siis paras/edullisin vaihtoehto lie ottaa osin valmispaketti: eli sähkö ja putkihommat sekä väliseinät pystytettyinä. Sekä sauna ja kaittiö- Jos itse tekee lattiapinnat, seinäpinnat ja listat ym.Niin onko säästö mitä luokkaa? Eli ottais karkeasti sen sisustusvalmiikksi asennetun mallin. Onko kauheita eroja 1- 1,5 kerroksissa taloissa?
Jelppiä.
Jelppiä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Seinien maalausta saa 5€/m2, lattian asennuksen jos timpuri tekee niin 30-35€/h. Ei siinä niin hirveää säästöä enää tule, kyllä se säästö on ihan muissa hommissa. Mutta kuten talofirmat sen hauskasti laskee - jos otat palvelun heiltä se on esim 10k€, jos jätät pois hyvittävät 2k€.
Mitä enemmän otat yhdestä paikasta niin suhteellisesti halvemmaksi tulee. Kyllä alan ammattilaiset tunnistavat amatöörin ja laittavat tupla- tai triplahinnan pienille urakoille. Valmistalo on paras ja turvallisin vaihtoehto.
Valmistalothan maksavat aivan sikana :) Kyllä se on se oma työ, jossa parhaat säästöt tekee. Kuka muistelee kolmen vuoden päästä enää asuttuaan, miten kauan taloa on tehty tai kuinka "rankkaa" oli?
Niin ja saa haluamansa talon, paljon edullisemmin. Ei kalliilla valmiiksi määrättyä ratkaisua.
suurimman osan talosta, niin sitten tulee halvemmaksi kuin valmis talo. Muista kuitenkin huomioida, että elämää on muuallakin kuin raksalla. Kannattaa miettiä, oikeesti, mistä on valmis tinkimään. Moni valmis talon tilaaja osaa itse tehdä, mutta ei halua ottaa aikaa pois perheeltä.
rakentaa, niin mitenkäs se on poissa perheen ajasta?
Miksi se rakentaminen pitää nähdä peikkona? Johonkin se aika kuluu kuitenkin, sohvalla makoiluun jos ei muuhun.
tulee yllätyksenä kuinka raskasta ja hidasta se rakentaminen taitamattomalle onkaan. Alkaa kyllä rasittamaan harrasteena koko perhettä, jopa sukua ja ystäviä kun ollaan jatkuvasti ruinaamassa talokoisiin tai muihin avustaviin toimiin.
Ekaa taloa pakerrettiin tasan vuosi, mukana minä, mies, appi ja lapset 7-16v, toisen talon raksalla jaloissa pyöri vain 4v nuorimmainen. Aikaa meni 10kk kun rungon muurasi ammattilainen, kaikki muu mahdollinen tehtiin itse. Ja silti aikaa riitti muuhunkin, toisella kertaa sen verran viisastuneena otetiin viikonloppuja ja parin viikon loma kun siltä tuntui.
Kun sinulla tuntuu olevan tietoa asiasta niin kerropa minkälaisen talon rakensit ja mikä tuli kerros- ja asuinneliön hinnaksi? Siis vain talon kustannukset. Tontti ja muut kulut eivät ole oleellisia tässä keskustelussa.
Nämä ovat siis ihan naurettavia "aika on poissa perheeltä/kavereilta/muustasosiaalisesta elämäsä"-väitökset.
Yht'äkkiä niistä tuleekin NIIIIIIIIIIIIN isoja asioita että ne ajavatkin rakentamisen edelle. Onneksi itselläni on sellainen vaimo joka otti asenteen että hän on yksinhuoltaja vuoden 2007 ajan - ei ongelmia "perhe-elämän" kanssa varsinkin kun loppuvuodesta perhe halusi olla enemmän raksalla "apuna" kuin karmeassa vuokraläävässä.
Ja kummasti ne kaverit edelleen huolii kalarinkiin mukaan, tässä on jo useampi reissu tehty heti kun ilmoitin että käyttöönotto hyväksytty - aivan kuin 9 kuukauden "taukoa" ei olis ollutkaan.
on pakerrettu vasta viime kesästä, eipä jäänyt mieleen milloin tarkalleen alkoivat pohjatyöt. Kaivuri oli aluksi, betoniauto kävi, muuten tehtiin (avo)miehen kanssa kaksin hommia. Lapset olivat mukana, leikkivät hiekkakasoilla tai tulevien naapureiden lasten kanssa. Monesti tietysti kyllästyvätkin tontilla oloon. Nyt on talo ollut pystyssä 2 kk, kaikki tehty edelleen kaksin. Nyt lapset ovat halunneet yleensä jäädä kotia kun mennään raksalle, mutta yleensä minä olenkin vain pari tuntia poissa. Niinä viikonloppuina kun ollaan "lapsettomia" (uusperhe), tehdään enemmän hommia kun ei paina huoli lapsista. Ei rakentamisen tarvi olla vain perheen miehen juttu, sitä voidaan tehdä yhdessä - lasten iästä riippuen koko perhe tai sitten pariskunta pelkästään. Se jos jokin on yhdistävä juttu! Rakentamisen jälkeen tapahtuvat erot tapahtuvat kai perheissä, joissa mies asuu illat raksalla ja vaimo hoitelee kotia...?
Ensi kesänä, tai ehkä jo keväällä, toivottavasti muutetaan mekin omaan yhteiseen kotiin. On varmasti mahtava tunne, kun sen on itse, kaksin, yhdessä tehnyt:-)!
minulle ei ainankaan tule yllätyksenä, olinhan itse aikoinaan tekemässä silloista kotiamme.
Nykyään se varmaan lasketaan lapsityövoimaksi kun 10v poika kantaa tiiliä 5penniä kappale.
Tulipahan pentuna jo opittua rahan arvo.
Talkoisiin en meinaa pyytää muita kuin ne kaverit joiden talkoissa olen itse vuosien varrella ollut.
itse/yhdessä tehdystä ei korvaa mikään! Kun aloitimme rakentamaan ensimmäistä taloamme mieheni osti minulle oman vasaran. Eikä kertaakaa sanonut etten osaisi tai voisi tehdä jotain työvaihetta. Jotkut työt on toki olleet niin rankkoja että mielellään on jättänyt miehelle mutta ei niitä montaa ole?? Meilläkin on uusperhe ja nuo kaksin vietetyt tunnit raksalla oli meidän "kuherruskuukaudet". Ja lapset on olleet mukana mm pohjamaalaamassa omia huoneitaan. Että ovat polleita!
Ei ole ero käynyt 2 talon tehneillä mielessä, haaveissa siintelee vielä ulkomailla jonkun vanhan torpan kunnostus.... Kolmatta uutta ei sentään näillä hinnoilla rakenneta.