heippa!
ollaan suunnittelemassa mökin rakentamista lappiin,mutta ollaan ihan pihalla kaikesta. Eli esitteitä on nyt lähetelty meille joka paikasta, mutta en saa selvää mitä tarkalleen se täydellinen puuosatoimitus tarkoittaa? eli siis jos vaikka mökki olisi 25000e täydellisellä puuosatoimituksella niin tarkoittaako se että he vaan tuovat osat mutta siihen hintaan ei kuulu itse mökin raknetaminen? te varmaan tukehdutte omaan nauruunne nyt heh
puuosatoimitus
9
3515
Vastaukset
- völjari
(Täydellinen) puuosatoimitus vaihtelee vähän eri toimittajilla, mutta käytännössä se sisältää kaiken hirsirakennukseen kuuluvan puutavaran (lattialaudat, paneelit, vuorilaudat, terassin osat) ja ovet sekä ikkunat. Katemateriaali ei yleensä kuulu, vesikatteen aluspuut mahdollisesti kyllä. Pystytys missään muodossa ei kuulu puuosatoimitukseen.
Hirsitaloteollisuus Ryllä on ohjeistus laatuvaatimuksista eri puuosatoimituksen materiaaleille ja perusteille.- ja siiis
ok..kiitos..no osaatko sanoa että jos se puuosatoimitus hinta on se 25000 niin paljonko rakentamiseen menee viellä päälle?
- völjari
ja siiis kirjoitti:
ok..kiitos..no osaatko sanoa että jos se puuosatoimitus hinta on se 25000 niin paljonko rakentamiseen menee viellä päälle?
Vaikea todella sanoa, Escortin esittämä tuntihinta on varmaan aika kohdallaan, mutta en minä tuntitöinä lähtisi teettämään kuin jossain erikoistapauksessa.
Rakennusalan urakkahintoja löytyy netistä:
www.rakennusalanammattilaiset.net/kirvesmiehet3/URAKKAnetYhd.pdf (tosin vanhat, voi laskea korotuksia päälle)
Usein projektin pystyy jakamaan peräkkäsiin osaurakoihin (kaivuutyöt-perustukset-kehikko-vesikatto-kehikon ulkoiset puutyöt-sisätyöt-...), joilla on sitten omat tekijänsä. Hirsikehikon pystytys ja vesikaton teko ovat suhteellisen pieni ja nopea vaihe koko hankkeessa.
Monet käyttää laskentakaavaa että paketin hinta on 40% varsinaisen rakennuksen hinnasta, päälle tulee vielä siis tontin hinta ja sen kerrannaiskulut. - ei hyväuskoinen
völjari kirjoitti:
Vaikea todella sanoa, Escortin esittämä tuntihinta on varmaan aika kohdallaan, mutta en minä tuntitöinä lähtisi teettämään kuin jossain erikoistapauksessa.
Rakennusalan urakkahintoja löytyy netistä:
www.rakennusalanammattilaiset.net/kirvesmiehet3/URAKKAnetYhd.pdf (tosin vanhat, voi laskea korotuksia päälle)
Usein projektin pystyy jakamaan peräkkäsiin osaurakoihin (kaivuutyöt-perustukset-kehikko-vesikatto-kehikon ulkoiset puutyöt-sisätyöt-...), joilla on sitten omat tekijänsä. Hirsikehikon pystytys ja vesikaton teko ovat suhteellisen pieni ja nopea vaihe koko hankkeessa.
Monet käyttää laskentakaavaa että paketin hinta on 40% varsinaisen rakennuksen hinnasta, päälle tulee vielä siis tontin hinta ja sen kerrannaiskulut.Kyllä nuo puuosatoimitukset saa kertoa kahdella tai kolmella jos meinaa pääasiallisesti rakennuttaa vieraalla, toki eri asia jos pystyy itse tekemään pääosin kaikki
- völjari
ei hyväuskoinen kirjoitti:
Kyllä nuo puuosatoimitukset saa kertoa kahdella tai kolmella jos meinaa pääasiallisesti rakennuttaa vieraalla, toki eri asia jos pystyy itse tekemään pääosin kaikki
Jos heitetään että se täydellinen puuosatoimitus on 40%, niin lopullinen hinta on 2.5 x puuosatoimitus, eli ihan kuten sinäkin hahmottelit. Eiks niin?
- tavaratoimitus
Pystytys on erikseen.Se on muutaman päivän juttu.
Ja sitten on vielä valmiiksi teko, joka kestää joitain viikkoja.
Jos satut löytämään ammattikoulun käyneet riipputaskuhaalari "kirvesmiehet" seisoskelemaan tontillesi niin heiltä menee kuukausia ja tunnit tunnottomasti juoksee.
Näille seisoskelijoille ei tahdo kelvata toimitettu puutavarakaan vaan ne haettaa isännällä kallista puutavaraa lähikaupan hyllystä. Mutta eivät saa aikaan mitään siitäkään.
Peittävät osaamattomuuttaan moittimalla tavaraa.- .ammattilainen.
Tolkuttaa monille, itse rakennan aina urakalla, vastaus on turhankin usein että liian kallista ja otetaan paikallinen timbermanni rakentelemaan.
Tavaraa tilataan aivan liikaa työmaalle ja aina parasta(=kalleinta.
- samat kyselyt
Kyllä nillä hirsirakentajatehtailla tulee mukaan selvitys mitä siihen pakettiin kuuluu. Itse ensin selvitin mitä haluan ja minkä kokoisen, päädyin 1.5 kerroksiseen, kävin näyttelyissä, esim Järvenpäässä löytyy alue jossa on mökkejä. Sitten rakentaja.fi palstalla laskin pikalaskurilla=ilmainen, mitä koko hökkelin rakentaminen maksaa, alustava laskelma mutta aika hyvin antaa suuntaa paljonko rahaa tarvitaan.
Siellä voi myös laskea suuntaa antavasti eri osa-alueet.POHJA, SISUSTUS, ERISTEET YM..
Sitten piirrät sellaisen rakennuksen jonka mielestäsi tarvitset, itse käytin erään suuren valmistajan pohjaa alustavana mallina, sitten pyydät tarjouksia, itse päädyin yksityiseen firmaan, pystystys oli niillä kallis, otin omat kirvesmiehet, suositellut kokeneet, puskaradion kautta.
Ja aika hyvin pitää paikkana että mökki maksaa noin 1500 e /neliö, jos itse teet paljon, ovat päässet paljon halvempaankin hintaan, riippuu tietenkin onko kuljetuskustannukset, esim pohjan teko kalliimmpaa, ja onko saatavissa paikallisia tekijöitä, pohjaan, pystytykseen ja rakentamiseen, saahan hintaa lisää kaikkein kalliimilla sisustusratkaisuilla, takoilla, porealtailla...mutta sinä maksajana päätät.
Esim honka, kontio, mammutti ym, jo netissä antaa paljon tietoa mitä pakettiin tulee, kalliita ovat ja mainoskulut maksaa ostaja. Yksityisen hyvän ja luotettavan kanssa pääset ihan samaan ja hyvään lopputulokseen.Tietenkin tarkastat netistä jo alkuun onko yrittäjällä verotiedot ym asiat kunnossa. Etkä maksa mitään ennenkuin olet saanut tavarat tontillesi, joku vaatii pientä käsirahaa mutta siihen vaadit pankkitakuun sillä jos yrittäjä kaataisi yrityksen, maksamasi rahat ovat tallessa.Jos tarvitset lisää vastauksia, vastaan esim sivun netistä josta voit nähdä yrittäjän tilanteen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053161Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391610Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803