Kannattaa katsoa.
Taide ei välttämättä aina ole kaunista,
sen funktio on vaikutus ihmismieleen,
ajattelemaan paneminen, silmien avautuminen.
Lapset ja nuoret manailevat v- ja p-sanoilla,
kuitenkin he ovat syntyneet tähän maailmaan
äidistään.
Sanat voivat muuttua, kun kipu ja veri tulee
lähelle.
Taide ei välttämättä aina ole kaunista,
sen funktio on vaikutus ihmismieleen,
ajattelemaan paneminen, silmien avautuminen.
Lapset ja nuoret manailevat v- ja p-sanoilla,
kuitenkin he ovat syntyneet tähän maailmaan
äidistään.
Sanat voivat muuttua, kun kipu ja veri tulee
lähelle.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kun joka toinen sana on v....
myös Suomi-sarjoissa.
Täytyy jonkin jo muuttua.
toisessa ketjussa siitä jo täyttä päätä keskustellaan.
ei sanaa "pyhä" pidä tuoda kehon osien yhteyteen.
Mutta ei myöskään käyttää manailusanana.
Kehon osat ovat kaikki tarpeellisia.
SINUAkaan ei olisi olemassa ILMAN naisen sukupuolielimiä.
Miksi manailet sitä, mistä pitäisi olla kiitollinen.
Oli jo korkea aika tehdä jotain niille manailusanoille.
Olen varma, että loppuvat.
Tai ainakin toivon sitä.
Tarviiko taiteen olla kaunista?
Näinkin voimme kysyä.
Kauneus on subjektiivinen käsite, joten täydellinen yksimielisyys ei ole koskaan saavutettavissa.
Äänekkäimmät taidekriitikot ovat usein niitä, joilla ei ole päivääkään taidehistorian tai
minkään taideaineen koulutusta.
Ensin ajattelin, että jo on aikoihin eletty.
Mutta olihan paikalla peräti taiteiden asiantuntija professori, joka koki syntymisen ihan normaalisti käydessään teoksen sisällä ja kipusi sieltä ulos. Sitä vois tietenkin kokeilla, kun on itsekin tullut sieltä vatsanpuolelta.
Taide on kaunista, mutta kyllä minun silmäni ei oikein tuota teosta hyväksy, ja vielä vetää sitä pitkin Helsingin katuja. Jos ei muuta mainosta ole, niin ei sitten ollenkaan, julkisuuden kaipuuta neitokaisella.
Riittää hyvin kun tuo sana v- kuuluu ja näkyy tuolla urheilijoiden epäonnistumisissa.
Ja sitäpaitsi, eiköhän kaikki tiedä , miltä kyseinen elin näyttää, niin paljon sitä on kuvattu eri julkaisuissa, ja muutenkin.
silti vaan ihmistä kuvataan. Ei taide voi polkea paikallaan, kakki uusi aina herättää vastustusta.Ei taiteen ole määrä olla kaunista eikä silmää miellyttävää. Ei taiteen aiheita voi rajata. Ei v-sanalla ole tämän teoksen kanssa tekemistä. Se raahaaminen kadulla kuvasi naisen taakkaa, joka tuosta eruumiinosasta voi koitua. Minusta kaikki keskustelijat selittivät ohjelmassa asiallisesti kantansa.Mikä on normaali syntymä, mikä on normaalia taidetta. ei sillekään ole määritelmää.
Ei taiteen tarvitse olla näköistaidetta, ei tuokaan sitä tavoittele. Onhan niitä lääketieteen kirjoja ja pornolehtiä , jos näköiseen haluaa tutustua.
ja kadunvarsien alusvaatemainoksille.
on vastaavanlainen teos aivan valtatien varrella, metallista rustattu, muoto on kuitenkin mielestäni sama. Teoksen nimeä en tiedä, en ole viitsinyt pysähtyä koskaan "ihailemaan" moista.
Mielestäni tämä viimeksi nähty on kopio siitä.
Sanoisin, että ei tuon työstäminen mitenkään lopeta noita käytettyjä voimasanoja, vaikka taiteilija sanoikin sen olleen tarkoituksen.
Mielestäni tuo vuoden "esteettisin" teos on vahvasti liioiteltu adjektiivi.
En asioikseni viitsisi moista lähteä taidenäyttelyyn katsomaan ja on kyllä taiteen irvikuva.