Mitä Japanista kannattaa ostaa?

ens viikolla lähdetään

Mitä olette ostaneet tuliaisiksi Japanista?
Onko elektroniikan hinta ollut millainen verrattuna Suomen hintoihin esim. järjestelmäkamerat, tietokoneet?

Ja jos vinkkejä läytyy "must" nähtävyyksistä ja hyvistä kaupoista linjalta "kioto-Osaka-Nara-Kobe-Hiroshima" niin mielelläni ottaisin niitä vastaan =)

6

12674

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sasae Tokiosta

      Pelkästään Kiotossa on niin paljon nähtävyyksiä, että niiden listaaminen veisi tuntikausia. Suosittelen Lonely Planetin Japani-opasta, siitä selviää kaikki. Saa Helsingin Akateemisesta kirjakaupasta ja netistä, esim. www. amazon.com.

      Sama kauppojen kanssa, Japanissa on hieman näitä puoteja.

      Elektroniikka vaihtelee tuotteesta riippuen. Veljeni tiedusteli minulta jotain kameran linssiä ja se olikin samanhintainen täällä kuin Suomessa joten ei kantsinut viedä. Jotkut tavarat taas ovat halvempia, mutta tarkista aina toimivuus Suomessa (esim. sähkö).

      Normituliaiaset Japanista ovat vihreä tee, sake, erilaiset suolanaksut ja sembet, wasabi, Pocky-suklaapuikot, perinteiset käsityöt, yukata saunatakiksi, kännykkäkoristeet, mangakirjat...

    • kuukausi sitten

      Kannattaa hankkia Tapani Jussilan Tokio-passi. Siinä on kerrottu hyvin nähtävyydet ja ostospaikat myös tuolla alueella jonne menette.

      Osakassa Umedan seudulta löytyy suuri ostoskeskittymä. Maan alla on valtava ostoskompleksi eri liikkeineen. Heti Umedan ulkopuolella on Yodobashi tavaratalo, jossa voi tehdä elektroniikkaostokset. Esim. järjestelmäkamerat jopa 300e halvempia kuin Suomessa, kannattaa etsiä englanninkielen taitoinen myyjä. (suomessa 730e, siellä 450e)

      Kiotossa Marutamachi Streetin kulmilla Heian Shrinen lähellä on Kyoto Handicraft Center, jossa ehdottomasti kannattaa käydä, jos Kiotossa käy. Useamman kerroksen talo, josta löytyy kaikki japaniaiheiset tuliaiset kerralla, ei tarvitse enää muualta etsiä :) Hinnat aivan kohtuulliset. Kassikaupalla tavaraa turistit sieltä kantoivat, ja palvelu hyvää. Tosin kuten lähes kaikkialla Japanissa.

      Kioton nähtävyyksistä tärkeimmät Gionin alueen temppelit. Koko kaupungissa 1600 temppeliä, joten kaikkia ei ehdi mitenkään nähdä. Kiotossa liikkumiseen on hyvä ostaa esim. päivän bussikortti. Metroilla ei pääse niin hyvin nähtävyyksien lähelle. Lipun ja bussilinjaston kartan saa rautatieaseman infosta. Kyytiin noustaan keskeltä ja poislähtiessä maksetaan/näytetään korttia kuskille edessä.

      Nara on viehättävä, rauhallinen kaupunki. Siellä kannattaa viettää päivä kuljeskellen puistoalueella ihailleen temppeleitä ja luontoa.

      Osakassa voi ostosten ohella käydä Osakan linnassa ja Yodobashi tavaratalon lähellä olevassa tornissa, josta näkee koko kaupungin.

      • huomenna lähdetään

        Kiitos hyvistä vinkeistä!
        Huomenna ollaan lähdössä ja Tokio-passi kirjakin tuli ostettua.

        Järjestelmäkameraa olemme ajatelleet ostettavaksi. Hieman vain mietityttää nuo takuu asiat eli kunkas ne sitten toimivatkaan, jos ongelmia kameran kanssa ilmenee? vastaako maahantuoja Suomessa tuotteistaan? erilaisia tapauksia kun on ollut esillä vähäväliä (vuodelta 2006: http://www.tekniikkatalous.fi/tyo/article44995.ece?v=t)


      • asiaa..
        huomenna lähdetään kirjoitti:

        Kiitos hyvistä vinkeistä!
        Huomenna ollaan lähdössä ja Tokio-passi kirjakin tuli ostettua.

        Järjestelmäkameraa olemme ajatelleet ostettavaksi. Hieman vain mietityttää nuo takuu asiat eli kunkas ne sitten toimivatkaan, jos ongelmia kameran kanssa ilmenee? vastaako maahantuoja Suomessa tuotteistaan? erilaisia tapauksia kun on ollut esillä vähäväliä (vuodelta 2006: http://www.tekniikkatalous.fi/tyo/article44995.ece?v=t)

        Me oltiin jo Suomessa katsottu minkälaista kameraa halutaan ja vertailtu ominaisuuksia.
        Mentiin heti ensimmäisenä päivänä Yodobashiin ja avuksi saatiin englantia taitava myyjä, joka näytti muitakin turisteja auttavan.

        Oltiin harkittu Canonin ja Nikonin järjestelmäkameran välillä, päädyttiin paikan päällä Nikoniin. Takuu molemmille linsseille on maailmanlaajuinen. Kameran takuu on vain Japanissa, mutta lupasivat, että ongelmien ilmetessä voi myös kameran sinne postittaa (tosin varmaan sit omakustanteisesti).

        Myyjä kehoitti heti testaamaan kameraa ennen kuin maasta lähdetään, ettei mitään ongelmia ilmene. Meillä toimi moitteettomasti loman ajan (ja edelleen :)

        Tullin kanssa kannattaa olla varmuuden vuoksi tarkkana, ettei joudu maksamaan täällä Suomen päässä sitä erotusta, jonka Japanissa hyötyi. Turhat merkit ostoksista hävittää jne. Nikonin kamerat on samanmerkkisiä kuin Suomessa ;)

        http://www.kakaku.com/
        Tuossa on linkki johonkin kauppaan, josta ei tosin tiedetä missä se on. Näkee kuitenkin vähän hintoja, jos haluaa etukäteen katsoa. Hakukenttään se mitä etsii.

        Mukavaa matkaa teille ja ottakaa hyviä kuvia :)


    • relliti

      kohta lähdetään mitä kannattaa ostaa toyomasta Japanista entä Japanin lentokentältä tuliasia

      • y+y

        "Japanin lentokenttä" on lievästi sanottuna epämääräinen ilmaisu. Japanissa jokaisella lentokentällä myydään paikallisia erikoisuuksia, joten niistä kannattaa valita jotain helposti mukanakuljetettavaa. Useimiten nämä ovat pieniä makeisia tai keksejä yms. Japanissa on voimakas tuliaiskulttuuri, joten erilaisia myyntikojuja kaikenlaiselle matkamuisto- ja tuliaistavaralle on paljon.

        Jos kerta olet Toyomaan menossa niin lähin lentokenttä on Sendai, josta varmasti saat Miyagin alueen erikoisuuksia, ellet jostain syystä ehdi mitään Toyomasta hankkimaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      54
      6898
    2. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      56
      5492
    3. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      99
      5331
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      63
      5326
    5. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      99
      4924
    6. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      19
      4907
    7. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      8
      4750
    8. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      77
      4563
    9. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      70
      4145
    10. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      24
      4137
    Aihe