Iso levy ja vanha pc

eli onko taas niin, että vanha pc ei huoli uudempaa kovalevyä?

maxtor 80 gb ei näy 800 mhz pc:n biosissa, vaan homma jumittuu biosissa ide/masterin kohdalla. Pc lienee vuosimallia 1998 ja levyn pitäs olla ehjä. Pckin. En löytänyt valmistajan tiedoista rajoitteita levyn käytölle, miten on?
4223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Vaikka näkyiskin, niin täyttä kokoa ei taida näyttää, ilman jotain jippo-ohjelmaa tai biosin päivitystä.

Äänestä
  • saat yhdistelmähyödyn. Systeemisi jää vajaatehoiseksi.

    Äänestä

Tsekkaa emon sivuilta rajoitukset, ei homma riipu riipu prossan taajuudesta ollenkaan. Ja onko emolle päällä jotain levyjkokoa rajoittavia jumppereita? Entä onko kovalevyjenn master/slave jumpperit oikein? Melkein veikkaisin viimeistä, jos ei näy biosissa ollenkaan.

Äänestä

Käy katsomassa emolevyn valmistajan kotisivulta jos sille löytyisi BIOS päivitys

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huono yhdistelmä? kirjoitti:

eli onko taas niin, että vanha pc ei huoli uudempaa kovalevyä?

maxtor 80 gb ei näy 800 mhz pc:n biosissa, vaan homma jumittuu biosissa ide/masterin kohdalla. Pc lienee vuosimallia 1998 ja levyn pitäs olla ehjä. Pckin. En löytänyt valmistajan tiedoista rajoitteita levyn käytölle, miten on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu