Pitäneekö paikkansa sellainen tieto, että jos on asunut
vuoden aikana yhtäjaksoisesti Marokossa 6 kk, niin sinun ei tarvitse maksaa veroja esim. eläkkeestä mihinkään?
Tällaisen tiedon sain Marokossa vuosittain 6 kk asuvalta Suomen valtion eläkeläiseltä.
Onko jollakin varmaa tietoa asiasta? Tätä kaipaa Suomessa eläkettä nauttiva ja ankaraa veroa maksava
valtion eläkeläinen. 35-vuotta on maksettu eläkekassaan, jotta voidaan maksaa eläkkeestä 26 prossaa veroja.
Veroparatiisi ?
5
1434
Vastaukset
- linkistä sinulle
mitään apua:
http://www.vero.fi/default.asp?article=4379&language=FIN- Mats
Verohallinnon ohjeet ovat tosi epäselvät. Ei siellä missään neuvota, missä EU:n ulkopuolisessa maassa pitää olla kirjoilla vähintään 6 kk yhtäjaksoisesti, jotta valtion eläkkeestä ei tarvitsisi maksaa veroa.
EU:n sisällähän tämä ei kyllä onnistu.
Siellä pitäisi olla näistä asioista selvät ohjeet.
Veronmaksaminen on tietenkin jokaisen velvollisuus, mutta kyllä se pitäisi 40:nen maksetun vuoden jälkeen pudota etes 20 prossaan, jotta jäisi eläkettä etes vähän käteen. - don luis
Mats kirjoitti:
Verohallinnon ohjeet ovat tosi epäselvät. Ei siellä missään neuvota, missä EU:n ulkopuolisessa maassa pitää olla kirjoilla vähintään 6 kk yhtäjaksoisesti, jotta valtion eläkkeestä ei tarvitsisi maksaa veroa.
EU:n sisällähän tämä ei kyllä onnistu.
Siellä pitäisi olla näistä asioista selvät ohjeet.
Veronmaksaminen on tietenkin jokaisen velvollisuus, mutta kyllä se pitäisi 40:nen maksetun vuoden jälkeen pudota etes 20 prossaan, jotta jäisi eläkettä etes vähän käteen.tuli aikanaan reissattua!
- senator
Tammikuussa olet palstalla kysellyt Marokon verotuksesta. Joko tiedät? Sinun tulee saada residenssi Marokkoon l. pysyvä oleskelulupa, sen jälkeen olet vapaa suomen verotuksesta. Joudut kyllä luopumaan terveydenhuoltopalveluista joista EU-alueella voit päästä o0salliseksi. No, vakuutukset kuntoon niin sekin asia ok.
Tärkeä asia on sekin että 183 päivää pitää pysytellä Suomesta poissa, mutta pakkohan ei ole "lusia" Marokossa jos siltä tuntuu.Itsekin suunnittelen samaa "siirtoa" lähitulevaisuudessa.
Asiaan liittyy joitakin Suomeen jäävään omaisuuteen liittyviä asioita. Kyllä verottajalta saa tietoa.- senator
Kyllä netistä löytyy selvä lista miten ja missä mitenkin verotetaan.Marokko on ainoa maa jossa myös julkishallinnon eläkeläiset saavat asiallisen verokohtelun (= ei veroja).Tietojeni mukaan entinen ja edesmennyt verohallinnon pääjohtaja Mikko Laaksonen "loi järjestelmän" Marokon edellisen kuninkaan kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942553- 195954
- 55752
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti119672- 49562
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?14496- 49493
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52484- 55465
Auto katolleen Huhtalantiellä
Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit11450