Niin nyt olis ongelmana sellaanen ,että pitääs ostaa digijärkkäri mutta mikä? Vaihtoehtoina on d40 ja d40x ja d40x on 100e kalliimpi. Kertokaa mielipiteenne että kumpi omastamielestänne kannattais ostaa.kiitos.
d40 vai d40x?Kertokaa mielipide.
jokke91
132292
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
..pitäis valita, niin se Äksä.
Jos jonkun muun sais valita, niin sitte se.
Oli ihan oma mielipide.
Tuohon ei ole kovinkaan vaikea vastata
Suhtaudut varmaan kuvaamiseen hieman "ammattimaisemmin" kuin tavallinen matka näppäilijä kun olet järkkäriä hankkimassa. Pelkästään tuo ao tekninen vertailu sekä hintero 100 euroa ei anna sinulle kuin yhden vaihtoehdon (D40X)..
Tietenkin on merkitystä myös sillä millaisen optiikan hankit..
D40X
10,2 megapikseliä DX-muotoinen kuva-anturi
D40
6 megapikseliä DX-muotoinen kuva-anturi
Vertailin noila kameroilla otettja kuvia eipä niissä ollut eroa, mielestäni tuon satasen voisi investoida paremminkin, makuasia.
itselläni sama mielessä.kummanko ostaa. Jos ovat niin samanlaisia muuten,erona megapikselit..vaikeaa!!
Itse päädyin ostamaan D40-kitin SB-400 salaman hintaan 499e citymarketista.
Jostain muistelen lukeneeni, että D40x kohisisi hieman enemmän korkeammilla ISO-arvoilla, mikä toki kuulostaakin järkevältä, kun pikseleitä lisätään ilman että kennon koko kasvaa.
Itse ostin D40 kameran. Veikon koneesta 398 hintaan. Ei ole muuten paha hinta j laite on erinomainen!
samoin, Veikon koneesta d40 ja kittilinssi ja ylimääräinen akku sillä etusetelillä ja loput vermeet jenkkilästä tai englannista ei paha ei paha.
D40 tietenkin. Tietämätön ostaa D40x pelkästään pixelien takia. Hyvän kuvan tekee pääsääntöisesti optiikka eikä megapippelit.
Tuossa saattaisi olla aloittelijalle ja miksei vähän enenpikin kokemusta omaavalle aivan oiva paketti.
http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?productId=371662&storeId=1444&catalogId=1444&shopId=19652&compartmentId=20160&categoryId=20671
Sen verran hyvää kuullut tuosta nikonista, että taidan pistää ja pistänkin tilauksen vetämään. Salama sitten jää vielä hankittavaksi ja asiantuntijat voisivat nyt tähän pistää ehdotuksia hyvästä ja suht edukkaasta sellaisesta.
Tuon 55-200 millisen tilalle kannattaisi yrittää vakaajalla varustettua mallia 55-200mm VR...netanttilan kans saattaa toki olla vähän nihkeää neuvotella.
Tuossa allaolevassa linkissä on salama joka vetää vertoja Nikonin omille salamoille mutta on jonkin verran halvempi.
http://www.maitolaituri.tv/product_info.php?products_id=1551
D40 oli maahantuojalta loppu, joten D40x tuli ostettua.
Hyvä kamera tuokin on.
Itse hommasin tuon d40 setin ja siihen vielä tuon Sigma EF-530 DG ST salaman. Hyvin pelittää salama tuon kameran kanssa ja kun olen verrannut kuva jälkeä kiinteään salamaan, niin on siinä vaan HURRRRRJA ero. Nälkä kasvaa ja seuraava hankinta onkin joku laajakulma zoom, joten voi suositella. Hinta laatu suhde tässäkin asiassa on powerii.