Majoitus Jurmalassa

Jansku007

7

3058

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on kokemusta

      Pari kesää sitten olimme kaksi aikuista ja 12-vuotias tuossa hotellissa. Se sijaitsi aivan viehättävällä omakotialueella tavallisen asujaimiston keskellä. Huoneisto oli iso, aika vaatimattomasti kalustettu. Nettisivujen mukaan näyttäisi kyllä huomattavaa parannusta tapahtuneen viime aikoina. Ainoa huono puoli oli pitkähkö matka rannalle. Makuasia tietysti, mikä on pitkä, kai sinne 20-25 minuuttiin käveli, mutta jos olisi asunut lähempänä, olisi pitkin päivää tullut useammin pulahdettua mereen, koska me ei tykätä toisaalta maata siellä koko päivää. Mielestäni yksi harkitsemisen rvoinen paikka olisi Baltic Beach, jossa on hyvinkin erihintaisia huoneita. Sijaitsee aivan rannalla ja kuitenkin lähellä palveluja, konserttisalia ym.

    • "naiza"

      me ajeltiin kans viime heinäkuussa jurmalaan ja yövyttiin siellä 3 päivää(perheessä 2 aikuista ja 12-vuotias tyttö)
      Matkamme jatkui latviasta,puolaan,saksaan,tanskaan...oltiin 2 viikkoa tien päällä.
      Mutta siitä jurmalasta.
      kauanko te olette siellä?
      Mä en availlu noita linkkejä,mutta minkä tyyppistä majoitusta haette ja paljonko olette valmiita maksamaan?
      Me lähdettiin matkaan ilman mitään etukäteisvarauksia ja ihan hyvä ja HELVETIN (210e/3 yötä)kallis majoitus(huoneistohotelli)saatiinkiin suoraan varaamalla se paikallisen turisti-infon kautta.
      Paikan pitäjälla oli onneton kielitaito(tai no jos venäjää tai latviaa osaatte),mutta muutoin viihdyimme hyvin ja olimme omaisuutemme kanssa turvassa(pihalle vei kauko-ohjauksella toimiva sähköportti lue:muuri)
      Huoneistossa oli pieni keittiö,olohuone levitettävällä sohvalla,makuuhuone ja kylpyhuone pesukoneella ja tietty suihkulla varustettuna.
      Tässä paikassa oli muutamia muitakin erikokoisia huoneistoja saatavilla täysin varustettuna.
      Portin kaukosäätimen"lainasta maksoimme"pantin jonka saimme takaisin lähtiessämme.Kävelymatka jurmalan kuuluisalle kävelykadulle kesti 10 min.
      Siis tämän meidän käyttämämme majoituksen nimi on "Naiza" lisää tietoja löydätte sivuilta www.jurmala.lv
      Koko jurmalahan on jumalaisen upea pitsihuviloiden ja kilometrien mittaisen hiekkarannan ansiosta,mutta älyttömän kallis!
      Meidän siellä viettämämme aika sujui kommelluksitta ja yksi päivä kului "livu parksissa"(mainostavat että on baltian suurin ja kaunein viihdekylpylä)
      No,suuruudesta en niinkään sanoisi ja hygieniataso on hieman toista mitä suomessa olemme tottuneet.Kaikki pesevät yhteisissä suihkutiloissa uikkarit päällä,kumikengät jalassa,naiset meikit naamassa..vedessä oli niin paljon myrkkyjä,että koko perheellä oli silmät kuin särjellä!Mutta paikka oli uudehko,nykyaikainen,mukava,hinnat suomentasoa(perhelippu maksoi n.40e)kylpylä siinä missä muutkin,mutta yllätyksiin kannattaa varautua..meillä oli siellä siitä huolimatta hauska päivä!
      jos haluat kuulla lisää tai kysellä jotain,laita sähköpostisi osoite tänne(sellainen missä et käytä omaa nimeäs)niin vaikka vastailen lisää.

    • Sisko76

      www.rigatours.net
      www.jurmala.lv/fi/

      • Rigalina

        Me oltiin pari kesää sitten Via Jurmala -nimisessä hotellissa. Melko lähellä rantaa, mutta Dzintarissa, lähes parin kilometrin päässä Marjorista. Dzintari on hieman rauhallisempi ja pienempi kylä. Hotelli oli pikkaisen nukkavieru, mutta ihan viehättävä. Sanoivat että remontti pian. Muut vieraat olivat lähinnä venäläisiä, ja henkilökunnan englanti oli heikkoa. Viihdyttiin ihan hyvin.


      • Rigalina
        Rigalina kirjoitti:

        Me oltiin pari kesää sitten Via Jurmala -nimisessä hotellissa. Melko lähellä rantaa, mutta Dzintarissa, lähes parin kilometrin päässä Marjorista. Dzintari on hieman rauhallisempi ja pienempi kylä. Hotelli oli pikkaisen nukkavieru, mutta ihan viehättävä. Sanoivat että remontti pian. Muut vieraat olivat lähinnä venäläisiä, ja henkilökunnan englanti oli heikkoa. Viihdyttiin ihan hyvin.

        Guardian on näköjään ollut samassa hotellissa:

        http://www.guardian.co.uk/travel/2004/nov/12/latvia.riga?page=2

        Our hotel, the Via Jurmala, helped us get off to a good start on the budget front. The rooms were basic, but at under £10 per person, per night including breakfast, there was little cause for complaint.


    • lefender

      oli ihan kiva paikka. Lapsille iso peuhapaikka. Ulko- ja sisäuima-allas ja ranta ihan kadun toisella puolella. Kaukana Jurmalan keskustasta, mutta kiva hotelli!

    • 11tuikkuv

      Leirintäalueita onko miten Virossa Latviassa ja Liettuassa...matkailuautolla liikkeelle...kokemuksia!?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      274
      2507
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      12
      1615
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      51
      1510
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe