Mihin toimiin ns. "maallikkohypnoosiliitot" (SHY, Hypnoosiliitto) ovat ryhtyneet Laitisen&Jääskeläisen ym (Lääkärilehti 2006), Kallion ym (Duodecimin oppikirja 2004) ja Lauerman (Lääkärilehti 2001) julkaisuissa ja Tehy-lehdessä (2005) esiteltyjen ongelmatapausten, hoitohaittojen sekä koulutusepäselvyyksien ja kuluttajahuijausten ja Usko, toivo, huijaus -teoksessa (Duodecim 2007) kuvattujen lieveilmiöiden selvittämiseksi?
Milloin SHY ja Hypnoosiliitto avaavat historiansa ja hoitojensa (tai "valmennustensa") tulokset julkiseen arviointiin?
Milloin SHY ja Hypnoosiliitto avaavat historiansa ja hoitojensa (tai "valmennustensa") tulokset julkiseen arviointiin?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Milloin SHY ja Hypnoosiliitto avaavat historiansa ja hoitojensa (tai "valmennustensa") tulokset julkiseen arviointiin?
Mitä tämä oikein tarkoittaa?
Yksittäiset ammatinharjoittajat alkavat repostelemaan asiakkaidensa asioita julkisesti? Hyphoosiasiakkuus perustuu puhtaasti vapaaehtoisuuteen ja asiakkan omaan valintaan. Näitä asiakkaita ei ole piilotettu minnekkään. He ovat se ainoa arvioitsijat hoidosta. Ongelmana taitaa olla se että kriitikot eivät usko positiivista palautetta todeksi.
Mutta tarkennatko mitä tuo hoitotulosten julkinen arviointi voisi tarkoittaa käytännössä.
Hoitotulosten vaikuttavuuden arviointi ja julkiset tilastot ovat ovat osa terveydenhuollon arkea. Se pitää tehdä henkilösuoja turvaten. Ilman vaikuttavuuden arviointia ei puheille löydy katetta. Myös kvantitatiiviset tilastot tarvitaan päätöksenteon pohjaksi.
Kyllä minusta alan yhdistystemme, joilla on terapeuttilistat jne, kannattaisi julkistaa tilastot tehtyjen hypnoosiohjausten määristä ja tuloksista!!! Näin voisimme karistaa väärät luulot ja väitteet. Avoin tiedostuspolitiikka voisi parantaa yhteisömme oman eettisen valvonnan uskottavuutta! Minusta salailun - muunkin kuin salailun lopputöiden - aika saisi loppua!!!!
koskaan, koska sisältävät arkaluontoisia asioita..!