Kertokaapas te kokeneet, ehtiikö 4-5 päivässä näkemään Wienin ja sen ympäristöäkin? Ihan jotain nähtävyyksiä ja ehkä päiväreissu Wienin ulkopuolelle ja Bratislavaan?
loma wienissä?
2
1948
Vastaukset
- wienin asukki
Sinuna keskittyisin Wieniin sillä nähtävää kyllä riittää. Ehdit tuossa ajassa varmasti nähdä tärkeimmät jutut.
Bratislava on mielestäni vähän liiankin "in" nyt turistien keskuudessa...on toki makuasia kuka mistäkin tykkää, mutta mielestäni Bratislava ei ole mitään Wieniin verrattuna, eikä nähtävyydetkään ole samaa luokkaa. Mitään ehdottoman käymisen arvoista en paikasta löydä.
Jos olisi kesä, ehdottaisin kantosiipialuksella Wienistä Bratislavassa vierailua niin näkisi edes Tonavan kauniit maisemat, jos itse paikka olisi pettymys. Halpojen hintojenkaan perässä Bratislavaan ei enää kannata lähteä, sillä hinnat ovat nousseet aikalailla Itävallan tasolle. Toki jos aikaa jää ja tunnet saaneesi Wienistä tarpeeksi ja haluat nähdä muutakin niin matka on lyhyt ja voi lähteä lyhyelläkin varoitusajalla.
Jos haluat käydä Wienin ulkopuolella niin suosittelen esimerkiksi Melkin luostaria joka on kohtalaisen junamatkan päässä. Myös Mariazellerbahn on näkemisen arvoinen. Kyse on maisemiltaan huikeasta junamatkasta ja Mariazell itsessäänkin on näkemisen arvoinen. Kyseiset kohteet ovat mielestäni Wieniä lähinnä olevat hienoimmat nähtävyydet vaikka onhan sitä paljon muutakin.
Suosittelen kirjoja Ihmeitten Itävalta ja paksua opusta 1000 Places you must see before you die (nimi engl. kielinen, mutta kirja myös suomeksi) jossa on käsitelty myös Itävallan must nähtävyydet. - kuulun niihin
joiden mielestä on kivaa nähdä monta maata samalla reissulla.Itse tein Budabest-Wien-Bratislava reissun viikon matkalla.Bratislava oli mielestäni kerrassaan ihana!Slovakit vaan puhuvat hiukan heikommin tuota Englantia.Näkeehän siinä välimatkalla jo maisemiakin ihan kivasti.Valitsen itse ne kiinnostavimmat nähtävyydet ja käyn niissä..Teen oman must see- listan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812576- 1892108
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1771965Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1221771- 1641715
Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise311655Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1791265Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,721237Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1711225Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c801181