Miksi USA:n hotelleissa vaaditaan luottokorttia? Olen kuullut, että hotellissa pitävät luottokorttia koko hotelliasumisen ajan itsellään, joten millä asukas voi sitten tehdä ostoksia, jos ei sattuisi olemaan kuin yksi luottokortti? Käyköhän S-pankin myöntämä Visa Debit-kortti hotelleille? Entä Visa Electron? Näillä molemmilla korteilla kun voi tehdä ostoksia myös ulkomailla, mutta hotellin varaus netistä ei onnistu (S-pankin Visa Debitillä voi maksaa netissäkin, mutta vain verified by visa-nettisivuilla). Voiko hätätapauksessa maksaa myös käteisellä, jos kortit eivät kävisikään vai heitetäänkö minut ulos hotellista, vaikka hotellihuone on maksettu jo etukäteen?
Hotelleissa vaadittava luottokortti
10
7723
Vastaukset
- Nitakas
..mutta luottokortti on oltava. En ole yhdessäkään hotellissa ollut jossa sitä ei olisi vaadittu. Sama vaikka olisi maksanut etukäteen.
Se on käsittääkseni siksi, että jos esim. rikot huoneessa jotain, voivat veloittaa jälkikäteen.
Korttia ei toki pidetä hotellissa. Eikä missään kannata suostua antamaan korttia säilytykseen tms. - ...............
Minulla vain otettiin kortin numero ylös kun tulin hotelliin, kortin sain tietenkin saman tien takaisin itselleen. En ole koskaan kuullut, että asiakkaan korttia jemmattaisiin hotellissa tiskin takana koko vierailun ajan.
Kannattaa varmaan hankkia matkaa varten esim. "oikea" Visa tai Mastercard niin ei tule epäselvyyksiä... - matkamies maan
Hotelleissa voi toki maksaa luottokortilla mutta tietenkaan kukaan ei voi vaatia etta ottaisi luottokorttisi tai esim lompakkosi tai passisi haltuunsa. :)
Yleensa kai toivotaan etta asiakas maksaisi luottokortilla, koska kortti sinansa on jonkinlainen osoitus maksukyvysta, monilla alkuasukkailla sellaista ei ole.
Tietenkaan ilman kortin haltijan suostumusta hotelli ei voi tuosta vaan lisata jotain 'kuluja' laskuun, itse allekirjoitat luottokorttilaskun ja jos siina on jotain epailyttavaa niin ota yhteytta kortin antajaan ja lopulta poliisiin.
Enemman mielestani on kyse siita luotatko hotellin tai muun firman henkilokuntaan. Huonommissa paikoissa ainakin itse maksan mieluummin kateisella. Netissa varaaminen voi olla vaikeaa ilman luottokortin numeron antamista ja riskit ovat melko pienia.- matkailija x
Olen ostanut viime vuosina suuren osan hotelliyöpymisistä Pricelinesta tai Hotwiresta = etukäteismaksu. Hotellissa täytyy kuitenkin näyttää luottokortti, kirjaavat tiedot ylös esim huonepalvelun ja parkkihallin käyttöä varten, puhelumaksuja varten, veloituksia varten hotellin ravintoloissa/baareissa, sekä mahdollisia korvauksia varten (paikkojen rikkominen, pyyhkeiden tai kylpytakkien häviäminen" jne). Yleensä en paljoa käytä näitä hotellien palveluja, joten yleensä kun kirjaudun ulos, saan loppulaskun, jonka loppusumma on nolla. Joskus on ollut joitain puheluja tai huonepalvelun käyttöä laskussa, vaikken ole näitä käyttänytkään, mutta ne on poisettu laskusta, kun olen huomauttanut asiasta.
Hotellit saattavat vaatia jotain panttia (=rahasummaa), jollei ole näyttää luottokorttia. Monilla ketjuilla luottokortti on ainoa vaihtoehto tähän, joten suosittelen "oikean" luotokortin hankkimista.
Korttia ei oteta hotellin haltuun majoituksen ajaksi, vaan siitä kirjataan vain tiedot ylös. Joissain hotelleissa saatetaan ottaa katevaraus kortilta majoituksen ajaksi, jos maksat suoraan hotelliin kirjautuessasi ulos. Jos maksat käteisellä tai muulla kortilla kuin sisäänkirjautuessa esitetyllä, katevaraus tietysti palutuu kortille.
- kaikilla
ominaisuuksilla varustettu kortti (debit/kredit). Se ehkä vastannee tuota Luottokunnan korttia.
- korttiehdoista
"Autovuokraamoilla ja hotelleilla on oikeus veloittaa yleisen käytännön mukaisesti jälkikäteen
ilman kortinhaltijan allekirjoitusta laskuttamatta jääneet kohtuulliset polttoainemaksut, puhelin-,
minibaari- ja ateriakulut, muut kortinhaltijan aiheuttamat kustannukset sekä veloitukset peruuttamatta
jätetyistä hotellivarauksista."
