Näissä uusissa Nissanissa ei kaiketikaan kori ole sinkitty. Autoille annetaan kuitenkin 12 vuoden puhkiruostumattomuustakuu (takuuhan on voimassa vain silloin kun auto uudelleenkäsitellään suojaamossa määrätyin väliajoin).
Miten Nissan on varustettu ruostetta vastaan vai perustuuko suojaus pelkästään pohjan ja koteloiden määräaikaisen massaukseen?
Nissanin ruostesuojaus
7
1859
Vastaukset
- Prime
Uudessa Primerassa kaikki peltiosat on galvanoitu; Almerassakin suurin osa.
Maximasta en tiedä; yleensä isot japanilaiset,
joiden päämarkkina-alue on USA, ovat tosi surkeasti rakennettu ruosteenestomielessä -valitettavasti. Seuraava linkki on ollut näillä palstoilla useasti esillä, mutta vielä kerran - täältä löytyy mallikohtaisia arvioita ruostumisalttiudesta (ruotsiksi):
http://www.vibilagare.se/rostregistret.asp - Autoilija Ö
Puhkiruostumattomuustakuilla ei ole käytännössä mitään merkitystä. Takuut ei korvaa ulkopuolelta alkanutta ruostumista, eli kiveniskemät, pohjan kolhut jne "normaalit" alkupaikat menee omaan piikiin. Mersullakin on vastaava takuu 25 vuotta. Yhtä hyvin uskaltaisi luvata 50 vuotta. Onko joku joskus kuullut, että jossakin autossa maahantuoja / myyjä on jotain korjannut ruostumattomuustakuiden perusteella?
Sillä on tosin merkitystä, että sinkitys pienentää ruostumisen riskiä.- Maukka
Lue tuolta Ford -keskustelusta kuinka Focuksen takaluukkuja maalataan takuuna.
- Mobi
Sinkitys ei korvaa paksumpia alustansuoja-aineita, jota Nissaneissa on käytetty sangen kitsaasti ainakin näihin päiviin saakka. Jatkokäsittely kannattaa.
Ruostumattomuustakuu on käytännössä aivan merkityksetön mainoskikka, koska ainoatakaan korvaustapausta ei ole tullut ilmi. - Almera -03
Kovin on vähän massausta uuden Almerani pohjassa. Kantavimmat pääpalkit on massattu. Kaikki muu jätetty massaamatta. Kun roiskeläppiäkään ei autoissa enää ole, niin luulenpa, että takapään poikittaiset pystypellit on kohta ruosteessa kiveniskuista. Aivan kuten 80-luvun Microjen takahelmat tippuvat. Se on sitten katsastusmiehestä kiinni, mikä on kantavaa rakennetta. V-tuttaa, kun Sunnyssä (v.92), jonka annoin vaimolle, ilmestyi reiät kynnyskotelon takapäähän ja pyöräkoteloon, vaikka olen kyllä massannut.
- jorppo
Ostin Maximaani alkuperäiset roiskeläpät jotka kiinnitetään ilman että peltiin tarvitsee porata reikiä,hinta 25 euroa,maahantuojalle ilmeisesti liian kallis koska ei ole vakiona.
- Anonyymi
Auto tulisi suojauttaa heti uutena koteloiden ja alustan osalta alan liikkeessä. Talli tulisi olla hyvin tuulettuva ja lattiakaivolla varustettu. Tarkastus ruosteenestokäsittely saaneeseen autoon on hyvä teettää esimerkiksi 3 vuoden välein.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281488- 371401
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541149- 69994
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi254954Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei193934- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää16830Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818