Seeprapeippojen ruuista

peippo-tyttö

Niin, mulla on 3 seeprapeippoa ja tässä mietin et mitä kaikkii kasviksii, hedelmii ja tollasia kaikkia ulkoa löytyviä kasveja niille vois antaa ja mistä ne tykkää?

6

1191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anis

      lehtisalaattia, nuoria voikukanlehtiä(ei tietenkään tienvarsilta), omenaa, kurkkua, kiiwiä, melkein mitä vain hedelmiä, mutta omat lintuni syövät mielellään vihreitä hedelmiä. Syövät mielellään myös ruohoa. Mutta muista kuitenkin pysyä kohtuudessa, saavat ripulin liian paljosta määrästä "herkkuja", ja pyri vaihtelevaan ruokavalioon.

      • peippo-tyttö

        Kiitos, oon mä antanu nille välillä ruohoa ja vesiheinää, kerran tai pari oon antanu kurkkua.


    • lintu

      saa antaa: omena-päärynä viipaleita,porkkana raaste(vahvista värit),salaatti,joskus hyvin harvoin tilliä,banaani(otettava pois kun tummuu),voikukkaa,horsmaa,pihataramo,vesiheinä,
      koivun lehti,tuomen lehti,pajun kuorin ja pihlajasta kaikki osat.

      ei saa antaa: kaalia, citrus-hedelmiä, avokado/kiiwi, koisokasve ja pähkinä.

      itse noudatan näitä juttuja kun omistan: peippoja,unduja ja kanarioita

      • lintu

        koisokavi eikä koisokasve


      • lintu
        lintu kirjoitti:

        koisokavi eikä koisokasve

        koisokasvi eikä koisokasve


      • toinen lintu

        Eli tomaatti, paprika ja peruna. Lisäisin ei-saa-antaa-listaan vielä tillin ja persiljan.
        (Tosin keitettynä annan seeprapeipoille myös perunan kypsäksi keitettyä sisäosaa silloin tällöin. Sellaista jossa ei edes kuoressa ole ollut tuota vihreää = solaniinia sisältävää osaa.)

        Peipot ovat viisaita ruokia valitessaan ja osaavat säännöstellä. Kurkkua annan lähes joka päivä, mutta en espanjalaista koskaan. Sen halkaisen ja 5cm puolikas asetetaan niin että se on helppo siitä nokkia.
        Siemeniä ja kupuhiekkaa, sekä seppian suomu on joka päivä tarjolla. Kalkkirouhekuppi on vielä erikseen.
        Täällä pelätään porkkanan väriä. Kanariat syövät sitä kyllä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      37
      2320
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      55
      1337
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1313
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      36
      1266
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1191
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      914
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      121
      788
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      751
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      23
      596
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      575
    Aihe