Meidän firma tuottaa tietokantasovelluksia asiakkaille. Ennen käytettiin enemmän unix-palvelimia ja nykyisin melkein pelkästään Windows-palvelimia. Kun tarvittavat työkalut löytyvät sovelluksen sisältä niin tuntuu ettei ole suurat merkitystä minkä käyttiksen alla palvelin pyörii. Missä tarkoituksissa sitten tuolla käyttiksellä on isompaa merkitystä?
Unix versus Windows
8
2198
Vastaukset
- Repe Ruutikallo
Linux-palvelimia muka käytetä ja aika paljonkin..?
- Piru
meillä on ainakin vaan IBM mainframe ja unix/linux-pavelimia. Johtunee siitä, että unix ja linux on POSIX-yhteensopivia. Tämä takaa järjestelmän kannatla jo jotain. Windows on vaan mikkisoft-yhteensopiva. Se ei takaa muuta kuin se, että rahaa palaa.
- mosse
mikkis EI AINA ole edes itsensä kanssa yhteensopiva ;-)
- Piru
mosse kirjoitti:
mikkis EI AINA ole edes itsensä kanssa yhteensopiva ;-)
että ekaksi kehitetään html-standardi, niin eiköhän pidä Mikin tehdä omia virityksiä, jotka toimii sitten vaan IE:ssä. Jos standardiin ethdään lisäyksiä, niin se ethdään oikean foorumin kautta. Ei todellakaan Mikkisoftan R&D:n kautta.
Sama juttu XML:n kanssa. Siinä on aika rankat säännöt mitä saa olla ja mitä pitää olla. Osaako Mikkisoftan XML-validaattori edes validoida sivua? Ei osaa.
Koodarit osaa edes oikean muotoista webbisivua tehdä, kun IE hyväksyy mitä vaan. Sitten yllättäen Netscape ei näytä koko sivua.
PERqLE! - mosse
Piru kirjoitti:
että ekaksi kehitetään html-standardi, niin eiköhän pidä Mikin tehdä omia virityksiä, jotka toimii sitten vaan IE:ssä. Jos standardiin ethdään lisäyksiä, niin se ethdään oikean foorumin kautta. Ei todellakaan Mikkisoftan R&D:n kautta.
Sama juttu XML:n kanssa. Siinä on aika rankat säännöt mitä saa olla ja mitä pitää olla. Osaako Mikkisoftan XML-validaattori edes validoida sivua? Ei osaa.
Koodarit osaa edes oikean muotoista webbisivua tehdä, kun IE hyväksyy mitä vaan. Sitten yllättäen Netscape ei näytä koko sivua.
PERqLE!on ottanut elämän tehtäväkseen luoda omia standardeja(epäyhteensopivia vieläpä)!!!
mut ei pal haittaa kun itse luotan tähän posix:in luomaan yhtenevyyteen niiltä osin kuin se Linux:lla toteutuu(en koodaa kylläkään)...........
- Mik
Joidenkin suurien UNIX-palvelimien teho alkaa siinä, missä Win-palvelimen teho loppuu. Win-palvelimia pitäisi siis vastaavasti olla suuri määrä. Toinen asia on myös se, että suurien jo olemassa olevien järjestelmien siirtäminen kokonaan toisen tyyppiseen alustaan vie paljon aikaa (suunnittelu, toteutus ja testaus) ja rahaa, joten sitä ei tehdä ihan pienien syiden takia. Lisäksi suurilla yhtiöillä voi olla hyviä sopimusehtoja, joita kannattaa käyttää hyväkseen.
- Variantti
Skaalautuvuus.
- Pdm
Nojoo, siis tuo win32 vs posix on jo yksi argumentti sinänsä.. Toisaalta hyvä koodaaja osaa ottaa huomioon jo ruohonjuuritasolla että millä plattiksella pyöritään - käytännössä se menee sitten #include:jen mukaan, winukassa kun on jotain toteutettu eri kirjastoissa kuin mitä posix sanoo ; eli tämä poissulkee tuota koodiriippuvuutta.
Käytöstä taas; Käyttikset, joissa ei tarvitse kokoaikaa päivitellä gui:ta vaan voi ohjata (useamman) cpu:n käytön suoraan applikaatioille järkevämpää käyttöä suurta vääntöä vaatimiin tehtäviin. Tietääkseni myös win32-arkkitehtuuria ollaan muuttamassa (muutettu jo?) suuntaan jossa ei crt:tä tarvita?
Windows taas pyörittää varmasti jotain osastokohtaisia palveluita ja/tai levypalveluita, eikä näiden palveluiden tarvitsijoiden kannata lähteä investoimaan plattiksen vaihtoon ellei sille ole todella laskettu kunnon säästöt.
Sun muuten vaihtoi BA:n koko datajärjestelmän Sun ONE-arkkitehtuuriin kun BA halusi päivittää systeemiä. Vanhoja purkkeja ei kaikkia raivattu pihalle mutta niiden rooli muuttui -> työasemasta päätteeksi.
Nyanssina (ottakoot flamena kuka haluaa) ; Sun antoi '95 Microsoftille uuden Enterprise 450-serverin moniprosessoriarkkitehtuurin speksit jotta MS osaisi portata Windows NT:n sille -- ei onnistunut. Sun kuittais tilanteen pistämällä webbisivuille leiman "New Enterprise 450 -- NOT for Windows NT".
En ole vielä nähnyt kovin skaalautuvia windows-klustereita, onko niitä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1493989Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso133667Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai522999Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122992Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1452561- 582369
Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist282033"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1071485Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es631344- 231237