Miljöösuunnittelu, maisemasuunnittelu..

Miljöösuunnittelu ja maisemasuunnittelu kiinnostaa, mutta kovin vähän olen tietoa noista vielä saanut. Miten hommat ja koulutus eroavat toisistaan? Millaisia ovat työtehtävät ja työllisyys? Kaikki tieto molemmista linjoista on plussaa!
31941
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Miljöösuunnittelu on insinöörilinja, joten siellä on (ilmeisesti) niitä insinööriaineitakin opinnoissa. Työllisyydestä sun muusta ei mitään havaintoa onko niillä parempi tilanne.

Työllisyys ei ole paras mahdollinen, riippuu tosin minne tähtää. Kaikki ei välttämättä saa talveksi töitä tai silloin on ainakin hiljaisempaa. Voi lähteä kaupungin/kunnan hommiin suunnittelijaksi, puistotyöntekijöiden pomoksi tai kaupunginpuutarhuriksi tjsp. pääasiassa toimistossa olevaksi. Suunnittelutoimistoja on isoja ja pieniä, osa suunnittelee puistoja ja osa kotipuutarhoja. Monet perustaa oman firman. Muita vaihtoehtoja on esim. hautausmaan vastaava puutarhuri tai jonkunasteinen pomo viherrakennusfirmassa, alan lehdet ja järjestöt, multaa tai kiviä tai jotain muita tarvikkeita myyvät firmat, vihersisustus jne.

Itse olen siis maisemasuunnittelun opiskelija YH Sydvästistä. Kysy lisää, jos vielä joku asia vaivaa ja jos osaan vastata.

Äänestä

http://www.lpt.fi/tl/miljoosuunnittelu/index.htm
Täältä löytyy viralliset esittelysivut LAMKin Miljöösuunnitteluun. Sieltä siis, tosiaan valmistuu insinöörejä ja siihen kuuluu myös niitä insinööriopintoja. Koulutus on melko laaja-alainen. Erotuksena maisemasuunnitteluun on esimerkiksi se että miljöösuunnittelussa opiskellaan lähiympäristöjen, pihojen ja puistojen suunnittelun lisäksi yhdyskuntasuunnittelua eli rakennetun ympäristön suunnittelua ja myös yhdyskuntateknistä suunnittelua, kuten teiden ja katujen suunnittelua. Lisäksi se sivuaa myös ympäristöinsinöörien alaa esimerkiksi ekologisen ja vesien käsittelyn (esim. hulevedet) suunnittelun kautta. Miljöösuunnitelussa voit valita kussejan oman suuntautumishalun mukaan joko maisemasunnittelun tai yhdyskuntasuunnittelun puolelta.
Työllisyydestä:
Suunnittelualalla seuraavan 5-10 vuoden aikana on jäämässä eläkkeelle paljon henkilökuntaa, tarkkaa määrää en tiedä mutta veikkaisin noin komasosaa koko suunittelualan henkilöstöstä, varsinkin yhdyskuntasuunnittelun puolelta, joka siis tarkoittaa käytännössä maankäytön suunnittelua (asema- ja yleiskaavoitusta), jossa itsekkin työskentelen tällä hetkellä. Joten, nällä näkymin työllisyys tilanne näyttäisi hyvältä, joskaan koskaan ei voi olla varma miten eri suhdanteen ja rakennemuutokset asioihin vaikuttavat. Ilmeisesti myös yhdyskuntatekniikan puolella tilanne on sama.

Äänestä

Edellinen viesti vuodelta 2008, ja siinä sanotaan että seuraavan 5-10 vuoden aikana on jäämässä paljon suunnittelijoita eläkkeelle. Onko oikeasti jäänyt, onko se merkittävästi vaikuttanut työn saantiin?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Miljöösuunnittelu ja maisemasuunnittelu kiinnostaa, mutta kovin vähän olen tietoa noista vielä saanut. Miten hommat ja koulutus eroavat toisistaan? Millaisia ovat työtehtävät ja työllisyys? Kaikki tieto molemmista linjoista on plussaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu