Voiko saada toimeentulotukea jos omistaa asunnon?
Vai onko asunto myytävä ja syötävä?
Vai onko asunto myytävä ja syötävä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Riippuu tietysti asunnosta. Jos asut ylisuuressa luxuslukaalissa ja haet toimeentulotukea, saat varmaankin kehoituksen vaihtaa asunto edullisempaan, ilmanmuuta.
Mutta jos asuntosi vastaa normeja, niin mitään estettä toimeentulotuelle ei ole tämän suhteen.
Toivottavasti et nyt ala sitten itkemään, että miten nyt sossu pakottaa sinut myymään kotisi, se on vanha ja kulunut virsi, eikä oikeastaan kuulu tälle palstalle, siitä asiasta sinun kannattaa ottaa yhteys vaikkapa asuntoministeri Vapaavuoreen.
Lisää asiasta:
http://www.stm.fi/Resource.phx/publishing/store/2005/12/aa1150876874640/passthru.pdf
http://www.stm.fi/Resource.phx/publishing/store/2007/04/md1176293474181/passthru.pdf
Vaikka sinulla olisi ylisuuri omistuslukaali ja lisäksi vielä sijoitusasuntoja niin voit saada toimeentulotukea.
Tukeen voisi tulla tarve vaikka jos kaikki vuokrasaatavat jäisivät tulematta ja olisit elänyt niiden varassa.
Sosiaalitoimisto ei voi vaatia ketään myymään asuntoa, ei edes sijoitusasuntoa, vaan jos sosiaalitoimiston mielestä asunto pitäisi myydä niin sosiaalitoimiston pitää tehdä asiasta myyntihakemus hallinto-oikeudelle ja hallinto-oikeus sinua kuultuaan päättää pitääkö asunto laittaa myyntiin.
Uudistetut: http://www.valtakunta.info
petri.nurminen(at)nic.fi
Siis kyse on tilapäisestä toimeentulotuesta.
Aikaisemmin se on evätty ja vedottu siihen että omistan asunnon.
Nyt joudun jäämään joksikin aikaa ilman tuloja koska eläkepäätöstä joutuu odottamaan kauemmin kuin aikaisemmin sanottiin.
Uskallan siis mennä sos.virastoon apua hakemaan.
Voihan päätöksen tehdä velonnalla eli sossu perii toimeentulotuen takautuvasta eläkkeestä. Eläkelaitos lähettää takautuvan eläkkeen sossulle, joka ottaa omansa (=myönnetyn toimeentulotuen määrä) ja palauttaa loput sinulle.
jos sinulla niitä ei edes tilapäisesti.Vain elämiseen saa ei muuhun.
"Kyllä, voit hakea toimeentulotukea omistusasuntoon tai vanhempien omistamaan asuntoon. Vanhempien omistusasunnossa asumisesta tulee todentaa ne asumismenot, mitkä sinä maksat.
Asumismenoina toimeentulotuessa voidaan huomioida kohtuullisen suuruisina esim. vuokra, omistusasunnon hoitomenot ja henkilökohtaisen asuntolainan korot jos laina on otettu asunnon hankkimiseksi tai asunnon perusparantamiseksi.
Myös erikseen maksettavia vesi ja lämmityskustannuksia voidaan huomioida menona sekä asumiseen liittyvinä menoina voidaan hyväksyä kohtuullisen suuruisina esim. taloussähkö, kotivakuutus ja saunamaksu."
https://kysykelasta.kela.fi/viewtopic.php?f=94&t=33988