Minkä ikäisenä pentua on alettava opettamaan ja myös vaadittava että tottelee käskyt yms..nyt pentu kohta 16vk, toki on pieni vielä ja kaikki leikin ohella mutta missä iässä alkaa käskyt oikeasti "menemään paremmin perille" ? osaa tällä hetkellä istu,irti(vaihtelevasti), tänne ja hae käskyt. esimerkiksi anna tassu yms.. on ihan liian vaikeita edes harjoitella, todella rasavilli ja energinen pentu ja kun otetat tuota, istuu ja pyydät tassua otat tassusta kiinni ja annat namin niin käy käteen kiinni niin perk... eli kaikki fyysinen kosketus saa aikaan puremisreaktion koulutustilanteissa.
Myös tuo lattialla olevan paperin( eteisessä yhdessä kohtaa) repiminen, alussa kielsin sen niin tietää että se on kiellettyä, ja tekee sitä tahallaan kun on "villillä" päällä.
Onko parempi antaa olla ettei huomaa vai kieltää kokonaan?
Myös tuo lattialla olevan paperin( eteisessä yhdessä kohtaa) repiminen, alussa kielsin sen niin tietää että se on kiellettyä, ja tekee sitä tahallaan kun on "villillä" päällä.
Onko parempi antaa olla ettei huomaa vai kieltää kokonaan?
Vastaukset 8
Vanhimmat
ihanaa kuulla että joku muukin kärsii samoista ongelmista! :) mulla on kyllä tassun opetus onnistunut iha hyvin vaikka ihan hirvee villi veikko on tämäkin. Tosin nyt vähän harmittaa, eli neuvoksi sinulle, älä opeta tassun antoa ollenkaan, tai jos välttämättä haluat niin vähän myöhemmin. Meijän penikka on koko ajan nyt se tassu ylhäällä, ku kerran on opetettu:D Meillä vaikeuksia tuottaa paikka-käskyn opetus, millään kun ei haluta olla paikalla.
Puremista on täälläkin, liikakin, siihen en osaa neuvoa mitään, itelläni ei ole mikään keino auttanut :(
ja meijänki penikka tahalleen repii aina paprut, tylsyyksissään. kyllä kiehuu välillä.
Kyllä ne siintä pikkuhiljaa rupeaa oppimaan.Minulla on nyt 1 v.3 kk.vanha seropityttö.Me on läpikäyty jos jonkunnäköistä vaihetta.Nyt eletään murkkuvaihetta ja opit tuntuu olevan ties missä.Tuo purenta ja näykkiminen oli tälläkin pienenä ikävää.Minä lähdin aina pois sen luota,kun se näykkäs.En ollu näkevinään koko riekkujaa.Sitten,kun rauhoittui,kehuin ja annoin makupalan.Meillä myös opeteltiin nuo tassun antamiset,istumiset ja maahan meno ihan pienenä.Samoin oma paikka ja luokse tulo.Koirakouluun mentiin heti,kun rokotteet oli.Tuo pennun huomiotta jättäminen on varteen otettava juttu,silloin kun se tekee sellaista mitä ei saa tehdä.Ei sana kannattaa myös opettaa.Ja siten,että se todella tarkoittaa sitä.Älä myöskään huuda,vaikka kuinka miles tekis,koska sekin on huomioimista.Että tsemppiä teille kummallekin pienten karvakuonojen kanssa.
Ei pentuna sietänyt kosketusta ollenkaan. Syliin sai ottaa mutta aina alkoi kauhea pureskelu yms. Vieläkin on naarmuja kädessä!
Koirani on sekarotuinen ja luovutuspäivänä joka oli vappu -06, luulin että koira on ainakin 8vkon ikäinen, mutta ihan tuossa puolivuotta sitten kun ohimennen kysyin pennun syntymäpäivää(juhlat mielessä....=) sainkin selville että pentu oli luovutushetkellä vasta 6viikkoinen. Häneltä siis jäi tärkeitä hetkiä emän kanssa viettämättä. En silloin älynnyt kysyä asiaa kun erehdyin luottamaan kasvattajaan jne... Noh, koirani oli vasta 8kk ikäinen kun sain vihdoin ja viimein kitkettyä puremisen yms pois mutta nyt elämme rattoisaa leikatun koiraperheen arkea. koirani on oppinut käyttäytymään, ainoastaan pieni hajujen vastustamaton tuoksu saa lenkillä vetämään jonkinverran... =/
Koirani täyttää pian 2 vuotta ja on ylpeä seitsemän lapsen äiti.... Käytös on kuin koirakirjasta luettavaa vaikka reilu vuosi sitten olin jo toivosta luopumassa...
