Joudun pakostakin antamaan pulloa toisinaan lapselleni. Minne on kadonneet kaupoista ne tutit joihin reijän saa tehdä itse? Mielestäni vesitutistkin tulee liikaa.
Pullojen tuttien reikä
Siiri69
6287
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Itse olen miettinyt aivan samaa. Kun meillä vauva niin pieni ja pullo tutista tulee liikaa maitoa kerralla niin vauva kyökkii sentakia aika useasti. Muuten en pullolla syöttäisikkään, mutta yöllä se käy kätevämmin ja muksu saa paremmin unenpäästä kiinni heti sen jälkeen.
Ei tosiaan. Sain kätilöopistolla traumoja kun maitoa ei tullut, lapsi huuti kuusi tuntia putkeen ja mulle vaan sanottiin et täs sängys oli yritetty 13 tuntia imettää ja luonto hoitaa omansa. Ihan suoraan sanottuna olisin pyytänyt mieheni salakuljettamaan sinne nannia jos päiväksikin olisin joutunut jäämään. Anto ne sit kun menin ihan lopussa pyytää 10 milliä sellasessa kumikorkissa. Et hörpyttele.
Ainakaan aventin pienimmistä ei tule liikaa, vauva joutuu imemään oikeasti.
kyl tyttöä työllistänyt imemisen kanssa ollenkaan.kuitenkin sai ahmittua sen maidon tosi nopeesti,eikä vaikuttanu mitenkään raskaammalta kuin ainun tuteista imeminen.kuitenkin aika kalliita pulloja (reilu 7E 2kpl lisätutteja 5E) tai ehkä meiän tytsyllä vaan on valtavan kova imukyky:)
itsekin tahtoisin niitä mitä voi itse reijittää,mut kuulin jostain ettei niitä enaa saa,vauvan turvallisuuden vuoksi ( reijittämisen seurauksena voi irrota paloja tutista,kuulemma)
Aventin "new born"-tutit ( 0 months eli ne, joissa on vain 1-reikä, huom.) ovat hitaimmin virtaavat, jotka tiedän. 2- ja 3-reikäiset Aventit virtaavat yhtä nopeasti kuin muutkin.
Et maininnut annatko pullosta äidinmaitoa vai korviketta, mutta ainakin äidinmaidolla voi tutin sisäpuolen yrittää "kuorruttaa" äm:n rasvalla, jolloin maitokin joidenkin kokemuksen mukaan virtaa hitaammin. Sisäpuolen "kuorruttaminen" tapahtuu kallistelemalla pulloa muutaman kerran niin, että maito valuu pullotuttiin ja takaisin, ja äm:n rasva samalla viilenee ja tarttuu kiinni pullotutin sisäpintaan.
Reiättömiä pullotutteja ei kaiketi enää saa, en ainakaa muista nähneeni vuosikausiin.
Meillä ainakin Nuk-tuttipäät olleet hyviä kaikkien lasten kohdalla.