Tervehdys kaikille! Rupesin kyselemään teiltä, että kuinka teillä kesälomat pyörii? Eli puolet kesälomasta etävanhemmalla? Eli koululaisten kesäloma 10vkoa, onko kaikilla etävanhemmilla mahdollisuus ottaa lapset kesällä 5viikkoa putkeen? Saatteko jostain hoitopaikan jne..?
kesäloma
veeru
131156
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Meillä meni niin, että lapset oli minulla, siis lähivanhemmalla koko kesän. Eräänäpäiänä isä soitti että tulee hakemaan lapset. Luulin että ovat nyt yön tai kaksi isällä. Mutta isä käytti lapsia tyttöystävänsä kanssa syömässä hienossa ravintolassa. Kun asia oli hoidettu toi isä lapset saman tien kotiin. Eli isä oli mielestään hoitanut osuutensa lasten kesälomasta ja piti itseään oikein kelpo isänä kun vei lapset tunniksi ravintolaan.
Seuraavana kesänä isä aikoi viettää kokonaisen viikonlopun lastensa kanssa mökillä. Tätä hehkutettiin jo keväästä asti. Että ihan kokonainen viikonloppu. Kävi kuitenkin niin, että tämä viikonloppu kutistui 22 tunniksi. Jouduin itse viemään lapset mökille klo 15 päivällä kun isä ei ehtinyt itse tulemaan kun oli niin kiirettä mökillä. Seuraavana aamuna isä toi lapset kotiin klo 12 aamulla. Isä ja tyttöystävä olivat olleet jo niin kauan mökillä, että oli jo aika lähteä pois. Koko loppu kesän lapset olivat taas äidillä eli siis minulla.
Mitä sinä valitat? SAIT pitää lapsiasi koko kesän? Miksi helvetissä niitä lapsia tehdään jos sitten kitistään kun niitä "joudutaan" kattomaan?
Niin sain, mutta koska lapset ovat puolet isänsä niin isän kuuluisi minun laskujen mukaan huolehtia omista jälkeläisistään puolet ja maksaa lasten kustannuksista puolet. Ei äiti ole yksin lapsia tehnyt vaan isä on ollut siinä hommmassa uutterasti mukana.. eli .. onko asia sinusta niin että isä vaan siittää lapset ja äiti on se joka huolehtii. maksaa ja hoitaa..ja sitten kiittelee että onpas mukavaa. Ja sitäpaitsi täällä oli keskustelun aiheena miten lomat on jaettu hoidon suhteen.. ja toin esille meidän esimerkin.. eli miten huonosti asiat voidaan hoitaa isän toimesta.
Minä huolehdin itse lapseni kuluista ja kustannuksista. Isä tapaa lastaan silloin tällöin enkä minä valita, vaikkakaan hän ei kyllä omia lomiaan lapseen käyttäisi. Miksi valittaisin? Minä haluan huolehtia lapsestani ja kyllähän se sisältää myös lapsen kuluista huolehtimisen. Ja minä olen sellainen ihminen, että jo lapsen tehdessäni olen osannut ajatella, että syystä tai toisesta se toinen osapuoli ei siinä välttämättä loputtomiin ole. En ole katkera vaan onnellinen siitä että saan olla enemmän lapseni kanssa.
etävanhempi pitää lapsia luonaan 3 viikkoa kesällä ja mä järjestän sen loppuloman. Tuo on tietty helppoa etävanhemmalle, kun on omalla kesälomallaan silloin.
7 viikosta mulla on lomaa 4 viikkoa ja sen kolmen viikon ajaksi pitää järjestää leirejä tai jotenkinkin lastenhoito kuitenkin.
ajattelette, jos etävanhempi joutuu olemaan koko kesän töissä,siis ei ole kesälomaa, eikä sitä saa mitenkään järjestettyä?
