Irtisanoutuminen

Kertokaas joku viisampi seuraavasta. Olen mahdollisesti vaihtamassa alaa lähikuukausina, sikäli kaikki menee putkeen ja nyt onkin sitten herännyt seuraavanlaisia kysymyksiä. Kun irtisanoudun, niin käsittääkseni saan kaikki kertyneet talli/apv tunnit rahana, viimeisessä tilissä. Kertokaa jos olen väärässä. Mites käy sitten kertyneiden lomarahojen, olenko oikeutettu samaan ne, vai jääkö ne työnantajalle?
9977
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

tulee tietenkin sulle. Vai oletko kuullut, että loman tullessa työntekijät tilittävät firman johtajalle lomarahansa jotta tämä voi elää vieläkin leveämmin? Ja voivat sitten myöntää 0,12e tuntipalkan korotuksen vuoden päästä kaikille ja kaikki on tyytyväisiä.

Äänestä
  • Siis kertyneen lomapalkan tietysti saa mutta se ns. lomaltapaluuraha jää kyllä työnantajalle.

    Äänestä

1.4 Koska jos sitä ennen irtisanoudut et saa näitä kesälonarahoja. Koska olet käyttänyt jo viimekesän rahat, kuten varmasti palkkanauhasta käytät.
1.4 jälkeen palkkakuittiin tulee taas näkyville tulevan kesän saatvat lomarahat.
Muista että saat vaan lomarahat, et paluurahoja. Koska ne saa vain jos tulee kesäloman jälkeen töihin. Eli periaatteessa jos sait viime kesänä yht lomarahoja reilun 2000€ paluurahoja vaikkapa reilun tonnin niin nämä paluurahat jää nyt saamatta.

Kannattaa olla tarkkana. Lisäksi kuulin tälläiseen uutisen..jos irtisanoudut ennen lomaa tai loman aikana, saattaa olla että työnantaja ei laita sinulle enään loman jälkeen vuoroja, piruillakseen ja menetät paluurahat, koska et pääse loman jälkeen edes yhdeksi päiväksi töihin.

Apv ja tal rahat varmasti saat.
Lisäksi joissakin vartiointifirmoissa ollaan sitten niin tarkkoja vatteiden palautuksen kanssa, että jos et palauta kaikkia ottavat he täyden hinnan vaatteista. Eli jos et palauta vaikkapa paitaa vähennetään sen alkuperäinen hinta viimeisestä palkasta.

Äänestä
  • "Kannattaa olla tarkkana. Lisäksi kuulin tälläiseen uutisen..jos irtisanoudut ennen lomaa tai loman aikana, saattaa olla että työnantaja ei laita sinulle enään loman jälkeen vuoroja, piruillakseen ja menetät paluurahat, koska et pääse loman jälkeen edes yhdeksi päiväksi töihin."

    Kikkailua ja luultavasti TESin vastaista. Jos irtisanomisaika on esim. 2 viikkoa ja irtisanoudut siten, että loman jälkeen on yksi päivä töitä ennen irtisanoutumisen astumista voimaan täytyy nuo lomaltapaluu rahat maksaa.

    Se ei vaikuta on sinä päivänä sitten töitä vai ei, tuosuhde kuitenkin on. Ja tämä ratkaisee, ei se onko päivä vapaa tms. päivä työvuorolistoissa.

    Äänestä

  • ei ole väliä milloin irtisanoudut. Kerääntyneet lomat (2 tai 2,5 päivää/kk, riippuen siitä milloin olet aloittanut)saat kuitenkin maksuun ilman sitä ns. lomaltapaluurahaa. Jos odotat 1.4 asti saat tietenkin täydet lomat (jos olet ollut koko lomavuoden töissä,alk. 1.4.2007)

    Äänestä

  • kusettaa... kirjoitti:

    "Kannattaa olla tarkkana. Lisäksi kuulin tälläiseen uutisen..jos irtisanoudut ennen lomaa tai loman aikana, saattaa olla että työnantaja ei laita sinulle enään loman jälkeen vuoroja, piruillakseen ja menetät paluurahat, koska et pääse loman jälkeen edes yhdeksi päiväksi töihin."

    Kikkailua ja luultavasti TESin vastaista. Jos irtisanomisaika on esim. 2 viikkoa ja irtisanoudut siten, että loman jälkeen on yksi päivä töitä ennen irtisanoutumisen astumista voimaan täytyy nuo lomaltapaluu rahat maksaa.

    Se ei vaikuta on sinä päivänä sitten töitä vai ei, tuosuhde kuitenkin on. Ja tämä ratkaisee, ei se onko päivä vapaa tms. päivä työvuorolistoissa.

    Ainakin Securitaksella helsingissä tekevän! Omakohtaisia kokemuksia ei ole asiasta.
    Eli eivät ole antaneet paluu rahoja, koska olet irtisanoutunut loman aikana ja vaikka irtisanoutumis aika jatkuisi loman jälkeen, ei ole saannut palulta rahoja koska ei ole saannut työvuora loman jälkeen enään.

    Äänestä

kaiken saat ja juolukortinkin saat pitää

Äänestä
  • Joudut kuitenkin maksamaan korotettua veroa lomarahasta. 45-52 % on veroasteesi. Lomaraha otetaan myös mukaan seuraavan vuoden ennakonpidätystä laskettaessa jolloin tuloveroprosenttisi saattaa olla todella korkea.
    Liian perinnän saat takaisin kuitenkin veronpalautuksena, eli rahasi on valtiolla lainassa ilman korkoa.

    Äänestä

  • Veromies kirjoitti:

    Joudut kuitenkin maksamaan korotettua veroa lomarahasta. 45-52 % on veroasteesi. Lomaraha otetaan myös mukaan seuraavan vuoden ennakonpidätystä laskettaessa jolloin tuloveroprosenttisi saattaa olla todella korkea.
    Liian perinnän saat takaisin kuitenkin veronpalautuksena, eli rahasi on valtiolla lainassa ilman korkoa.

    Lomaraha otetaan myös mukaan seuraavan vuoden ennakonpidätystä laskettaessa jolloin tuloveroprosenttisi saattaa olla todella korkea.
    Tiedoksi: Vero on aina ajan tasalla kun ilmoitat tulojen muutoksen verottajalle jos on pienemmät tulot esim.v2009 niin vero sen mukainen saat uuden verokortin kotiin kannettuna 1-2 päivän päästä kun olet tilannut sen.Terveisin:Verottaja

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


............. kirjoitti:

Kertokaas joku viisampi seuraavasta. Olen mahdollisesti vaihtamassa alaa lähikuukausina, sikäli kaikki menee putkeen ja nyt onkin sitten herännyt seuraavanlaisia kysymyksiä. Kun irtisanoudun, niin käsittääkseni saan kaikki kertyneet talli/apv tunnit rahana, viimeisessä tilissä. Kertokaa jos olen väärässä. Mites käy sitten kertyneiden lomarahojen, olenko oikeutettu samaan ne, vai jääkö ne työnantajalle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu