Hiekkalaatikon ohjeet

pienen pojan isä

Pitäisi tehdä uuden kodin pihalle pojalle hiekkalaatikko. Ajattelin kuoria nykyiseltä nurmikolta pienen alueen (1,5mx1,5m) ja laittaa pohjalle jonkin maan ja hiekan erottavan verkkokankaan. Sen päälle sitten (painekyllästetystä?) puusta kehikko (tuet nurkkiin ja laitojen keskelle ja reunan päälle vähän leveämpi lauta, jossa voipi istua), ja sitten hiekat sisään. Veikkaisin, että tuohon menee vajaa puoli kuutiota hiekkaa?

Laatikon ympärille voisi tietysti tehdä kivistä sellaisen delimilitarisoidun 20cm alueen, koska tuo hiekka tuppaa sieltä laatikosta vähän leviämään. Ainakin tuossa nykyisen talon pihalla juniorit lapioivat hiekkaa juuri laatikon reunan päälle :)

Päälle olisi varmaan hyvä tehdä jokin pressu-lauta viritelmä, että saa hiekat pressun alle turvaan omilta ja naapurin kissoilta.

Tämä siis oli täysin hatusta vedetty ohje, mutta koska palstalla on varmaan kokemusta ja näkemystä, niin kertokaahan mitä kannattaisi muuttaa... tai mistä löytyy kaikkien-aikojen-hiekkalaatikko-ohje?

terv, pienen pojan isä

3

5481

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ikuisuusprojekti

      ...Ollaan montaa mieltä. Ja kyllähän niissä aika kovia aineita käytetäänkin, tiemmä.
      Kyllä ihan tavallinenkin lauta sen ajan kestää, mitä yhden perheen lapset hiekkalaatikkoa käyttää.
      Ihan noin kuuden vuoden kokemuksella omasta pihasta.
      Ihan hyvät on suunnitelmat muuten.
      Nurmikolle ei hiekka tosin ole mikään ongelma. Itse asiassa tekee jopa hyvääkin, kait. Kyllä se hiekka ainakin meillä on sinne nurmen sekaan hukkunut ajamalla leikkurilla ylitse. Kissanpaskoilta suojaaminen sen sijaan kannattaa, meillä se on hoidettu kahdella saksanpaimenkoiralla.

    • Testattu juttu

      1.Laitoin tavallisen kevytpressun laatikonpohjalle ennen täyttöä, hiekka ei leviä ja pysyy mukavan kosteana -> onnistuu linnojen jne. tekeminen.
      2. Tee laatikosta suosiolla tarpeeksi suuri, mahtuu kaveritkin mukaan(meillä on n. 2,5m*3m).
      3. Puutavara AB-luokan lautaa, anna kuivua muutama päivä ennen kokoamista->ei tule rakoja.
      4. Suojaaminen(pressulla) on välillä työlästä, mutta kannattaa.

    • kalle

      Pressu on hieman hankala ja huono suojausmenetelmä. Se ei päästä vettä hiekalle (ei linnojen rakentaminen suju..) ja sitten leikkimään mennessä veden joutuu kaatamaan lammikoksi laatikon nurkalle.

      Tee ennemminkin kehikko rimoista ja kiinnitä siihen kanaverkko. Se on kevyt ja helppo siirtää. Pysyy paremmin paikoillaan ja on lisäksi kivemman näköinen kuin pressu.

      kalle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      3306
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1658
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      97
      1513
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1419
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1354
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      160
      1286
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1218
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1039
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      942
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      55
      872
    Aihe