Kokemuksia Renault Twingosta käyttäjiltä/omistajilta. Kiinnostaisi ostaa kakkosautoksi kyseinen auto. Olisi mukava kuulla ominaisuuksista/vioista...kyseisessä autossa..
Vastaukset 11
- twingou
Twingo on taloudellinen, siinä on pieni vakuutusmaksu, se on erilainen ja tyylikkäästi toteutettu sekä monikäyttöinen ja muunneltava. Parkkeeraaminen on helppoa, koska sieltä näkee ulos hyvin ja toisaalta auto mahtuu pieniin paikkoihin.
Miinuksena surkea varustelu (viimeisten vuosien malleissa ei yleensä mm. ohjaustehostinta, keskuslukitusta, penkinlämmitystä tai tehokasta moottoria) ja melko korkeat pyyntihinnat käytettynä, kuten edellisessä keskustelussa mainitaan.
Vuoden 2005 jälkeen valmistetut mallit ovat ranskalaislehden mukaan kaikkein laadukkaimpia ja turvallisimpia (korin rakenne parempi sekä ABS vakiona) - Citroen c5
Tänään ostettu sitten kakkos autoksi Twingo 1,2-98, ajettu 135tkm. Sympaatiselta auto vaikuttaa, toivottavasti kestää. Ei ainakaan ole liikaa rikki meneviä varusteita:)
- rellunpippana
Onnittelut vaan uuden auton johdosta! Hyvä kun uskalsit ostaa vaikka kaikkea paskaa Renaulteista täällä heitelläänkin. Se on ainakin yksinkertainen ja todennäköisesti luotettava auto.
- Citroen c5
rellunpippana kirjoitti:
Onnittelut vaan uuden auton johdosta! Hyvä kun uskalsit ostaa vaikka kaikkea paskaa Renaulteista täällä heitelläänkin. Se on ainakin yksinkertainen ja todennäköisesti luotettava auto.
Eihän sitä tuon auton kanssa korkealta putoa, 2000 euroa maksoi ,ja hyvin tuntuu toimivan. Ja halvempaa tuon korjaaminen on kuin C5 korjaaminen...
- vm 2000
Citroen c5 kirjoitti:
Eihän sitä tuon auton kanssa korkealta putoa, 2000 euroa maksoi ,ja hyvin tuntuu toimivan. Ja halvempaa tuon korjaaminen on kuin C5 korjaaminen...
Kolmisen vuotta ollut twingo toisena autona ja tyytyväisiä on oltu. 10 tkm per vuosi ja nyt mittarissa 80tkm. Täyttää tarpeen: pääsee sateelta ja tuulelta suojassa n. 5 kilsan matkan edestakaisin. Yllättävän tilava, paremmin menee tavaraa sisään kuin foordin sedaniin -- tilaihme. Sopii kauppakeskuksien parkkiruuruihin vaikka poikittain. Katsokaapa noita onnettomia jotka yrittää sovittaa city maastureita tiukkaan mitotettuihin ruutuihin - heh. Ainut remppa oli etujousien vaihto viime katsastukseen. Eikä sekään kallis ollut.
- Mats
Ostin viime keväänä näihin aikoihin Twingon -95, jolla oli ajettu 135 tuhatta ja huoltokirjakin löytyi. Viime kesänä jouduin vaihtamaan siihen kaikki pyörälaakerit ja koko kytkinpaketin sekä jarruremontti kaikkin pyöriin. Syksyllä katsastuksessa piti uusia kaikki jouset ja etuiskarit samoin pakoputken takaosa. Talven tullessa piti vielä ostaa uusi akku. VaikKa sain auton edullisesti 1300 €, niin kyllä sille remonttien jälkeen tuli aika kova hinta. Nyt se sitten on kunnossa toivottavasti pitkään.
- hepokatti19888900
Omistan 2000 luvun twingon. 133696km ajettu. Huoltokirja oudosti merkattuja huoltovälejä mutta ehkä kone kestää vielä??!!!
- faktatieto
Samanlainen kuin kaikki rellut siihen tulee käyntihäiriöitä joita ei voi korjata! Muutaman vuoden päästä auto on kelvoton käyttää normaaliihmiselle. Siksi ne onkin käytettynä niin halpoja ku niillä ei tee yhtään mitään. Romu mikä romu sinuna suosiolla katselisin saksan japanin ja korean suuntaan. Ennemmin vaikka toyota aygo opel adam tai joku muu vastaava niin ei tarvi hermoja menettää paskan toimivuuden takia.
- KivaAuto
Höpöhöpö. Se on kestävä. Siinäneibole liikaa hajoilevia himmeleitä ja kone on mallia "perus". En ole kujllut että ne olisivat poikineet. Jos se ei ole kovin ruosteinen (vai liekö sinkkipeltiä?), voi olla että saat rahoillesi vastinetta.
- winko
Minulla on twingo 2005/169000 km Olen nyt ajanut autolla 44000km.
Ehkä siksi, että edellinen omistaja oli nainen eikä ole juuri ymmärtänyt auton päälle, olen joutunut vaihtamaan / korjaamaan seuraavaa: oikea etupyörän laakeri, jarrupalat ja levyt eteen, molemmat koiranluut, vasemman raidetangon pään, airbacin valo(liitin vika), rekisterikilven valo ja istukka. Maailman paras auto minulle, kunpa saisi vielä
ostettua uuden samanlaisen. Isopieniauto ja sisälle mahtuu jopa keinutuoli.
Säädin veenttiilit I 10 P20 ja nyt kulkee mittarin mukaan 166km/h
Tyytyväinen olen!! - Tangtotwist
Etenkin ensimmäisen Renault Twingo on näppärimpiä pikkuauto ja ikinä ja omassa luokassaan niin onnistunut ja persoonallinen, että siitä povataan jopa klassikkoautoa vaikka onkin ollut yleinen näky liikenteessä edelleenkin.
http://www.autosijoittaja.fi/2016/08/renault-twingo.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1492466
- 541069
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r160917Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50786- 83767
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.167701- 53647
- 4639
- 67636
- 59636
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e152624- 6594
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?21558Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.164557- 52533
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32518Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran66509- 34507
- 55498
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118496