Ruohosipulia kivenkoloon?

in.na

Mä haluaisin mökille ruohosipulia kasvamaan kivenkoloihin. Tontti on aurinkoista, kallioista merenrantaa ja siellä on myös luonnonvaraisesti ruohosipulia, mutta hyvin vähän, riittävät yhteen ateriaan.

Jos mä idättäisin taimet siemenistä ja veisin mökille ja istuttaisin taimet multapaakussaan samantapaisille paikoille missä se luonnonvaraisestikkin viihtyy, voisiko taimet pärjätä auringossa ja tuulessa kuten luonnonvaraisetkin, vai vaatiiko siemenestä kasvatetut ruohospulit jatkuvaa kastelua ja kasvihuonetta?

Me ei olla mökillä koko aikaa, vaan kaupungissa tietysti ollaan enimmäkseen paitsi kesälomalla, joten siellä ei ole ketään taimia kastelemassa.

5

1649

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • istuttaja

      leikkaa saksilla kananmunakennosta kennot irti (niitä voi jo nyt alkaa keräämään) ja pistä niihin multaa ja istuta siihen siemenet. Kun alkaa taimettumaan ja ilmat ovat sopivan lämpimät, niin vie kivesten väliin ja koloihin. Pahvi mätänee pois ja taimet juurtuvat. Sateen jälkeen myös kenno pitää multapaakun pitempään kosteana, mutta jos on ollut kuivaa, niin kastele toki käydessäsi viljelmillä.

    • ylipuutarhuri

      Allium schoenoprasum eli ruoholaukka eli ruohosipuli on Suomessakin luonnonvaraisena esiintyvä, joten se pystyy myös luontaisesti lisääntymään. Tästä johtuu, että et tarvitse hankalia lisäysmenetelmiä ja turhaa hössötystä istutusten kanssa.
      Lisää niihin kallionkoloihin tavallista multaa ja syksyllä kylvät ne siemenet haluamiisi paikoihin. Siemenet saavat kylmäkäsittelyn ja itävät keväällä varmasti ja juurtuvat suoraan lopulliselle kasvupaikalle. Sinulta jää monta joutavaa työvaihetta pois ja aikaa jää muuhunkin. Myös näin talvella voit kylvää, poistat sopivasta paikasta lumen, kylvät ne siemenet siihen ja peität vaikka ohuella hiekkakerroksella huuhtoutumisen estämiseksi ja lapioit lumen takaisin. Siementen peittäminen hiekalla/mullalla on tärkeää, koska ruohosipuli itää pimeässä. Nopeampi menetelmä on tietysti ottaa kesällä paikalla kasvavista tuppaista jakopaloja (mikäli omistat kasvupaikan) ja istuttaa ne sopiviin kohtiin. Leikattuasi versoja käyttöä varten, voit antaa hiukan vaikkapa hyvin maatunutta kompostia tai vain uutta multaa ruohosipulin juurelle, jotta se jaksaa tehdä uusia. Heinän poistaminen auttaa parempaan satoon. Kesällä on usein kuivia sääjaksoja ja antamalla vettä voit parantaa kasvutulosta.

      • Pois vai ei pois?

        Entä ne ruohosipulinkukat? Pitääkö ne heti ottaa pois? Lähteekö niistä kasvamaan uusia ruohosipuleita, jos ne istuttaa?


      • siementäjä*

        jos noudatamme politiikkaa, että luonto itse siemen tää itsensä, niin miksi sitten joka keväänä peltoon kynnetään vehnää tai muita viljoja ? ?


    • ja uskon

      ...että parhaiten siellä kallion koloissa viihtyvät ja selviytyvät paikalliset siemenet. Odota kun ensikesänä kukkivat ja kylvä niistä siemenistä. siihen asti voi käyttää ostosipulia. Vanhan mättään voi kyllä jakaakin. Sipuli voi hyvinkin siitä kiittää ,jos kolo on jo ahtaaksi käynyt.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      182
      2138
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      164
      1856
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      45
      1824
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1533
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      172
      1361
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      63
      1357
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1181
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1001
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      30
      995
    10. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      949
    Aihe