=)
mitä se ossaa..
istumisen uskaltaisin vaatia siltä jo, mutta paikallaan pysymine voi kestää palio kauemmin :)
käskyt mennee perille jos ne on oikeen opetettu mutta jos on liikaa virtaa nii ei meinaa malttaa, ja sillo auttaa ku pääsee ensi vähä paineita purkamaan ja sen jälkeen kokeillaan uuestaa :)
jos saat koiras kuunteleen vartin mitä sulla on asiaa nii oot aika hyvä :)
sitte ku puree nii annat luunapin nokkaan ja sanot samalla ei, siitä meillä koirat on oppinee, ku opetat että sua ei yksinkertaisesti purra, jos pureminen tarkottaa luunappia nii se varmasti jää vähemmälle :) ja jos istumisesta saa kehuja tai makupalan nii se on sitä mieluisaa tekemistä,, ku koira ei tee mielellään mitään mistä seuraa jotain negatiivista.. jos koira tekee jotai mitä ei saa tehä ja ja tietää että sitä ei saa tehä nii laita arestiin hetkeksi huilimaan..
kun se innostuu repimään paperia sanot ei, ja jos homma ei välittömästi lopu nii viet sen minuutiksi pariksi narun nokkaan arestiin,,, tai jos koiralla on oma paikka nii sinne rauhottumaan, remmi auttaa tässä tapauksessa ku koiran on pakko olla siellä mihin sää sen laitat, sitte ku asettuu olemaan kunnolla ja rauhassa nii saat käyä päästämässä pois sen, etkä anna ulisemisen vaikuttaa, päästät vasta kun se on kiltisti, myös irrottamis tilanteessa.. sitte ku meet irrottaan sen ja jos alkaa hyppiä tai haukkua, käännyt poispäin ja annat sen taas asettua.. huomaa kohta ettei pääse irti ellei oota kiltisti :)
sitä ei välttämättä kannata sulkea toiseen huoneeseen aluksi ennen kuin on oppinut olemaan yksin kotona ettei se luule että yksinjääminen on aina rangaistus,,.
huomioimattomuus on hyvä keino, mutta puremiseen auttaa luunappi hyvin nopeasti :)
Kun otan koiran syliini ja alkaa välitön pureminen, jos annan luunapin niin pureminen vain yltyy, eli kaikki tuonkaltainen vain lisää riehumista. Joskus jos oikein "riekkuu ja puree" laitan jäähylle toiseen huoneeseen, ja sieltä pääsee kun on rauhoittunut. Se on ainakin ainoa mikä on tehonnut jonkun verran. Enkä usko etä se kokee sitä rangaistukseksi kun jää yksin kotiin, sillä eri alue oleskeltavana ja paljon puuhaa. Yksin ollessaan ei ainakaan ole pahojaan tehnyt.Tosin ei ole ollut yksin vasta kun muutamia tunteja kerrallaan.
Papereiden repiminen jatkuu, koitan olla huomioimatta, ja siivoan jäljet kun koira ei näe / huomaa.
kanssa 5 viikkoisena ja ymmärtää kyllä ihan hyvin jo mitä niiltä vaaditaan..
8 viikkosena osas istua jo pelkällä käsi merkillä
mitä nuorempana aloittaa sitä nopeampaa ja helpompaa koulutus on
muistaa pitää että sen pitää olla kivaa ja harjoitukset kestää korkeintaan 5min ja toistettava joka päivä vaikka 3kertaa..
Oma seropini on hieman vajaat 6kk vanha ja tähän saakka kouluttaminen on sujunut yllättävän hyvin. 8 viikkoisena opittiin jo kulkemaan narussa, istumaan ja antamaan tassua. Nyt sujuu myös käskyt maahan, pyörähdys, luoksetulo ja paikallaolo. Käskyjen noudattamista on helppo harjoitella esim. ruoan antamisen yhteydessä; -kippoa ei saa nokan alle ennen kuin menee maahan ja ulos mennessä pitää istua ennen kuin ovi aukeaa.
Eli käytännön tilanteet kannattaa hyödyntää.
Tällä hetkellä harjoittelemme seuraamista, mutta se ei suju vielä kovinkaan hyvin.
teillä :)
toinen voi olla että ku koira puree nii otat koko kädellä sen kuonon ympäriltä kiinni ja piät sen kiinni, (ei siis mitenkää satuttamalla) vaikka sätkis ja pyristelis nii päästät kuonosta irti vasta sitte ku loppuu se pureminen.. ja uuestaa ja uuestaa, aina kuono umpeen ku purree, kuha muistaa ettei hengitystä tuki x)
tai sitte vaa yksinkertasesti ärähät koiralle, kariaset sille vaikka "PERKELE" sen sanan jokanen yleensä sanoo tunteella nii koiraki huomaa xD
ja sitte ku keräilet niitä papereita nii voit "murista" vähä itteksee ja tuumailla että "hyi" ja "ei" varsinaisesti puhumatta koiralle.. mutta annat sen ymmärtää että sulla ottaa päähä niitä siivoilla vaikket koiraa huomioikkaa nii tunteet voit osottaa .. se vois kans auttaa..