Hotelleja - Trier, Koblenz, Mosel, Luxemburg

pt005

Kyselisin vinkkejä hyvistä, suht edullisista hotelleista/majataloista Trieristä, Koblenzista ja siitä väliltä eli Moselin jokilaakson pienistä kylistä. Myös Luxemburgin hotelleista voi vinkata samalla. Kiitos paljon.

3

682

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laaksossa

      Matkustin viime kesänä Koblenzista Bernkastel-Kuesiin Moselin vartta pitkin ja viivyin tuolla välillä pari viikkoa. Yövyin useissa kylissä em. välillä. Milloin olet reissussa? Zimmer Frei-majataloja ja eri tason hotelleja on pilvin pimein ja ainakin vuosi sitten olivat tyhjillään vielä kesäkuulla..Hinnat olivat 20 eurosta ylöspäin yöltä/hlö sisältäen aamupalan.

    • pt005

      Kiitos vastauksesta. Olemme liikkeellä heinäkuussa ja meitä on vähän isompi porukka, joten olisi hyvä olla kai ainakin muutama yöpaikka varattuna tai ainakin valmiiksi mietittynä. Tarkoitus on olla Trierissä pari yötä, Moselin laaksossa ainakin pari yötä ja Koblenzissa yksi yö.

      • Laaksossa

        Me olimme tosiaan Moselin laaksossa pari viikkoa eli käytettiin aikaa pikkukylissä kuljeskeluun. Koblenzissa oltiin 1 yö samoin kuin Winningenissä, Trarbachissa ja Beilsteinissa. Cochemissa, Zellissä ja Bernkastelissa oltiin useampia öitä kussakin. Majapaikat oli Zimmer frei-periaatteella toimivia majataloja, joissa isäntäväki itsekin saattoi asua. Yksi hotelli oli kuitenkin ylitse muiden eli Bernkastelissa oleva Haus Ursula. Hinta oli muistaakseni 30e/hlö/yö aamupalalla, mutta olimme erittäin tyytyväisiä. Paikka oli uusi ja todella siisti ja isäntä sanoikin, että hän ei tarvitse nettimainontaa, koska tyytyväiset asiakkaat mainostavat häntä. Ei mikään 5 tähden Marriot, mutta hyvä hinta/laatusuhde.

        Trarbach oli kylänä vähän tylsä, mutta muut olivat todella viihtyisiä pikkukyliä. Jokaiseen voisin ajatella meneväni uudelleenkin. Jos ihan pakko olisi parhaat valita parille yölle niin ehkä yöpyisin Bernkastelissa ja Cochemissa, mutta muissakin siis viihtyy. Kokonaisuutena Moselin laakso oli upea ja etenkin hiljaisena kesäkuuna siellä oli erittäin rentouttavaa lomailla. Joissakin majapaikoissa tai hotelleissa olimme lähes ainoat asukkaat. Siinäpä sitä vähän mitä ekana tuli mieleen. Olette menossa hienoon laaksoon, toivottavasti tulee yhtä mieleenpainuva reissu kuin meillä viime vuonna!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      104
      6684
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      370
      6264
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3123
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2604
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      2256
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1814
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1673
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1395
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1350
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe