Matkavakuutus

matkalle?!

Paljon maksaa matkavakuutus ja mitä vakuutuksia yleensäkki kannattaa ottaa kun olemme kaverimme kanssa suunnittelemassa viikon matkaa Kreikkaan ja olisi kiva tietää vähän nuista vakuutusjutuistakin....

5

3066

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tii

      Kotivakuutus kattaa usein matkatavarat Euroopassa, joten jos sellainen perheessä on, kannattaa tutkia sen ehdot. Samoin jos on jokin nuorisovakuutus tai on ammattiosaston jäsen tai on sopiva luottokortti.

      Matkavakuutuksen hinta määräytyy turvan mukaan: halvin sairausvakuutus viikon matkalle maksaa noin 15 euroa ja halvin matkatavaravakuutus suunnilleen saman eli noin 30 eurolla saat viikon matkalle vakuutuksen.

      Kyllä jonkinlainen vakuutus kannattaa olla, vaikka Kreikassa tavallinen sairaanhoito on hyvin halpaa. Mutta jos tulee jokin vakavampi ja pitkäaikaisempi, vakuutus antaa mahdollisuuden päästä erikoiskyydillä kotimaahan.

    • muipso

      Meneppä tälle sivulle:
      www.eurooppalainen.com
      Näitä "kaavakkeita" taitaa saada ihan pankeista,posteista ja ärrältä.

    • Lähi

      Eli minulla on laaja Lähi-Vakuutus se kattaa kaikki matkatavaran vahkikon.Siten on liiton vakuutus joka kattaa henkilö vahikot.Mutta ei missään tapauksessa ilman vakuutusta pidä lähteä.Olen kuulut mitä on tahtunut imisille lomalla.Niin monta on joutunut sairaala hoitoon.

    • Minna

      Matkavakuutus jakautuu kahteen eri osaan: matkustaja- ja matkatavaravakuutukseen.

      Kotivakuutus monesti korvaa matkatavarat, mutta matkustajavakuutusta siinä harvemmin on - ellei ole erikseen liitetty. Kannattaa tarkistaa kotivakuutuksensa ehdot, ettei tule vakuuttaneeksi tuplasti. Tuplakorvauksia nimittäin on turha haaveilla saavansa, ylivakuuttaminen on lähes poikkeuksetta vakuutusehdoissa kielletty.

      Matkustajavakuutus kannattaa monesti ottaa jatkuvana, joka yleensä maksaa vuodessa vain joitakin euroja enemmän kuin viikon kestävä määräaikainen vakuutus. Jatkuva matkavakuutus astuu yleensä voimaan kun teet matkan yli 50 kilometrin päähän kotoasi. Tarkemmat ehdot kannattaa kuitenkin tarkistaa vakuutusyhtiöltäsi.

      Tavallinen tapaturma- tai sairausvakuutus ei matkalle riitä, sillä ne eivät korvaa matkan keskeytymistä eivätkä kuljetusta kotiin. Matkustajavakuutuksessa kannattaa myös tarkistaa korvaako se ns. vaarallisten lajien harrastamisen, jos sellaisia aiot harrastaa (esim. skimbaus, sukellus, benji-hypyt, ehdoista riippuen myös liitovarjoilu - veneen perässäkin).

      Vakuutus kannattaa ottaa jo matkaa varatessa, koska silloin se korvaa matkan, jos esim. sairastut ennen matkaa, etkä pääse koko matkalle. Jatkuva vakuutus on tässä kohtaa todella kätevä... =)

      Itselläni on IF:in jatkuva matkustajavakuutus ja maksan siitä noin 22 euroa vuodessa (saan tosin vakuutusten keskittämisellä ja liiton kautta alennusta). Matkatavarani on vakuutettu kotivakuutuksessa ja tarvittaessa saan niille pienestä lisämaksusta määräaikaisen lisävakuutuksen (esim. skimbamatkalle lähtiessä vakuutan skimbakamani erikseen, sillä sukseni, mononi ja kypäräni ovat vakutuuksen ehtojen mukaan arvotavaraa ja tarvitsevat lisäturvaa...).

      Kannattaa soitella muutama vakuutusyhtiö läpi ja kysellä sekä matkustaja- että matkatavaravakuutuksien hinnoista, ehdoista ja korvaussummista. Sillä tavalla löydät itsellesi sen parhaimman vakuutuksen.

      • vakuutus

        Jatkuva matkavakuutus myönnetään vain työssäkäyville ei sairaseläkkeellä eläkeellä oleville vaikka tilapäisestikin sairaseläkkeellä.

        Jos on sairaslomalla töistä ja lähtee reissuun ja jotain tapahtuu niin vakuutusyhtiö voi perua korvauksen vetoamalla että henkilö ei täyttänyt enää vakuutuksen ottoajan kohdan sopimuksessa mainittuja ehtoja.
        -Pitää ilmoittaa vakuutus yhtiöön muuttuneista terveystiloista
        -muutoin vedotaan korvauksen hakutilanteessa ilmoittamisvelvollisuuden läiminlyöntiin myöhemmin muuttuneessa terveydentilassa.

        .joka jo sinällään pätevä hylkäysperuste ja toinen pätevä hylkäysperuste on iän tuoma luonnollinen kuluma.eli jos nivel nyrjähtää loma-matkalla niin se on iän tuomaa luonnollista kulumaa nivelissä.Eikä täten oikeuta täyteen korvaukseen.

        Asiasta on omakohtainen kokemus Tapiola-yhtiöstä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      349
      2997
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      301
      1463
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1292
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1291
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1285
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1235
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1135
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      1037
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      24
      931
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      837
    Aihe