Kyselisin vinkkejä hyvistä, suht edullisista hotelleista/majataloista Trieristä, Koblenzista ja siitä väliltä eli Moselin jokilaakson pienistä kylistä. Myös Luxemburgin hotelleista voi vinkata samalla. Kiitos paljon.
Hotelleja - Trier, Koblenz, Mosel, Luxemburg
3
667
Vastaukset
- Laaksossa
Matkustin viime kesänä Koblenzista Bernkastel-Kuesiin Moselin vartta pitkin ja viivyin tuolla välillä pari viikkoa. Yövyin useissa kylissä em. välillä. Milloin olet reissussa? Zimmer Frei-majataloja ja eri tason hotelleja on pilvin pimein ja ainakin vuosi sitten olivat tyhjillään vielä kesäkuulla..Hinnat olivat 20 eurosta ylöspäin yöltä/hlö sisältäen aamupalan.
- pt005
Kiitos vastauksesta. Olemme liikkeellä heinäkuussa ja meitä on vähän isompi porukka, joten olisi hyvä olla kai ainakin muutama yöpaikka varattuna tai ainakin valmiiksi mietittynä. Tarkoitus on olla Trierissä pari yötä, Moselin laaksossa ainakin pari yötä ja Koblenzissa yksi yö.
- Laaksossa
Me olimme tosiaan Moselin laaksossa pari viikkoa eli käytettiin aikaa pikkukylissä kuljeskeluun. Koblenzissa oltiin 1 yö samoin kuin Winningenissä, Trarbachissa ja Beilsteinissa. Cochemissa, Zellissä ja Bernkastelissa oltiin useampia öitä kussakin. Majapaikat oli Zimmer frei-periaatteella toimivia majataloja, joissa isäntäväki itsekin saattoi asua. Yksi hotelli oli kuitenkin ylitse muiden eli Bernkastelissa oleva Haus Ursula. Hinta oli muistaakseni 30e/hlö/yö aamupalalla, mutta olimme erittäin tyytyväisiä. Paikka oli uusi ja todella siisti ja isäntä sanoikin, että hän ei tarvitse nettimainontaa, koska tyytyväiset asiakkaat mainostavat häntä. Ei mikään 5 tähden Marriot, mutta hyvä hinta/laatusuhde.
Trarbach oli kylänä vähän tylsä, mutta muut olivat todella viihtyisiä pikkukyliä. Jokaiseen voisin ajatella meneväni uudelleenkin. Jos ihan pakko olisi parhaat valita parille yölle niin ehkä yöpyisin Bernkastelissa ja Cochemissa, mutta muissakin siis viihtyy. Kokonaisuutena Moselin laakso oli upea ja etenkin hiljaisena kesäkuuna siellä oli erittäin rentouttavaa lomailla. Joissakin majapaikoissa tai hotelleissa olimme lähes ainoat asukkaat. Siinäpä sitä vähän mitä ekana tuli mieleen. Olette menossa hienoon laaksoon, toivottavasti tulee yhtä mieleenpainuva reissu kuin meillä viime vuonna!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2014609Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki313210Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma332921PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist812854Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne602796Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv902635Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest142381Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1002159- 1261428
- 631158