Eli kyllä nämä kortit täyttävät hotellien ja autovuokraamojen luottokorttiehdon. - kysymys.
Kun ei ole säännöllisiä tuloja, eikä vakituista työpaikkaa ei voi saada esim. Visan Credit korttia. Myös esim. Diner's Club tarjoaa opiskelijalle vain Debit-korttia. Ei auta vaikka olisikin paljon säästöjä tilillään.
Jotkut hotellit ovat ystävällisiä ja vaativat vain esim. 200-300 dollaria viikolta panttina, jos omistaa Debit-kortin. Toiset jäädyttävät Debit-kortin rahat itselleen. Täytyy siis varautua näihin ennen matkaa. Jotkut hotellit ovat kuulemma joustamattomia ja kieltävät kokonaan Debit-kortin käytön. Jotkut kuulemma soittavat pankkiin ja haluavat neuvotella asiasta pankin kanssa. Kuitenkin Debit-kortteja mainostetaan luottokortteina, mikä on epäreilua. Debit-kortissakin tili voi mennä miinukselle, joten periaatteessa Debit-kortti toimii kuten Credit-kortti.
Jos hotelli mainostaa sivuillaan "credit cards accepted" niin mielestäni se ei tarkoita, että olisi pakko olla credit-kortti. - luottokortti
kysymys. kirjoitti:
Kun ei ole säännöllisiä tuloja, eikä vakituista työpaikkaa ei voi saada esim. Visan Credit korttia. Myös esim. Diner's Club tarjoaa opiskelijalle vain Debit-korttia. Ei auta vaikka olisikin paljon säästöjä tilillään.
Jotkut hotellit ovat ystävällisiä ja vaativat vain esim. 200-300 dollaria viikolta panttina, jos omistaa Debit-kortin. Toiset jäädyttävät Debit-kortin rahat itselleen. Täytyy siis varautua näihin ennen matkaa. Jotkut hotellit ovat kuulemma joustamattomia ja kieltävät kokonaan Debit-kortin käytön. Jotkut kuulemma soittavat pankkiin ja haluavat neuvotella asiasta pankin kanssa. Kuitenkin Debit-kortteja mainostetaan luottokortteina, mikä on epäreilua. Debit-kortissakin tili voi mennä miinukselle, joten periaatteessa Debit-kortti toimii kuten Credit-kortti.
Jos hotelli mainostaa sivuillaan "credit cards accepted" niin mielestäni se ei tarkoita, että olisi pakko olla credit-kortti.En tiedä millainen opiskelija olet, mutta jos opiskelet ammattikorkeakoulussa tai yliopistossa niin luottokorttihan myönnetään tietyn opintopistemäärän jälkeen. Siihen opintopistemäärään vaaditaan about parin vuoden opinnot...
- tietenkin
Hotelleissa voi maksaa myos kateisella, tottakai. Luottokortista otetaan vastaanotossa katevaraus koko summalle hieman yli, mutta EI VELOITA, kunnes lahtiessa, ellei huonetta ole etukateen maksettu (esim. Priceline, Hotwire..)
Jos haluaa jattaa laskun luottokortille, voi kayttaa express check out'a ja kaikki veloitetaan jatetylle sisaan chekkauksessa naytetyn uottokortin numerolle. - Amazonas
Alakaahan nyt pelotelko turhia.... Ei Jenkit ole ihan niin pitkilla naissa asioissa kuin Suomessa ollaan....
Kateinen kay kaikkiin hotelleihin. En ole ikina tormannyt paikkaan, missa raha ei kelpaisi. Saattavat ottaa jonkun summan pantiksi(huonelasku, minibaari, rikkomiset yms). Eli ei huolta.
Suosittelen kumminkin, etta otat ittelle muistiin jonkun tutun tms. luottokorttinumeron, jos tarvii tehda varauksia. Varauksiin esim. puhelimessa tarviit luottokorttinumeron, jotta saat varmistettua varauksen. Ilman korttinumeroa, eivat takaa, etta varaus on voimassa (jos takaat kortilla, niin veloitus ellet peru sopimusten mukaan ellet kayta). Vewloitus tapahtuu aina sen mukaan mita sovit paikanpaalla. Eli voi kayttaa kateista itse maksuun vaikka varaus ois tehty miten.
Kortit on kumminkin paljon turvallisempia kuin kateinen, joten kannattaa otta se visa-electron mukaan ja siina tunnukset. Silla voi sitten nostella kaiteista joka nurkalta loytyvasta automaatista.
Ja nuo ossuuskaupan kortit ei taida olla kovin tunnettuja Suomen ulkopuolella (paitsi Virossa ja Ruottissa). Visa, Master, Diners, AMEX kelpaa joka paikassa. Jenkeissa kumminkin on paljon juttuja mihin tarvitaan kateista: tipit, taksit yms. joten sitakin tarvitaan...
Eipa huolia. Hyvaa reissua!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup324681Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene152638Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su642493Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko252445- 321827
Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla321641Se meidän sydänyhteys
Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi731496Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?501335- 661304
- 821241