dokumenttia juuristaan. Hänen isoisänsä Erik muutti kauan sitten Pohjois-Norjaan.
- PenttiX1
Siis tietenkin 2014. Lyöntivirhe.
- jarmo4
hyvää lue tämä http://blasze.tk/QVJ788
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1186346Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816167Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie696030Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443972Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452375Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1201411- 121251
- 1871098
- 59897