Tässä

kova ohje

Meidän nuori Belgi-uros aina rupes riehumaan koirapuistossa. Se haasto riitaa ja pyrki tappelemaankin. Huusin ja kirosin. Ei auttanut. Otin kinni, selätinkin joksus. Ei auttanut. Mutta sitten laitoin sen jäähylle. Se auttoi. Joka kerta kun häirökäytöstä, liiallista haukkumista, riehumista etc. ilmeni, otin sen kiinni ja pidin pannasta minuutin tai kaksi. Estin siis sen leikkimisen ja riehumisenkin ja vierotin laumasta. Tilanteissa nn sanonut sille mitään. Olin hiljaa ja pidin sen vain kiinni. Lopputulos oli hyvä. Laumaviettinen elukka alkoi nopeasti käyttätyä haluamallani tavalla. Hyvää tässä oli/on se, etä pakotte oli ns. pehmeä pakote ja tuotti nopeasti toivotun tuloksen. Kokeilkaa. Ainakin meidän elukan kohdalla toimi hyvin.

2

695

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • spu,,

      Olen huomannut ihan saman,kun koirat alkaa kuumeta on paras ihmisten rauhoittua ja ottaa kuumakalle hetkeksi sivuun.Valitettavasti vain harvat tajuavat milloin heidän kultamussukalla alkaa keittää."kun se on niin pieni eikä se tee kellekään mitään"vaikka ärisee ja uhitteleemuille.

      • helpottaa

        Jäähy on hyvä tapa laittaa kusipäisyyden voimalla uhoileva uros kuriin. Oppii viikossa käyttäytymään kunnolla. Mutta koulutuksessa pitää soveltaa nollatoleranssia. Väärissä paikoissa ei saa siimaa antaa. Muutoin joutuu tekemään kaksinkertaisen työn.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      403
      1557
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      798
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      38
      747
    4. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      29
      694
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      54
      669
    6. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      44
      635
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      407
      633
    8. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      553
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      88
      527
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      21
      474
    Aihe