Täällä meilläpäin ei ole mahdollista saada hoitopaikkaa, ja lasten oma hoitopaikka on 600km päässä, ja toinen lapsista koulussa eka luokalla..Onko mitään käytännön neuvoja, kuinka saada järjestettyä näinkin mahdoton yhtälö??
Onko etävanhempi myös viikonloput töissä? Jos ei ni sitte vaan viikonloppu tapaamiset käyttöön. Ei kai sen pitäs olla ihmeellisempää. Kyllä viikonlopunkin aikaan kerkeen lapset tapaamaann.
Kyllä on etävanhemmalla viikonloput vapaata, ja käy oikein hyvin viikonlopputapaamiset. Mutta; välimatka etävanhemmalla ja lapsilla 600km yhteen suuntaan, junalla ei uskalla laittaa keskenään matkustamaan, lentokoneella matkustamiseen joka viikonloppu ei kenenkään tavallisen työssäkäyvän budjetti mahda riittää. Ovat siis aina pidempiä aikoja etävanhemmalla olleet 2-4viikkoa, mutta nyt kun sai töitä, niin alkaa tuntua mahdottomalta.
Ja lähivanhempi ilmoittikin, että lapset etävanhemmalla joka toinen viikonloppu koululaisen kesälomasta puolet eli 5vkoa.
Joten kertokaahan minkälaisia ratkaisuja teillä on tehty?
on aika pitkä. siis, jos etävanhemmalla ei ole lomaa ja pitkä välimatka, niin sitten ei vaan pitkät tapaamiset onnistu. Lohdutuksena voi sanoa, että jos jatkaa samassa työpaikassa, niin seuravana kesänä on lomaa, jolloin voi ottaa lapset luokseen.
Tai sitten etävanhempi voi otta lapset luokseen ja pyytää omia vanhempiaan hoitamaan heitä töissäolon ajan tai laittaa jollekin päivä/viikkoleirille, ja olla illat ja viikonloput lasten kanssa.
Etävanhemmalla ei ole velvollisuutta ottaa lapsia luokseen vaan se on tapaamisoikeus.
Tähän asti onkin vanhemmat/ystävät/tuttavat toimineet lastenhoitajana, mutta sekin hankalaa kun hekin vielä työssäkäyviä. Isovanhemmat jo sairaita ja huonokuntoisia etteívät he enää jaksa. Täytyy vain ilmeisesti saada lähivanhempi jotenkin ymmärtämään että ei ole mahdollista (taitaa kyllä olla mahdoton tehtävä) olla lasten kanssa 5vkoa kesällä ainakaan ensi kesänä. Vai onko vielä jotain ratkaisuja teidän perheissä?
ja lasten ottaminen luoksesi on mahdottomuus viideksi viikoksi, niin pelkkä ilmoitus siitä riittää lähivanhemmalle. Lähivanhemman tehtävänä on järjestää lastenhoito. (olen itsekin lähivanhempi ja mielestäni vastuu kuuluukin tässä kohdin olla lähivanhemmalla suurempi)
Silloin, kun lapset ovat vielä tarhaikäisiä, niin ei ole ongelmaa lastenhoidon suhteen. Ongelmat alkavat vasta kouluikäisenä. Mutta niin eronneille kuin yhdessä olevillekin, on se 10 viikon lasten kesäloma pitkä aika ja todellakin mietittävä eri vaihtoehtoja lastenleireistä alkaen.
Iskä ei kerro mulle koska hänel on kesäloma, etten vaan työnnä lasta sinne! Jos keksin et ahaa, hänel loma ja ehdotan et otatko vaik täs viikol pariks päiväks, et voisin rentoutuu rannal tms. tehä mökil hommia, ni ei käy. Ku täähän on hänen loma. Juu, joka toisen viikonlopun kyl pitää, mut mulla sattuu olemaan korkeintaan joka viides viikonloppu vapaa. Eli ei juuri lainkaan omaa aikaa.