Paljon maksaa matkavakuutus ja mitä vakuutuksia yleensäkki kannattaa ottaa kun olemme kaverimme kanssa suunnittelemassa viikon matkaa Kreikkaan ja olisi kiva tietää vähän nuista vakuutusjutuistakin....
Matkavakuutus
5
3029
Vastaukset
- Tii
Kotivakuutus kattaa usein matkatavarat Euroopassa, joten jos sellainen perheessä on, kannattaa tutkia sen ehdot. Samoin jos on jokin nuorisovakuutus tai on ammattiosaston jäsen tai on sopiva luottokortti.
Matkavakuutuksen hinta määräytyy turvan mukaan: halvin sairausvakuutus viikon matkalle maksaa noin 15 euroa ja halvin matkatavaravakuutus suunnilleen saman eli noin 30 eurolla saat viikon matkalle vakuutuksen.
Kyllä jonkinlainen vakuutus kannattaa olla, vaikka Kreikassa tavallinen sairaanhoito on hyvin halpaa. Mutta jos tulee jokin vakavampi ja pitkäaikaisempi, vakuutus antaa mahdollisuuden päästä erikoiskyydillä kotimaahan. - muipso
Meneppä tälle sivulle:
www.eurooppalainen.com
Näitä "kaavakkeita" taitaa saada ihan pankeista,posteista ja ärrältä. - Lähi
Eli minulla on laaja Lähi-Vakuutus se kattaa kaikki matkatavaran vahkikon.Siten on liiton vakuutus joka kattaa henkilö vahikot.Mutta ei missään tapauksessa ilman vakuutusta pidä lähteä.Olen kuulut mitä on tahtunut imisille lomalla.Niin monta on joutunut sairaala hoitoon.
- Minna
Matkavakuutus jakautuu kahteen eri osaan: matkustaja- ja matkatavaravakuutukseen.
Kotivakuutus monesti korvaa matkatavarat, mutta matkustajavakuutusta siinä harvemmin on - ellei ole erikseen liitetty. Kannattaa tarkistaa kotivakuutuksensa ehdot, ettei tule vakuuttaneeksi tuplasti. Tuplakorvauksia nimittäin on turha haaveilla saavansa, ylivakuuttaminen on lähes poikkeuksetta vakuutusehdoissa kielletty.
Matkustajavakuutus kannattaa monesti ottaa jatkuvana, joka yleensä maksaa vuodessa vain joitakin euroja enemmän kuin viikon kestävä määräaikainen vakuutus. Jatkuva matkavakuutus astuu yleensä voimaan kun teet matkan yli 50 kilometrin päähän kotoasi. Tarkemmat ehdot kannattaa kuitenkin tarkistaa vakuutusyhtiöltäsi.
Tavallinen tapaturma- tai sairausvakuutus ei matkalle riitä, sillä ne eivät korvaa matkan keskeytymistä eivätkä kuljetusta kotiin. Matkustajavakuutuksessa kannattaa myös tarkistaa korvaako se ns. vaarallisten lajien harrastamisen, jos sellaisia aiot harrastaa (esim. skimbaus, sukellus, benji-hypyt, ehdoista riippuen myös liitovarjoilu - veneen perässäkin).
Vakuutus kannattaa ottaa jo matkaa varatessa, koska silloin se korvaa matkan, jos esim. sairastut ennen matkaa, etkä pääse koko matkalle. Jatkuva vakuutus on tässä kohtaa todella kätevä... =)
Itselläni on IF:in jatkuva matkustajavakuutus ja maksan siitä noin 22 euroa vuodessa (saan tosin vakuutusten keskittämisellä ja liiton kautta alennusta). Matkatavarani on vakuutettu kotivakuutuksessa ja tarvittaessa saan niille pienestä lisämaksusta määräaikaisen lisävakuutuksen (esim. skimbamatkalle lähtiessä vakuutan skimbakamani erikseen, sillä sukseni, mononi ja kypäräni ovat vakutuuksen ehtojen mukaan arvotavaraa ja tarvitsevat lisäturvaa...).
Kannattaa soitella muutama vakuutusyhtiö läpi ja kysellä sekä matkustaja- että matkatavaravakuutuksien hinnoista, ehdoista ja korvaussummista. Sillä tavalla löydät itsellesi sen parhaimman vakuutuksen.- vakuutus
Jatkuva matkavakuutus myönnetään vain työssäkäyville ei sairaseläkkeellä eläkeellä oleville vaikka tilapäisestikin sairaseläkkeellä.
Jos on sairaslomalla töistä ja lähtee reissuun ja jotain tapahtuu niin vakuutusyhtiö voi perua korvauksen vetoamalla että henkilö ei täyttänyt enää vakuutuksen ottoajan kohdan sopimuksessa mainittuja ehtoja.
-Pitää ilmoittaa vakuutus yhtiöön muuttuneista terveystiloista
-muutoin vedotaan korvauksen hakutilanteessa ilmoittamisvelvollisuuden läiminlyöntiin myöhemmin muuttuneessa terveydentilassa.
.joka jo sinällään pätevä hylkäysperuste ja toinen pätevä hylkäysperuste on iän tuoma luonnollinen kuluma.eli jos nivel nyrjähtää loma-matkalla niin se on iän tuomaa luonnollista kulumaa nivelissä.Eikä täten oikeuta täyteen korvaukseen.
Asiasta on omakohtainen kokemus Tapiola-yhtiöstä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod192198Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2281704Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita
Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy3021207- 65939
Kulujen jako parisuhteessa
Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai53895- 39824
Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?
Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.53805J miehelle viesti menneisyydestä
On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e31706Valitse, kenen kanssa seurustelet
Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan273663Paikat tapeltu
Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh33632